Ile kosztują rasowe koty? Od czego zależy ich cena?

Zanim poznasz rekordzistę, który stał się najdroższym kotem świata, wspólnie zastanówmy się, co wpływa na ceny sprzedaży różnych kotów. Cena zwierzęcia zależy od:

  • rasy,
  • hodowli,
  • rodziców kociaka,
  • tego, czy zwierzę będzie przeznaczone do dalszego rozrodu (założenia innej hodowli).

Niektóre rasy kotów cieszą się większą popularnością niż inne, co może powodować wzrost ich cen. Drugą sytuacją jest odwrotność pierwszej, czyli unikalność danej rasy. Jeżeli pewnych kotów jest mało na danym terenie, np. w Polsce, to mogą być one droższe.

Cena zależna jest także od rzetelności hodowli. Osoby zajmujące się odchowaniem miotu, które wkładają w to dużą dawkę wiedzy oraz miłości, ponoszą spore koszty. Takie kocięta są jednak dobrze zsocjalizowane, mają za sobą badania weterynaryjne oraz pierwsze zabiegi profilaktyczne. Dodatkowo hodowla bierze na siebie czipowanie kota oraz przygotowuje małą wyprawkę zawierająca dotychczasową karmę, czy żwirek, do którego są przyzwyczajone. Za opiekę na wysokim poziomie warto zapłacić odpowiednią sumę.

Finalnie koty będące zwierzętami do dalszego rozrodu są droższe niż te, które są wykastrowane lub mają zostać poddane zabiegowi, co reguluje umowa sprzedaży. Za przyjaciela na kanapę zapłacisz kilka tysięcy, gdy za kocura lub kotkę do hodowli nawet kilkanaście.

Najdroższe koty świata – rasa Ashera

Najdroższe koty świata należą do rasy Ashera. Piękny kot w cętki powstał dzięki firmie biotechnologicznej. To domowe, ale lekko dzikie koty, które mają egzotyczne “lamparcie” cechy. Ashera jest mieszanką afrykańskiego serwala, azjatyckiego lamparta i kota domowego.

Co ciekawe firma określa rasę jako maksymalnie hipoalergiczną. Oznacza to, że nadaje się nawet dla 95% alergików. Istnieją jednak osoby, które wciąż mogą reagować alergicznie na te imponujące zwierzęta. Koty Ashera ważą około 12 kg, a stojąc na tylnych łapach, osiągają nawet 120 cm. Przedstawiciele Lifestyle Pets, czyli firmy, która opracowała rasę, opisują te zwierzeta jako przyjacielskie i łatwe w utrzymaniu. Ashera potrafią być jednak bardzo głośne. Często potrafią same otwierać drzwi i można je nauczyć chodzić na smyczy. Mają zatem w sobie sporo psich cech.

Większość kotów razy Ashera sprzedanych jest klientom z Rosji i Chin. Ten najdroższy kot świata ma “w cenie” dodatkowe usługi jak transport kocięcia do nowego opiekuna, czy doradztwo kociego behawiorysty. Wszystko, by w pełni zadbać o wyjątkowość doznań klienta. Sprawdź także ten artykuł z informacjami, jaki jest najbrzydszy kot świata.

Najdroższy kot w Polsce

W naszym kraju największe ceny osiągają:

  • savannah,
  • lykoi,
  • toyger,
  • chausie.

Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!

Przyjrzyjmy się bliżej tym rasom. Jak wygląda ich hodowla i jak kształtują się ceny? Najdroższe z tej listy bywają Savannah. Ten piękny kot w cętki może Cię kosztować nawet 40 000 złotych, choć znajdziesz także zwierzęta w o wiele niższej cenie, która jest zależna m.in. od pokolenia. Savannah są połączeniem kota domowego z dzikim serwalem afrykańskim. Takie zwierzęta nazywa się pokoleniem F1.

Ciekawa i droga rasa to także koty Lykoi nazywane także wilkołaczymi. Nie jest to najbrzydszy kot świata, ale zdecydowanie ma specyficzną urodę. Kot tej rasy jest za to bardzo towarzyski i uwielbia zabawę. Zapłacisz za niego około 8000 złotych.

Toyger jest “miniaturowym tygrysem” stworzonym przez Judy Sugden. Skrzyżowała ona pręgowane koty domowe z kotami bengalskimi. W Polsce nie są to popularne koty, ale kosztują od 8000 do 16000 złotych w zależności czy chcesz przyjaciela do przytulania, czy kota do dalszej hodowli.

Nie ważne, ile będzie kosztował Twój kot! Zdecydowanie nie musi być to najdroższy kot świata, byś kochał go z całych sił. W relacji człowiek – zwierzę najważniejsze jest, jaką więź stworzycie i ile ciepła oraz radości dacie sobie nawzajem.

ikona podziel się Przekaż dalej