Domowy czy dziki – który kotek jest najmniejszy na świecie?

Małe, ale piękne – jak wyglądają najmniejsze koty?

Najmniejszy kot na świecie jest dziki. To kotek rudy, który żyje w Azji. Można go spotkać m.in. w Indiach oraz w okolicach Nepalu, ale nie jest to proste. Jest to nocne stworzenie, które w ciągu dnia przesiaduje w bezpiecznych kryjówkach.

Kotek rudy może osiągnąć do 48 cm długości, a jego waga nie powinna przekroczyć 1,6 kg. Ma szarą sierść w rude plamy. Kotek rudy jest zagrożony wyginięciem.

Do innych małych kotów można zaliczyć:

  • persa miniaturkę,
  • kota singapurskiego,
  • toyboba,
  • kota muchkin.

Pers miniaturka występuje w trzech rozmiarach: małym, mniejszym i najmniejszym (tzw. persy filiżankowe). Teacup Persian otrzymał taką nazwę, ponieważ dosłownie mieści się w filiżance i zazwyczaj waży ok. 1-2 kg. Nie jest to jednak odrębna rasa, a podgatunek persa. Żadna organizacja felinologiczna nie chciała uznać tej odmiany kota, ponieważ ma on ogromne problemy ze zdrowiem.

Toybob to równie rzadki kotek. Ma bardzo krótki ogonek, a jego przednie łapy są krótsze od tych z tyłu, przez co nieco przypomina królika. Waży ok. 1-2,5 kg. Występuje w różnych umaszczeniach, a jego zakrzywiony ogonek nie powinien wpływać na zdrowie.

Kot singapurski ma muskularne ciało, a jego kończyny są średniej długości. Powinien ważyć w granicy 2-3,5 kg. Bardzo często ten kot jest określany mianem najmniejszego kota na świecie, ponieważ w porównaniu do innych ras, jest bardziej znany i znacznie łatwiej go kupić.

Kot munchkin często nazywany jest „kotem jamnikiem”, ponieważ ma bardzo krótkie łapki i wydłużone ciało. Zazwyczaj kotka waży ok. 2-3 kg, a kocur 3-4 kg, więc jest niski, ale za to dość mocno umięśniony. Ten kot występuje w różnych umaszczeniach.

Jaki charakter ma domowy najmniejszy kot świata?

Pers miniaturka jest bardzo łagodny i przyjazny, ale jest to kotek, który wymaga niezwykle delikatnego traktowania. Ta odmiana persa potrzebuje bardzo dobrze dobranej diety, ale na co dzień należy na niego bardzo uważać, zwłaszcza podczas zabawy, bo łatwo można mu zrobić krzywdę.

Toybob nie jest tak aktywny, jak niektóre koty, ale lubi zabawę. Mocno przywiązuje się do człowieka i chętnie przesiaduje u niego na kolanach. Ten towarzyski kotek jest też ciekawski i inteligentny. Pomimo małych rozmiarów toybob dobrze się wspina i można go znaleźć nawet na wysoko zawieszonych półkach.

Kot singapurski jest towarzyskim stworzeniem. Zazwyczaj wita opiekuna w progu i interesuje się nowymi gośćmi, ale może unikać małych dzieci. Uwielbia się przytulać i zwykle chętnie leniuchuje na kolanach właściciela. Nie jest gadatliwy i potrafi bawić się wszystkim.

Kot munchkin bardzo dobrze biega i uwielbia się bawić. Jest bardzo czuły i zawsze jest chętny na głaskanie i przytulanie. Zazwyczaj nie odstępuje właściciela na krok i źle znosi samotność. Za to ten kot lubi podróże i można z nim wychodzić na spacery, ale nie nadaje się na kota wychodzącego.

Różne informacje, cena za rasowe kotki i pieski

Ile kosztuje najmniejszy kot świata?

Dziki kotek rudy nie jest możliwy do kupienia, ale możesz pokusić się na pozostałe małe rasy kotów. Warto jednak wiedzieć, że zdobycie większości z nich nie będzie łatwe. Toybob to bardzo rzadko spotykana rasa, ale to samo tyczy się persa miniaturki i kota munchkin.

Kot z krótkimi łapkami jeszcze do niedawna był dostępny w naszym kraju, ale jedyna hodowla zakończyła działalność w 2018 roku. Cena kota munchkin za granicą mieści się w granicy 1000 – 2000 dolarów.

