Koci plac zabaw

Odpowiedni drapak

Każdy kot potrzebuje porządnego, stabilnego i dużego drapaka, na którym nie tylko będzie ostrzył pazury, ale również wyładuje nadmiar zgromadzonej przez cały dzień energii. Drapak powinien być wysoki do sufitu i oferować 2 - 3 miejsca do leżenia.

Na porządnym drapaku nie warto oszczędzać. Dostępne na rynku tanie egzemplarze są zazwyczaj kiepskiej jakości. Mają robić wrażenie głównie na człowieku, ale nie biorą pod uwagę potrzeb samego kota. Porządne drapaki o grubych słupkach, które nie rozlecą się po kilku miesiącach użytkowania, kosztują około 500 zł. Warto tyle na nie przeznaczyć, bo jest to zakup na całe życie.

Idealny drapak dla kota nie musi być bardzo rozbudowany - im bardziej przypomina drzewo, tym lepiej. Wystarczy więc jeden długi pień, najlepiej do sufitu, z kilkoma platformami do leżenia. Nie musi być wolnostojący, na rynku są dostępne drapaki przykręcane bezpośrednio do ściany.

Kotyfikacja

Oprócz drapaka kotu potrzebne są również wysokie półki do obserwowania terytorium oraz schronienia - jaskinie, w których kot mógłby bezpiecznie odpoczywać. Wszystko to nosi razem miano kotyfikacji. Słowo to wypromował amerykański behawiorysta Jackson Galaxy.

Na polskim rynku można już znaleźć firmy produkujące kocie meble na zamówienie, ale można je równie dobrze zrobić samodzielnie, dzięki tutorialom dostępnym w Internecie, dopasowując elementy kotyfikacji do wystroju mieszkania, jego metrażu, a także możlwiości finansowych oraz umiejętności manualnych. Kotu jest wszystko jedno, czy dostanie półkę za 50 czy za 250 zł, grunt, żeby ją miał.

Innowacyjne miski

Automatyczne karmidło

Automatyczna miska dla kota jest super gadżetem, pozwalającym na regularne karmienie pupila niewielkimi porcjami karmy, nawet jeśli nie ma nas w domu. Przyda się na co dzień, albo podczas krótkich wyjazdów, gdy zostawimy kota samego w domu.

Karmidła występują w różnych kształtach i rozmiarach, ich cena zaczyna się już od 100 zł. Regularne karmienie kota małymi porcjami mokrej karmy jest najlepsze dla jego zdrowia i dobrego samopoczucia. Istnieją karmidła ze specjalnymi wkładami chłodzącymi, zapobiegającymi zepsuciu się mokrej karmy, a nawet takie, które otwierają się na czip przyczepiony do obroży konkretnego kota.

Fontanna dla kota

Koty nie mają wrodzonego nawyku picia wody - jest to cecha odziedziczona po dzikim przodku kota domowego, czyli żbiku afrykańskim. Żbik afrykański nauczył się pozyskiwać wodę z pokarmu, ponieważ żył w środowisku, w którym trudno było o porządny wodopój.

Niektóre koty muszą więcej pić ze względu na stan zdrowia. Jak je do tego zachęcić? Rozwiązaniem może być fontanna. Zapewnia ona czystą, chłodną wodę, która bywa smaczniejsza, niż ta stojąca cały dzień w misce, a także… rozrywkę. Niektóre koty uwielbiają obserwować płynącą wodę, a możliwość kontaktu z nią zachęca je do picia. Warto przekonać się, czy nasz mruczek należy do tej grupy. Sprawdź także ten artykuł na temat legowiska dla kota na kaloryfer.

Poszukujesz smakowitej karmy dla swojego wybrednego kota?

Poznaj wyróżniającą się linię suchych karm Carnilove True Fresh, która oparta jest wyłącznie na świeżym mięsie! Świeże mięso = lepszy aromat, smakowitość każdego posiłku i jego przyswajalność! Postaw na wysoką jakość kociego menu!

