Syjam nowego typu a starego typu – opis rasy

Prawdziwy wulkan energii – charakter kota syjamskiego

Jest to żywiołowy kotek, którego trudno zmęczyć. Nie należy pozostawiać go bez zajęcia, bo będzie nieszczęśliwy. Mimo swojej energii charakter kota syjamskiego jest łagodny. Syjam nie wykazuje agresji i jest dobrym kompanem zabaw dla dzieci, ale warto jednak mieć na nich oko. Nie jest to kot polecany dla osób starszych, które po prostu mogą sobie nie poradzić z jego temperamentem.

Kot syjamski potrzebuje uwagi swojego opiekuna. Jest bardzo uczuciowy i wrażliwy, a względem ulubionej osoby może przejawiać zaborczą miłość. Nikt nie ma prawa siedzieć na kolanach jego właściciela! Gdy dostrzeże tam innego kota, od razu podejdzie i ułoży się obok w taki sposób, że po prostu wypchnie rywala, a potem zadowolony z siebie zaśnie. Choć nie jest agresywny, lubi dominować w domowym stadzie. Przez to, że tak mocno przywiązuje się do właściciela, to źle znosi samotność. Nie należy zostawiać go samego na zbyt wiele godzin.

Jest bardzo inteligentny i szybko uczy się różnych sztuczek. Jest bardzo skoczny, więc warto kupić wysoki drapak, po którym będzie mógł się wspinać. Nie wystarczy mu 30 minut zabawy. Ten kot potrzebuje dużo ruchu.

Syjam słynie z gadatliwości i różnych tonacji swojego głosu. Nie lubi być ignorowany i głośno domaga się pieszczot. Potrafi wydawać dźwięki niskie i gardłowe, jak i te ciche oraz delikatne. Zdarza się, że jego głos łudząco przypomina zawodzenie (krzyk, płacz) dziecka. A może zainteresuje cię także ten artykuł o orientalnym kocie krótkowłosym?

Jak wygląda kot syjamski?

Nie są to koty małe, a średnie. Ich waga waha się od 2 do 5 kg. Nie są też bez sierści, ale bez podszerstka już tak. Jego brak powoduje, że kot ten nie nadaje się do życia na dworze. Sierść syjamów jest lśniąca, delikatna i gładko przylega do ciała.

W wyniku mutacji genetycznej w rasie zaczęły pojawiać się długowłose osobniki, które z czasem stały się odrębną rasą. Podobnie jak w przypadku kociąt, które miały kolorowe umaszczenie niezgodne z pierwowzorem. Długowłose syjamy to koty balijskie. Kot orientalny krótkowłosy to kot syjamski o kolorowym umaszczeniu. Połączenie tych dwóch dało kota jawajskiego, który od 2004 roku nazywany jest kotem orientalnym długowłosym.

Hodowcy rozróżniający syjamy starego typu i nowego typu. Charakter kota syjamskiego w obu przypadkach jest taki sam, typy różnią się jedynie wyglądem. Pierwszy z nich, zwany też tradycyjnym, to koty o trochę zaokrąglonych kształtach i dość masywne. Z kolei tzw. modern style to koty zdecydowanie bardziej wysmuklone i sprężyste o długich kończynach. Niektórzy hodowcy są zdania, że te typu powinny stanowić odrębne rasy. Hodowla kota bengalskiego nie ma z nimi nic wspólnego.

Kot syjamski leżący na podłodze oraz charakter kota syjamskiego i hodowla
Kot syjamski krok po kroku, czyli jaki jest charakter kota syjamskiego

Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!

Syjamy mają umaszczenie typu point, czyli łapki, ogon, uszka i pyszczek (u samców także moszna) są wyraźnie ciemniejsze od pozostałych części ciała. Może to być colorpoint klasyczny, colorpoint tabby (pręgowany), colorpoint z białym, colorpoint tabby z białym oraz po prostu biały z nieujawnionymi oznakami (tzw. foreign white). Znaczenia mogą mieć kolor: ciemnobrązowy (seal), czekoladowy (chocolate), niebieski (blue), liliowy (lilac), rudy (red), szylkretowy (tortie), kremowy (cream).

Pielęgnacja syjama jest prosta. Raz w tygodniu należy go wyczesać, używając do tego miękkiej szczotki i grzebienia. Dodatkowo warto przetrzeć futerko nasączoną ściereczką, aby ładnie lśniło. Poza tym trzeba regularnie sprawdzać zęby i uszy oraz przycinać pazurki.

Hodowla kotów z rodowodem – cena, informacje

Ile kosztują koty tajskie?

Za małe rasowe kotki trzeba trochę zapłacić. Cena za kocięta z uznanym zazwyczaj mieści się w granicach 3000 – 4500 zł (aktualizacja cen: czerwiec 2021). Zdarzają się oferty droższe, które na ogół dotyczą pupili z przeznaczeniem wystawowym. Wszystko zależy od tego, czy kociak wpasowuje się w ramy wzorca rasy oraz czyje geny przekazuje (np. jest z linii po wybitnym kocie, który już odszedł). Znaczenie mają osiągnięcia rodziców na kocich wystawach. Istotna jest renoma hodowli oraz to, czy dana rasa jest popularna w danym kraju oraz łatwo dostępna.

Hodowcy mogą sprzedawać kilkuletnie kotki wyłączone z planu hodowlanego za ok. 1500 zł. Jednak rasowe kocięta nie powinny kosztować ok. 1000 zł. Takie oferty możesz znaleźć w pseudohodowlach, w których „hodowcy” nie dbają o zdrowie zwierząt i utrzymanie wzorca rasy. W takim miejscu rozmnażane są chore osobniki, które nie są szczepione oraz nie mają potrzebnych badań. Na co może cierpieć kot syjamski?

Koty tajskie określa się jako długowieczne, ponieważ żyją nawet do 20 lat. Jednak, jak w każdej rasie kota, zwierzak może cierpieć na różne choroby. Możliwe są: postępujące zwyrodnienie siatkówki (PRA), kadiomiopatia przerostowa, wielotorbielowatość nerek (PKD), kłopoty ze stawami, podniebieniem i oczami (zez lub oczopląs). Z niewiadomych powodów syjamy podjadają wełnę, przez co miewają problemy z przewodem pokarmowym. Skrzywienie ogona u kota uważane jest za wadę.

Na co uważać przy wyborze hodowli?

Przeglądając ogłoszenia, zwróć uwagę na opis. Informacje w nim zawarte powinny dotyczyć zarówno kociaka (data urodzenia, charakter, umaszczenie, rodzice etc.), jak i samej hodowli. W Polsce funkcjonują trzy organizacje felinologiczne: FIFe, WCF i TICA. Legalna hodowla powinna przynależeć do jednej z nich.

Kociak może opuścić hodowlę, gdy skończy 12 tygodni. Czasami hodowcy przetrzymują je nieco dłużej, aby oddać je dopiero po zabiegu kastracji. W dniu odbierania malucha, kotek powinien być już dwa raz odrobaczony i dwa razy zaszczepiony, a także mieć wszczepiony CHIP. Obowiązkowo, jego nowy właściciel otrzymuje rodowód kota.

Charakter kota syjamskiego nie jest łatwy. Kot ten potrzebuje dużo uwagi ze strony właściciela oraz ciągłego zajęcia. Nie każdy polubi jego nadmierną gadatliwość. O tych kotach można mówić wiele złego, ale i też dobrego. Są niezwykle czułe i oddane. Wylewnie okazują swoją miłość do opiekuna i stają się cudownymi towarzyszami na długie lata.

ikona podziel się Przekaż dalej