Dlaczego potrzebny jest drapak dla kota?

Drapanie stanowi higienę pazura, a także częściowo pozwala kotu rozciągać mięśnie. Kolejną z naturalnych potrzeb jest znaczenie terenu. Koty robią to między innymi poprzez drapanie. W ten sposób zostawiają w danym miejscu swój zapach, a w przypadku kocurów pokazują rywalom swoją wielkość. Inną potrzebną gatunku jest także możliwość obserwacji otoczenia z ukrycia. Wiele drapaków ma zatem taką funkcję. Drapanie to czynność, której nie można kota oduczyć. Można ją jednak ukierunkować na wybrane przedmioty.

Drapak dla kota, który będzie dla niego bezpieczny, stabilny i atrakcyjny ma szansę uratować Twoje meble.  Jeżeli masz już drapak, a kot nie chce z niego korzystać, zastanów się, co jest powodem. Do częstych problemów zalicza się:

 • zbyt lekką konstrukcję,
 • zbyt mały rozmiar,
 • złe ustawienie drapaka (np. w ciągu komunikacyjnym),
 • brak swobodnego dostępu do drapaka (w przypadku posiadania kilku kotów),
 • preferencje kota.

Musisz wiedzieć, że część kotów woli drapaki pionowe, a inne poziome. Przyjrzyjmy się zatem bliżej różnym rodzajom drapaków i sprawdźmy, który zainteresuje kota.

Drapaki dla kota – modele dostępne na rynku zoologicznym

Drapaki dla kota można podzielić ze względu na:

 • ich wielkość,
 • to, z jakiego materiału zostały wykonane,
 • to, ile mają modułów
 • ustawienie (poziome lub pionowe)
 • rodzaj i ilość zabawek.
Czas na chwilę przyjemności z bezzbożowymi smakołykami od Brit Care!

Smaczne zakończenie wspólnej zabawy? Postaw na Brit Care Cat Snack Superfruits! Te wyśmienite, chrupiące smakołyki w sześciu smakach są zamknięte w grzechoczącej tubce, będącej wabikiem dla ciekawskich kotów!

Sprawdź!

W ofercie sklepów zoologicznych znajdziesz zatem zarówno wysokie, jak i stosunkowo niskie drapaki. Jeżeli chcesz, by Twój kot rzeczywiście interesował się drapakiem i czerpał z niego korzyści musisz dopasować go do jego rozmiarów. Zbyt niski produkt sprawdzi się dla kociąt oraz niewielkich ras kotów. Jeżeli jesteś opiekunem Maine Coona, norweskiego kota leśnego czy innego dużego kota, musisz zainwestować w wysoki drapak.

Niektóre drapaki wykonane są ze sznurka sizalowego. Jest on jednym z najbardziej polecanych materiałów stosowanych do produkcji takich akcesoriów. Sznurek sizalowy wykonywany jest z włókien agawy sizalowej, dlatego jest zarówno naturalny, jak i trwały.

Drapak kartonowy? Naturalna tektura falista może być świetnym materiałem na drapak. Wiele taki produktów ma bardzo ładny i minimalistyczny design. Dobrze zaprojektowany drapak może być także miejscem do wypoczynku Twojego pupila. Finalnie znajdziesz ciekawe drapaki w postaci figurki psa lub imitacji dzieł sztuki.

Mały kotek drapiący drapak, a także informacje i porady, jaki drapak dla kota kupić krok po kroku
Drapak dla kota, który sprawdzi się do ostrzenia pazurków, musi być dobrze dobrany

Wiele kotów doceni także bardziej złożone produkty, na które składają się nie tylko powierzchnie do drapania, ale także stanowiące idealną kryjówkę. Poszczególne piętra, tunele, czy zawieszone zabawki stanowią dodatkową atrakcję i urozmaicają czas Twojego pupila.

Podsumowując, wybierz drapak z materiału, który jest wytrzymały i odpowiada Ci wizualnie. Meble dla kotów są coraz lepiej przemyślane, a młode i lokalne marki tworzą prawdziwe dzieła sztuki. Czasem warto poszukać chwilę dłużej i znaleźć perełkę idealną dla kota oraz Twojego domu. Sprawdź także ten artykuł na temat drapaka sufitowego dla kota.

Jaki drapak kot rzeczywiście będzie drapał?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każde zwierzę jest inne i ma własne preferencje.

 • Wybierając drapak, kieruj się po pierwsze rozmiarem swojego kota. Zbyt mały drapak nie spełni swojej roli.
 • Zwracaj uwagę na jego stabilność. Produkt, który jest lekki i będzie przewracał pod ciężarem kota, również go nie zainteresuje.
 • Poobserwuj, jak Twój kot lubi drapać i wybierz drapak pionowy albo przeciwnie poziomą matę do drapania.
 • Ustaw drapak w spokojnym miejscu.
 • Zachęć kota do zabawy i korzystania z drapaka, np. stosując przysmaki ułożone obok niego i na nim.

Drapak dla kota to niezbędny element wyprawki! Podejdź do zakupu świadomie, bo dobry produkt może służyć Twojemu kotu przez bardzo długi czas.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96.5% czytelników artykuł okazał się być pomocny