Sprawdź!

Zabawki intelektualne

Karmniki - układanki

Praca intelektualna męczy, ale daje również sporo satysfakcji nie tylko ludziom, ale również kotom. Zabawki intelektualne dla kotów, tak zwane karmniki, układanki czy utrudniacze, są wspaniałym sposobem na zapewnienie kotu rozrywki pod naszą nieobecność.

Warto kupić prostą zabawkę intelektualną pupilowi i sprawdzić, jak będzie sobie z nią radził. Podstawowym gadżetem tego typu jest tak zwana kula smakula, z dużą ilością otworów. Na początek kot musi szybko dostać nagrodę, co zachęci go do pracy z bardziej skomplikowanymi łamigłówkami.

Kot bawiący się zabawką z piłeczkami, a także inne kocie gadżety, które warto kupić kotu
Ciekawe zabawki dla kotów i gadżety, które kociaki uwielbiają i warto rozważyć ich zakup

Zabawki intelektualne można kupić już za około 40 zł. Są w różnych kształtach i rozmiarach i o różnym stopniu trudności. Zapobiegają nudzie i frustracji, dają kotom zajęcie, dzięki czemu ograniczają występowanie niepożądanych zachowań spowodowanych nudą (nadmiernemu miauczeniu, niszczeniu mebli, zrzucaniu przedmiotów).

Maty węchowe

Gadżetem, który warto kupić kotu, jest także mata węchowa. Co prawda maty są rozpowszechnione głównie wśród psiarzy, ale nie ma żadnego przeciwwskazania, aby bawił się nimi również kot. Z tym zastrzeżeniem, że mata dla kota powinna być łatwiejsza, niż ta dla psa.

Większość kotów ma krótsze pyszczki niż pies i niektóre wyjątkowo skomplikowane maty mogą być dla nich za trudne do ogarnięcia, a przez to frustrujące. Nie ulega jednak wątpliwości, że zabawa węchowa także kotu przynosi dużo satysfakcji i można ją wykorzystać pod naszą nieobecność w domu.

Kuwety - gadżety

Prostota przede wszystkim

Jeśli chodzi o kuwety, to tu żadne gadżeciarstwo nie jest wskazane! Prostota jest podstawą - kot potrzebuje dużej, przestronnej, odkrytej kuwety, do której łatwo wejść, i z której łatwo wyjść. Taka kuweta najbardziej przypomina naturalną kocią toaletę, która zawsze znajduje się na otwartej przestrzeni.

Kuwety - gadżety zalewają rynek i stają się coraz dziwniejsze, ale naprawdę nie warto wydawać na nie pieniędzy. Większość z nich jest zrobiona dla ludzi, nie dla kotów. Podobnie jak różnego rodzaju kocie szafki na kuwety łączące ze sobą kilka funkcji. W naturze koty nie załatwiają się w jaskiniach, nie są otoczone swoim zapachem (jak to ma miejsce w zamkniętych kuwetach), dlatego nie warto zmuszać ich do takich zachowań w domu.

Naturalny żwirek

Podobnie jest ze żwirkiem - kupujemy naturalny, drobny żwirek, który możliwie najbardziej przypomina piasek. Żwir silikonowy czy sylikatowy jest najgorszą opcją z możliwych - nie chłonie moczu, kłuje w łapy, śmierdzi, jest niekorzystny dla środowiska. Żaden kot dobrowolnie go nie wybierze.

Co natomiast może się sprawdzić, to żwir drewniany lub kukurydziany. W kontekście żwirków bentonitowych taki żwir może się wydawać “gadżetem”, ale wśród opiekunów kotów cieszy się popularnością. Jeśli tylko nasz kot go zaakceptuje, możemy śmiało wypełniać nim kuwetę, ciesząc się jednocześnie łatwą utylizacją.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny