Dlaczego stosujemy zapach odstraszający koty

Kotowate są zwierzętami, których naturalną bronią, obok zębów, są pazury. Nie inaczej jest w przypadku kota domowego. Nasze koty instynktownie drapią meble, ściany, podłogi, czepiają się firanek, wyciągają nitki z dywanów, wykopują rośliny z doniczek. Jest to zachowanie biologiczne i naturalny sposób ostrzenia kocich pazurów (a nie ich ścierania, wbrew obiegowym opiniom). Dlatego obcinanie pazurów kotom całkowicie mija się z celem – zwierzak będzie je tym bardziej ostrzyć i drapać jeszcze więcej.

Niekiedy wystarcza zakupienie drapaków. Są to konstrukcje, umożliwiające kotu zabawę, odpoczynek i ostrzenie pazurów. Drapaki rozmieszcza się w mieszkaniu tam, gdzie najczęściej przebywają domownicy, w pobliżu kociej kuwety lub legowiska – czyli w miejscach, w których również najczęściej przebywa kot, ale również tam, gdzie lubi on drapać, np. przy „ulubionym” miejscu na ścianie czy meblu. Warto też mieć te miejsca na oku, aby móc w porę odgonić kota.

Jeżeli drapaki nie są wystarczającym środkiem zapobiegawczym, trzeba wdrożyć skuteczne odstraszanie. Właściciele sklepów zoologicznych wiedzą, jakiego zapachu nie lubią koty i oferują wiele preparatów, choć można zastosować także domowe sposoby. Preparat zapachowy jest skuteczny również w przypadku nauki małych kociąt, aby nie sikały poza kuwetą.

Jakiego zapachu nie lubią koty

Oto cztery roślinne zapachy, których nie lubią koty:

  • Cytryna – jest to chyba najsilniejszy zapach odstraszający koty. Jest bardzo intensywny, kwaśny, wyczuwalny dla zwierzaka nawet z dużej odległości. Podobnie działa limonka. Aromat innych cytrusów też może odpędzić kota, ale zapach cytryny daje najlepsze rezultaty.
  • Lawenda – roślina o przyjemnym dla człowieka aromacie, którego nie lubią koty. Zapach lawendy działa silnie drażniąco na błonę śluzową kociego nosa. Można hodować lawendę w przydomowym ogródku albo zasadzić rośliny w doniczce i umieścić w mieszkaniu w pobliżu miejsca, gdzie obecność kota jest niepożądana. Zapach lawendy może go skutecznie odpędzić.
  • Ruta zwyczajna – jest to roślina ogrodowa, której liście zawierają gruczoły wydzielające olejki eteryczne o silnym zapachu. Zapach tury zapewnia skuteczne odstraszanie – koty go nie znoszą i będą się trzymać z daleka od miejsc, gdzie rośnie ruta. Jest to też sposób, żeby nie sikały w ogródku
  • Geranium – inaczej bodziszek bałkański. To dość popularna roślina o włochatych, silnie rzeźbionych liściach, wydzielających po potarciu intensywny zapach, którego nie lubią koty. Można ją hodować zarówno w ogrodzie, jak i w doniczce. Pachnie bardzo przyjemnie, ale nie dla kotów.

Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!

Kot machający łapką oraz informacje, jakiego zapachu nie lubią koty i co odstrasza koty
Informacje, jakiego zapachu nie lubią koty, czyli polecany zapach odstraszający koty

Czym odstraszyć koty przy braku roślin w ogródku i doniczkach

Zdecydujmy się zakupić preparat odstraszający w sklepie zoologicznym. Zdarza się, że niektórzy właściciele kotów stosują inne domowe sposoby:

  • Ocet –zapach octu drażni nie tylko koci, ale i ludzki nos. Może skutecznie odgonić kota od miejsc, w których nie życzymy sobie jego obecności. W mieszkaniu trudno będzie wytrzymać z intensywnym zapachem octu przez dłuższy czas, ale z powodzeniem można pojemnik z octem lub nasączoną gąbkę umieścić między grządkami w ogrodzie, co odstrasza koty.
  • Naftalina –mdły, nieprzyjemny zapach naftaliny wprawdzie odstrasza koty, ale jest niemiły dla człowieka. Poza tym jest toksyczna i może spowodować zatrucie, lepiej więc jej nie stosować.
  • Cynamon – przyprawa egzotyczna o charakterystycznym, intensywnym zapachu, którego nie lubią koty. Należy jednak uważać ze stosowaniem cynamonu, ponieważ zawiera toksyczną substancję – kapsaicynę.
  • Detergenty – niektórzy właściciele kotów stosują różne środki chemii gospodarczej, jeżeli nie wiedzą, czym odstraszyć koty od miejsc, w których nie powinny one przebywać. Nie jest to jednak dobra metoda, bowiem wiele z tych środków ma właściwości drażniące, a nawet żrące i ich opary mogą uszkodzić drogi oddechowe kota.

Są to więc środki o ograniczonym zastosowaniu, niezalecane bądź wręcz odradzane. Warto jeszcze wspomnieć o brudnej kuwecie. Jest to siedlisko nie tylko odrażającego odoru, ale także trujących substancji, powstających na skutek rozkładu, mogących uszkodzić układ nerwowy i nerki kota. Codzienne sprzątanie kuwety i wymiana żwirku to podstawowy obowiązek. Wiemy bowiem, jakiego zapachu nie lubią koty oprócz wymienionych – zapachu nieczyszczonej kuwety.

ikona podziel się Przekaż dalej