Jakie są koty brytyjskie? Koty angielskie i ich charakter

Koty brytyjskie mają długą historię. Choć w 1929 roku oficjalnie uznano je za odrębną rasę, to w latach 50. XX przeszły małą metamorfozę. Po II wojnie światowej ich dalsze istnienie stanęło pod znakiem zapytania. Hodowcy zostali zmuszeni do skrzyżowania różnych kotów. Były to persy, koty rosyjskie niebieskie, burmskie oraz kartuskie. Te rasy kotów przyczyniły się do przetrwania Brytyjczyków. Określenie „kot belgijski” to potoczna i błędna nazwa kota brytyjskiego.

Te koty angielskie mają łagodny charakter. Mały kot brytyjski jest bardziej energiczny, ale dorosły staje się opanowany i spokojny. Choć wygląda uroczo, nie jest to kot do przytulania i ściskania. Lubi głaskanie, ale przez większość czasu woli trzymać się na uboczu i obserwować.

Zarówno małe koty, jak i dorosłe muszą mieć właściwą dietę. Warto zadbać o to, aby podawana karma była wysokomięsna oraz bogata w witaminy i minerały. Dorosły kot powinien jeść od 3 do 5 razy dziennie, a łączna porcja powinna wynosić 250-300 g mokrej karmy lub 80 g suchej. Małym kotom nie ogranicza się tak jedzenia, ale z racji tego, że ich żołądki są jeszcze mniejsze od kotów dorosłych, jedzenie dla nich powinno być podawane nawet 4-6 razy dziennie. Koty brytyjskie są żarłokami, dlatego trzeba uważać, aby ich nie przekarmić.

Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!

Pielęgnacja kotów brytyjskich nie jest szczególnie wymagająca z uwagi na to, że jest to kot krótkowłosy. Należy wyczesywać je raz w tygodniu. Na co dzień nie powinny być kąpane, ale trzeba mieć na uwadze ich oczy. Ze względu na to, że mają krótki pyszczek, może dojść do zatkania kanalików łzowych. Najlepiej delikatnie przemywać je wacikiem lub specjalną chusteczką. W uszach może zebrać się woskowina, którą trzeba usunąć w podobny sposób. Ważna jest również regularna kontrola zębów. A może zainteresuje cię także ten artykuł o szarym kocie brytyjskim?

Nie tylko niebieski brytyjczyk

Czym jest szary kot brytyjski, a czym szylkret? Skala umaszczenia w tej rasie jest szeroka – wynosi około 150 różnych ubarwień! Niebieski brytyjczyk jest najbardziej rozpoznawalny, choć czasami mówi się o nim „szary kot”. Poprawnie jednak nie mówi się „szary kot brytyjski”, a właśnie niebieski (blue).

Z jednobarwnych umaszczeń można wyróżnić jeszcze: liliowy, kremowy, biały, czarny, rudy i czekoladowy. Popularne są również: złocisty, srebrzysty oraz dymny. Warianty umaszczenia mogą być m.in. tabby (pręgowany) i colorpoint (ogon, łapy, uszy i pyszczek są ciemniejsze od koloru na reszcie ciała). Odmiany dwubarwne to połączenie białego z jakimś kolorem, a w zależności od tego, ile zajmuje biały, określa się je: bicolour (biały i drugi kolor są rozłożone na ciele po połowie), alekin (biały zajmuje znaczną część ciała) oraz van (kolor występuje tylko w paru miejscach). Tylko kotki mogą być trzykolorowe (tzw. szylkretowe).

Mały kot brytyjski bawiący się w salonie, czyli krótkowłosy niebieski brytyjczyk i porady
Mały kot brytyjski oraz jego hodowla, pielęgnacja i wszelkie niezbędne informacje

Te angielskie koty mają szeroką gamę kolorów oczu. W zależności od barwy ich sierści, mogą to być: szmaragdowe, bursztynowe/miedziane/złociste/pomarańczowe lub niebieskie oczy. Co ciekawe, biały kot brytyjski może mieć dwa różne kolory oczu.

Hodowla – ile kosztuje mały kot brytyjski?

Cena kota z rodowodem wynosi od 2000 do 5000 zł. Od czego ona zależy? Nie od dziś wiadomo, że hodowla kotów jest czasochłonna. Hodowcy poświęcają swój czas i energię w to, aby na świat przychodziły kocięta danej rasy. Do rozmnażania wybierają tylko te osobniki, które są zdrowe i wpasowują się we wzorzec rasy. Dbają o to, aby małe w odpowiednim czasie zostały zaszczepione, odrobaczone, a także przebadane pod kątem chorób zakaźnych, jak i genetycznych (np. HCM). Zarówno kotka w ciąży, jak i później kocięta otrzymują najlepszą karmę, wychowują się w sprzyjających warunkach i mają kontakt z człowiekiem.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kota? Poza nim samym, obejrzyj rodziców. Kot brytyjski powinien mieć muskularne ciało, zaokrąglone łapki i szeroką klatkę piersiową. Ogon dorosłego kota powinien mieć długość 2/3 wymiarów jego ciała, być gruby u nasady i zaokrąglony na końcu. Na krótkiej szyi powinna być duża i okrągła głowa z wyraźnymi policzkami. Uszy kotów brytyjskich mają być średniej wielkości, szeroko rozstawione i zaokrąglone na końcach. Nos szeroki, prosty. Oczy duże i okrągłe. Wiedząc, jak powinien wyglądać brytyjczyk, będziesz w stanie określić, w jakim stopniu rodzice wpisują się w ramy wzorca rasy. Pamiętaj jednak, że te koty długo dojrzewają, bo nawet do 3 lat.

Brytyjczyki żyją około 11-12 lat, choć mogą dłużej. Wszystko zależy od zdrowia kota, diety i regularnych badań. Decydując się na kota, nieważne jak bardzo uroczego, pamiętaj o tym, że trzeba się nim opiekować (zadbać o właściwą dietę, szczepienia etc.).

ikona podziel się Przekaż dalej