Dlaczego stosujemy zapach odstraszający koty

Kotowate są zwierzętami, których naturalną bronią, obok zębów, są pazury. Nie inaczej jest w przypadku kota domowego. Nasze koty instynktownie drapią meble, ściany, podłogi, czepiają się firanek, wyciągają nitki z dywanów, wykopują rośliny z doniczek. Jest to zachowanie biologiczne i naturalny sposób ostrzenia kocich pazurów (a nie ich ścierania, wbrew obiegowym opiniom). Dlatego obcinanie pazurów kotom całkowicie mija się z celem – zwierzak będzie je tym bardziej ostrzyć i drapać jeszcze więcej.

Niekiedy wystarcza zakupienie drapaków. Są to konstrukcje, umożliwiające kotu zabawę, odpoczynek i ostrzenie pazurów. Drapaki rozmieszcza się w mieszkaniu tam, gdzie najczęściej przebywają domownicy, w pobliżu kociej kuwety lub legowiska – czyli w miejscach, w których również najczęściej przebywa kot, ale również tam, gdzie lubi on drapać, np. przy „ulubionym” miejscu na ścianie czy meblu. Warto też mieć te miejsca na oku, aby móc w porę odgonić kota.

Jeżeli drapaki nie są wystarczającym środkiem zapobiegawczym, trzeba wdrożyć skuteczne odstraszanie. Właściciele sklepów zoologicznych wiedzą, jakiego zapachu nie lubią koty i oferują wiele preparatów, choć można zastosować także domowe sposoby. Preparat zapachowy jest skuteczny również w przypadku nauki małych kociąt, aby nie sikały poza kuwetą.

Jakiego zapachu nie lubią koty

Oto cztery roślinne zapachy, których nie lubią koty:

  • Cytryna – jest to chyba najsilniejszy zapach odstraszający koty. Jest bardzo intensywny, kwaśny, wyczuwalny dla zwierzaka nawet z dużej odległości. Podobnie działa limonka. Aromat innych cytrusów też może odpędzić kota, ale zapach cytryny daje najlepsze rezultaty.
  • Lawenda – roślina o przyjemnym dla człowieka aromacie, którego nie lubią koty. Zapach lawendy działa silnie drażniąco na błonę śluzową kociego nosa. Można hodować lawendę w przydomowym ogródku albo zasadzić rośliny w doniczce i umieścić w mieszkaniu w pobliżu miejsca, gdzie obecność kota jest niepożądana. Zapach lawendy może go skutecznie odpędzić.
  • Ruta zwyczajna – jest to roślina ogrodowa, której liście zawierają gruczoły wydzielające olejki eteryczne o silnym zapachu. Zapach tury zapewnia skuteczne odstraszanie – koty go nie znoszą i będą się trzymać z daleka od miejsc, gdzie rośnie ruta. Jest to też sposób, żeby nie sikały w ogródku
  • Geranium – inaczej bodziszek bałkański. To dość popularna roślina o włochatych, silnie rzeźbionych liściach, wydzielających po potarciu intensywny zapach, którego nie lubią koty. Można ją hodować zarówno w ogrodzie, jak i w doniczce. Pachnie bardzo przyjemnie, ale nie dla kotów.
Poszukujesz smakowitej karmy dla swojego wybrednego kota?

Poznaj wyróżniającą się linię suchych karm Carnilove True Fresh, która oparta jest wyłącznie na świeżym mięsie! Świeże mięso = lepszy aromat, smakowitość każdego posiłku i jego przyswajalność! Postaw na wysoką jakość kociego menu!

Sprawdź!
Kot machający łapką oraz informacje, jakiego zapachu nie lubią koty i co odstrasza koty
Informacje, jakiego zapachu nie lubią koty, czyli polecany zapach odstraszający koty

Czym odstraszyć koty przy braku roślin w ogródku i doniczkach

Zdecydujmy się zakupić preparat odstraszający w sklepie zoologicznym. Zdarza się, że niektórzy właściciele kotów stosują inne domowe sposoby:

  • Ocet –zapach octu drażni nie tylko koci, ale i ludzki nos. Może skutecznie odgonić kota od miejsc, w których nie życzymy sobie jego obecności. W mieszkaniu trudno będzie wytrzymać z intensywnym zapachem octu przez dłuższy czas, ale z powodzeniem można pojemnik z octem lub nasączoną gąbkę umieścić między grządkami w ogrodzie, co odstrasza koty.
  • Naftalina –mdły, nieprzyjemny zapach naftaliny wprawdzie odstrasza koty, ale jest niemiły dla człowieka. Poza tym jest toksyczna i może spowodować zatrucie, lepiej więc jej nie stosować.
  • Cynamon – przyprawa egzotyczna o charakterystycznym, intensywnym zapachu, którego nie lubią koty. Należy jednak uważać ze stosowaniem cynamonu, ponieważ zawiera toksyczną substancję – kapsaicynę.
  • Detergenty – niektórzy właściciele kotów stosują różne środki chemii gospodarczej, jeżeli nie wiedzą, czym odstraszyć koty od miejsc, w których nie powinny one przebywać. Nie jest to jednak dobra metoda, bowiem wiele z tych środków ma właściwości drażniące, a nawet żrące i ich opary mogą uszkodzić drogi oddechowe kota.

Są to więc środki o ograniczonym zastosowaniu, niezalecane bądź wręcz odradzane. Warto jeszcze wspomnieć o brudnej kuwecie. Jest to siedlisko nie tylko odrażającego odoru, ale także trujących substancji, powstających na skutek rozkładu, mogących uszkodzić układ nerwowy i nerki kota. Codzienne sprzątanie kuwety i wymiana żwirku to podstawowy obowiązek. Wiemy bowiem, jakiego zapachu nie lubią koty oprócz wymienionych – zapachu nieczyszczonej kuwety.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,9% czytelników artykuł okazał się być pomocny