Jaki ma charakter devon rex? Sprawdź opinie, zdjęcia i opis rasy

Wygląd kotów devon rex – dokładny opis

Rasa posiada specyficzny nie tylko charakter, ale i wygląd. Biały devon osiąga najczęściej ok. 30 centymetrów wzrostu. Kocięta ważą zazwyczaj ok. 2 kilogramów, choć waga kocurów dochodzi niekiedy do 4 kilogramów. Sierść kotów jest krótka, a jej kolor to najczęściej biały – choć dopuszcza się również innej barwy umaszczenie u devonów. Kocięta finalnie przybierają kolor oczu, dopasowany wg. koloru sierści. Rasa charakteryzuje się wyrazistymi mięśniami, średnią wielkością, gibkością i falowanym futerkiem. Czaszka devonów jest niewielka, sierść jedwabista w dotyku, a uszy bardzo duże.

Długość życia devon rexa to maksymalnie do 16 lat. Devon kosztuje średnio ok. 2000-3000 zł, a jego cena zależy m.in. od wieku, płci, zgodności ze wzorcem devon rexa, tytułów rodziców i linii hodowlanej, a także renomy hodowli. Kot norweski leśny rudy czy jakakolwiek inna rasa wyceniana jest dokładnie wg. tych samych, powyższych kryteriów. Warto jednak wiedzieć, że zarówno hodowlany kot devon, jak i kot norweski leśny rudy czy inny powinny mieć rodowód. Kot rasowy to zawsze kot z rodowodem i nie ma odstępstw od tej reguły.

Charakter devon rexa

Warto szczególną uwagę zwrócić na to, jaki ma charakter devon rex. Niektórzy hodowcy określają go jako „psi”. Kot uwielbia pieszczoty, a także bycie blisko człowieka. Dlatego też, chętnie w ogóle mnie odstępuje go na krok. Devon rexy ponad wszystko lubią się bawić i są przy tym zwinne – o czym świadczyć może chociażby muskularna dość budowa ciała kotów. Koty nie należą do największych, jednak nie są też spokojne. Fakt, czasami zdarzają się w miocie devony bardziej ciche, jednak z reguły to zwierzęta śmiałe i zuchwałe. Devony są bardzo inteligentne, wykorzystując swój spryt do częstego… płatania psikusów właścicielom.

Devony uwielbiają spędzać czas z opiekunem i najchętniej w ogóle nie spuszczają go z oczu. Mimo to, jak bywa w przypadku każdego kota, lubią chodzić swoją ścieżką. Devon rexy są kotami nieustraszonymi i nie mają obaw przed nieznajomymi. Niektóre z nich są bardzo ciekawe obcych, chętnie nawiązując z nimi kontakt. Warto jednak przed każdym spotkaniem oswoić pupila z nową osobą. Co może pomóc nawiązać więź? Otóż, ulubiony przysmak kociaka!

Devon rex na zielonej trawie
Jaki jest charakter devon rex, czyli opis kota, usposobienie i cena za kocięta

Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!

Co jeszcze warto wiedzieć o zachowaniu devonów? No cóż, te żywiołowe koty bardzo lubią miauczeć, by zwrócić na siebie uwagę opiekuna. Poza tym, chętnie wyładowują energię podczas różnego rodzaju zabaw ruchowych (jak np. polowanie). Pielęgnacja kota jest więc tak samo ważna, jak zapewnienie mu atrakcji – inaczej, kot na pewno prędko się zanudzi. Nie obawiaj się, że devon ucieknie w ferworze zabawy. To typowe domatory, które – ze względu na brak podszerstka – wolą spędzać czas w domu. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o kocie rasy devon rex.

Charakter rasy devon rex, krok po kroku

Życie devona rexa z innymi

Devon rex znakomicie dogaduje się z innymi kotami. Nie warto jednak łudzić się, że wszystkie koty od razu się zaakceptują. Zdecydowanie jednak stosować wobec zwierząt socjalizację, połączoną z izolacją. Wówczas istnieje duża szansa, że koty się polubią. Co do życia devonów z psami, jest to oczywiście możliwe. Trzeba jednak dać obu zwierzakom czas na to, by się ze sobą oswoiły. Nawiązać kontakt z psem może pomóc rexowi jego energiczne usposobienie i ciekawość wszystkiego, co otacza kota.

Devon rex będzie wspaniałym towarzyszem zabaw dla dzieci, ponieważ sam chętnie bierze udział w różnego rodzaju zabawach. Dzięki swojemu temperamentowi, na pewno rozbawi dzieci i będzie ich doskonałym kompanem. W przypadku starszych ludzi, devon rex może być zbyt zaczepny i męczący. Lepiej więc, by z devonem mieszkali młodsi i bardziej energiczni domownicy.

Choroby i pielęgnacja devon rexów

U devonów wystarczy przeczesać futerko za pomocą szczotki z włosia lub szmatki. Możesz to robić wyłącznie raz w tygodniu. Sierść kotów zachowa wówczas swój pierwotny połysk i będzie pięknie lśnić. Uszy kota wydzielają sporą ilość woskowiny, więc powinieneś je czyścić również raz na tydzień. Jako że koty te wydzielają dużo łoju, koniecznie musisz je kąpać. Nie rób tego jednak zbyt często, by nie osłabić organizmu devona. Warto też będzie przyzwyczaić kota do wody – najlepiej w okresie, gdy będzie jeszcze kociątkiem.

Niestety, devon rexy cierpią na różne choroby. Do najczęstszych dolegliwości, jakie dotykają tę rasę, zaliczają się:

  • choroby jamy ustnej
  • miastenia (zanik mięśni, będący chorobą genetyczną)
  • kardiomiopatia (przerost mięśnia sercowego, prowadzący do niewydolności serca)
  • różnego rodzaju schorzenia skóry
ikona podziel się Przekaż dalej