Najmniejszy kot świata Toy Bobtail bawiący się zabawką na krzesełku, a także jaki jest najmniejszy kot świata, najważniejsze informacje
Najmniejszy kot świata, czyli jakie są najmniejsze rasy kotków na świecie - TOP 5 kocich miniaturek

Rasowe kotki nie są tanie. Nawet za te najmniejsze koty trzeba trochę zapłacić. Zazwyczaj jest to kwestia ok. 2000 – 4000 zł, ale w Polsce cena kota singapurskiego wynosi ok. 5500 zł. Jeśli zdecydujesz się na kota sprowadzanego z zagranicy, musisz liczyć się z dodatkowymi kosztami (m.in. za transport, wyrobienie paszportu, dodatkowe szczepienia i dłuższy pobyt kociaka w hodowli). Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o małych kotach.

Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!

Jaka jest cena za psy królowej Elżbiety?

Królowa angielska miała na swoim dworze różne rasy psów, ale największymi względami cieszyły się welsh corgi pembroke. Te małe pieski kosztują ok. 4500 – 5000 zł. Królowa hodowała także labradory oraz spaniele. W naszym kraju cena za te pierwsze waha się w granicy 3000 – 4000 zł, a te drugie można kupić za 3000 – 3500 zł. Królowa Elżbieta miała także dorgi, które były mieszanką corgi i jamnika, jednak nie jest to rasa uznana przez organizacje.

Cena za rasowe psy uzależniona jest od wieku, płci i przeznaczenia danego pieska. Znaczenie ma także renoma hodowli, jak i dostępność rasy w kraju. Ważne jest to, czy szczeniak wpasowuje się w ramy wzorca rasy oraz z jakiej linii genów się wywodzi.

Ile kosztuje uśpienie psa lub kota? Cena eutanazji zwierzęcia jest uzależniona od jego wagi, ale też i regionu. W lecznicach kwoty są różne, ale zazwyczaj za kotki i pieski do 5 kg trzeba zapłacić ok. 50 – 70 zł, a za stworzenia do 10 kg ok. 80 – 150 zł. Cena za uśpienie dużych psów może wynosić nawet ponad 200 zł.

Jak umyć kota i czy interaktywne zabawki są niezbędne?

Domowego kota nie trzeba kąpać, ponieważ to stworzenie samo dba o swoje futerko. Nie dotyczy to ras łysych, które muszą być kąpane raz na tydzień i smarowane odpowiednimi kremami. Turecki van to kot, który znany jest z tego, że lubi wodę i zazwyczaj chętnie w niej przebywa. Jednak każdego kota można do tego przyzwyczaić.

Kota nie powinno się kąpać pod bieżącą wodą. Należy napuścić wodę do wanny lub brodzika. Woda nie powinna sięgać wyżej niż do brzucha. W czasie kąpieli należy uważać, aby woda nie dostała się do oczu, uszu i pyszczka kota. Nie można myć kota w szamponach dla ludzi, a tylko w specjalnych preparatach dla tych zwierząt. Po wykąpaniu kota należy osuszyć go ręcznikiem. Trzeba zadbać o to, aby w domu nie było przeciągów, ponieważ kot może się szybko przeziębić.

Koty są drapieżnikami, więc obowiązkiem właściciela jest zadbanie o to, aby ich naturalna potrzeba polowania została zaspokojona. Zabawki interaktywne dla kota (np. szyna z piłką, mata węchowa) mają zapewnić rozrywkę kotu, podczas twojej nieobecności. Jednak po powrocie należy poświęcić 10-15 minut na zabawę z kotem. Bardzo ważne jest to, aby w tym czasie zostały spełnione wszystkie elementy z łańcucha łowieckiego kota.

Najmniejsze koty na świecie nie są często spotykane w naszym kraju. Choć najmniejszych przedstawicielem tego gatunku jest dziki kotek rudy, to zdecydowanie częściej tak określany jest kot singapurski. Bardzo mały jest pers filiżankowy, ale ze względu na swoje słabe zdrowie nie jest uznany jako odrębna rasa i nie jest hodowany poza granicami Stanów Zjednoczonych. Małych rozmiarów jest także toybob oraz kot munchkin.

ikona podziel się Przekaż dalej