Ile waży dorosły ragdoll?

Prawidłowa waga ragdoll powinna mieścić się w granicach 4,5-10 kg. Mały kot powinien jeść tyle, ile chce. Rosnącemu kotkowi nie ogranicza się jedzenia, ale też warto mieć na uwadze to, aby go nie przekarmić. Szczególnie trzeba pamiętać, że kot po kastracji ma tendencje do tycia. Zmniejsza się zapotrzebowanie energetyczne, ale apetyt wzrasta. Jeśli kot po zabiegu kastracji będzie otrzymywał dużo jedzenia, ale będzie się mało ruszać, może grozić mu nadwaga. Zbyt duża waga ragdoll może przyczynić się do problemów ze zdrowiem.

Roczny kotek tak naprawdę nie osiągnie jeszcze pełni swojej wagi i wciąż będzie mały. Dorosły staje się po okresie ok. 4 lat i dopiero wtedy można stwierdzić, że są to jego ostateczne wymiary. Przez cały ten czas kot ten się rozwija i zmienia. Jego umaszczenie także może ulec zmianie, zazwyczaj osiąga właściwe dopiero po okresie 3-4 lat.

Nie istnieje cały biały ragdoll. W różnych organizacjach dopuszczalne są różne odmiany, ale przeważnie są to kolory: seal, blue, chocolate, lilac, red, cream. Barwa jest tylko punktowa w tzw. chłodnych partiach ciała. Występuje w wariantach: colorpoint, mitted, bicolour.

Zalety i wady kota rasy ragdoll – charakterystyka rasy

Kot ten uwielbia się tulić, leżeć na kolanach i być noszonym na rękach. Jego łagodny charakter sprawia, że jest to idealny kot dla rodzin z dziećmi, seniorów i tych, dla których będzie to pierwszy kot. Jest również łatwy w pielęgnacji, ponieważ (mimo długiej sierści) wystarczy wyczesywać go raz w tygodniu, a jego sierść się nie kołtuni i nie filcuje (poza częścią za uszami).

Bez wątpienia ragdoll ma więcej zalet niż wad. Niestety jedna wada jest bardzo istotna. Z powodu wąskiej bazy genów, ta rasa kota ma predyspozycje do różnych schorzeń. Zdarzają się choroby przyzębia, problemy ze stawami i układem moczowym (zwłaszcza nerkami i moczowodami), a także kardiomiopatia przerostowa. Jest to rasa bardziej podatna na FIP. Mimo wszystko średnia długość życia ragdolli to aż 15-18 lat!

Rasowe koty nie są tanie. Cena ragdoll powinna mieścić się w przedziale od 3000 do 5000 zł. Niektóre koty mogą być droższe. Średnia stawka za kocięta z przeznaczeniem wystawowym to 5000 – 10000 zł (aktualizacja cen: czerwiec 2021). Tańsze są zazwyczaj tylko kilkuletnie, które z jakiegoś powodu zostały wyłączone z hodowli oraz takie, które zostały zabrane poprzedniemu właścicielowi. Cena za rasowe koty zależy od tego, czy kot wpasowuje się we wzorzec rasy, czy jego rodzice mieli osiągnięcia na kocich wystawach oraz czyje geny przekazują, a także istotna jest renoma hodowli.

Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!

Kot rasy ragdoll wyglądający przez okno oraz opis rasy i waga ragdoll
Kot rasy ragdoll i co warto o nim wiedzieć, a także waga ragdoll

Opis ogłoszenia powinien zawierać informacje na temat kota (data urodzenia, charakter, rodzice, czasami też podane są jego obecne wymiary) oraz samej hodowli (do jakiego stowarzyszenia lub klubu rasy należy). W ogłoszeniach wystawianych przez pseudohodowców opis przeważnie jest krótki i zawiera mało informacji. Sprawdź także ten artykuł w opisem charakteru kota ragdoll.

Kot szmaciana lalka – charakter ragdoll

Do tej pory nikt nie wie, dlaczego ragdoll całkowicie odpręża się, będąc na rękach, przez co staje się bezwładny. Stąd właśnie pochodzi jego nazwa, która po angielsku oznacza po prostu szmacianą lalkę. Naukowcy zakładają, że jest to cecha, którą ragdoll odziedziczył po przodkach. Ze względu na to, że kot ten wolno reaguje na różne zaczepki, dawniej istniało założenie, że ragdoll jest całkowicie odporny na ból, co jednak nie jest prawdą.

Ragdoll jest inteligentny i ciekawski. W łatwy sposób można nauczyć go korzystania z drapaka, przez co meble mogą być bezpieczne. Raczej nie skacze po półkach, bo preferuje spacerowanie przy ziemi. Jest potulny i łagodny. Nie walczy o terytorium, nie przejawia również chęci dominacji nad innymi zwierzętami. Jest bardzo towarzyski i akceptuje wszystkie zwierzęta w domu. Ten kot nie ma w sobie agresji. Jeśli coś mu się nie spodoba – po prostu odejdzie.

Źle znosi samotność. Jeśli ktoś nie wie, czy będzie mógł poświęcić temu kotu wystarczającą ilość swojego czasu, powinien się zastanowić nad wyborem tego kota. Ragdoll niezwykle mocno przywiązuje się do właściciela i chodzi za nim jak pies. Nie narzuca się, a delikatnie o sobie przypomina. Jest to spokojny kot, wręcz flegmatyczny, ale za to uczuciowy. Nie odmawia pieszczot, lubi się bawić.

To, ile waży kot, ma znaczenie w kwestii tego, jak długo żyje. Wielkość a otyłość to różnica. Ragdoll jest kotem dużym i masywnym, jednak ogromna nadwaga skróci jego żywot. Z racji tego, że ta rasa kotów jest podatna na różne choroby, raz w roku należy wykonywać kontrolne badania, aby mieć pewność, że wszystko jest w porządku.

ikona podziel się Przekaż dalej