Charakterystyka rasy – khao manee, khao plort

Opis, pielęgnacja, wymagania – co warto wiedzieć o tym kocie?


Ta rasa wywodzi się z Tajlandii. Istnieją zapiski sugerujące, że kot manee istniał już parę wieków temu, ale był zarezerwowany wyłącznie dla królewskich rodzin. Khao manee to „biały diament” („biały klejnot”). Kot tej rasy znany jest również jako „khao plort” oraz „Diamond Eye”. Dopiero w 1999 roku, kiedy rasa była zagrożona wyginięciem, kilku przedstawicieli khao manee zostało przewiezionych do Stanów Zjednoczonych. Obecnie istnieje mało hodowli tych kotów. „Biały diament” został uznany przez The International Cat Association (TICA) w 2015 roku.

Khao manee jest dobrze umięśniony, ale przy tym smukły, wydłużony i elegancki. Sierść tego kota jest gładka, przylegająca do ciała i krótka. Khao manee ma bardzo mało podszerstka. Dopuszczalne jest jedynie białe umaszczenie, chociaż niekiedy w rasie rodzą się koty o innym umaszczeniu, które potem krzyżuje się z białymi osobniki. Najbardziej pożądane są koty o jednym oku niebieskim, a drugim żółtym lub żółto-zielonym, ale ten kot może mieć też jednobarwne oczy (niebieskie, złociste, zielone).

Średnia długość życia khao manee to 15 lat. Ze względu na znikomą ilość podszerstka, kot ten źle znosi niskie temperatury. W rasie zdarzają się osobniki, które są częściowo lub całkowicie głuche. Khao manee może mieć także problemy ze skórą oraz cierpieć na choroby przyzębia. Pielęgnacja tego kota jest prosta. Wystarczy raz w tygodniu go wyczesywać i regularnie sprawdzać stan jego uszu, oczu, zębów. Mniej więcej co 3 tygodnie należy przycinać mu pazury.

Ten kot nie ma tendencji do tycia, ale brak ruchu i nieodpowiednia dieta mogą przyczynić się do jego nadwagi. Koty są stworzeniami mięsożernymi, więc przede wszystkim powinny jeść mięso. Istnieją na rynku gotowe karmy (tzw. bytowe, podstawowe, wysokomięsne), które mogą stanowić podstawę diety kota, ponieważ zawierają odpowiednio wysoki procent mięsa i wszystkie niezbędne suplementy. Ważne jest także to, aby takie karmy nie miały w swoim składzie zbóż i cukrów. Jeśli planujesz zakup pupila, sprawdź także ten artykuł z poradami, czym karmić kota, a czego unikać.

Jaki usposobienie ma kot khao manee?

Khao manee ma zrównoważony temperament. Lubi się bawić i w ciągu dnia potrzebuje odpowiedniej dawki ruchu, ale po szaleństwach lubi długo odpoczywać. Powinien być dobrym towarzyszem dla dzieci, jeśli te będą go szanowały. Chętnie uczestniczy w życiu domowym i towarzyszy człowiekowi przy różnych czynnościach.

Ten kot przywiązuje się do opiekuna, ale jego ciekawska natura może sprawić, że będzie próbował wymknąć się z domu, dlatego lepiej zabezpieczyć balkon oraz okna. Ma przyjazny charakter i dobrze dogaduje się z innymi zwierzętami. Powinien zaakceptować nie tylko innego kota, ale także psa, chociaż raczej preferuje towarzystwo człowieka.

Jest to dość ufny kotek, który z zaciekawieniem wita nowych gości. Khao manee jest inteligentny, więc można nauczyć go różnych sztuczek (m.in. aportowania piłeczki). Jest to gadatliwy kot, więc nie jest polecany dla osób spokojnych, które cenią sobie ciszę.

Jesteś opiekunem wybrednego kota i szukasz dla niego pełnoporcjowej karmy?

Bezzbożowa formuła Carnilove ze świeżym kurczakiem i królikiem to doskonała propozycja dla wymagających kotów! Wysokiej jakości, pożywne białko bez zbędnych dodatków!

Sprawdź!

Hodowla rasowych kotów – wymagania, cena

Khao manee - na co zwrócić uwagę przy wyborze kota?

Bardzo ważne jest to, aby hodowla przynależała do odpowiedniego stowarzyszenia, ponieważ wtedy hodowca jest zmuszony przestrzegać pewnych zasad, które mają na celu dobro kotów (np. kotka nie może urodzić więcej niż 3 razy w ciągu 2 lat). W naszym kraju funkcjonują trzy organizacje felinologiczne: FIFe, TICA i WCF.

W ogłoszeniu powinieneś znaleźć informacje na temat sprzedawanego kociaka (wiek, charakter, badania, rodzice etc.). Kocięta nie mogą opuścić hodowli, dopóki nie skończą 12 tygodni. Duża część hodowców sprzedaje młode koty dopiero po zabiegu kastracji, więc ich pobyt w hodowli przedłuża się jeszcze o 2-4 tygodnie. Kocięta, które zostają wydane do nowego domu, muszą być co najmniej dwa razy odrobaczone, dwa razy zaszczepione i muszą mieć wszczepiony CHIP.

Kocię Khao Manee z misiem leżące na łóżku oraz inforacje: wymagania, usposobienie i pielęgnacja
Kot Khao Manee krok po kroku, czyli wymagania, wygląd i sposób pielegnacji

Każdy rasowy kot ma rodowód. Powinien być odpowiednio uzupełniony (poprawnie), a do tego kilkupokoleniowy. Musi być opatrzony właściwymi pieczątkami oraz podpisami. Zazwyczaj posiada wytłoczenia i znak wodny. Nie może być to rodowód pisany „na kolanie”.

Ile kosztuje rasowy kot khai manee?

Na ostateczną cenę wpływa kilka rzeczy. Znaczenie ma linia genów, ale także to, w jakim stopniu kociak wpasowuje się w ramy wzorca rasy. Każdy kotek z miotu może być w innej cenie pomimo dobrych przodków i tytułów zdobytych przez rodziców na wystawach. Istotna jest renoma hodowli. Początkujący hodowca może sprzedać pierwszy miot nieco taniej.

Znaczenia ma płeć, wiek i przeznaczenie kota. Starsze osobniki sprzedawane są taniej, z kolei kotki do hodowli kosztują więcej od kotów „na kolanka”. Na cenę wpływa także to, czy rasa jest ogólnodostępna w kraju, ponieważ kocięta sprowadzane zza granicy będą droższe (inna stawka za kota oraz dodatkowe koszty).

Cena za rasowe kocięta w Polsce przeważnie waha się od 2000 do 4000 zł. Khao manee nie jest dostępny w naszym kraju. Hodowle tych kotów istnieją głównie w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Cena za kocięta tej rasy to kwestia ok. 7000 – 11000 dolarów.

Khao manee jest trudno dostępny, ale można kupić go za granicą. Jego cena nie jest mała. Przy wyborze kota, zwróć uwagę na to, czy hodowla, w której jest kociak, przynależy do odpowiedniej organizacji felinologicznej. „Biały diament” jest bardzo przyjacielskim kotem. Lubi towarzystwo człowieka i jest dość czuły. Chętnie uczestniczy w życiu domowym i bawi się z dziećmi. Khao manee to gadatliwy kot, dlatego nie jest polecany dla osoby, która ceni sobie ciszę.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92.4% czytelników artykuł okazał się być pomocny