Waga maine coon – ile waży majkun?

Majkun to największy domowy kot. Ma mocną brodę, puszysty i długi ogon (o długości samego kota), rysie pędzelki na uszach i potężne łapy, które są obficie owłosione między palcami. Nie sposób przejść obojętnie obok tego wielkoluda. Ich sierść jest długa, zwłaszcza na szyi, grzbiecie, bokach ciała, brzuchu oraz zadku. Możliwe są różne umaszczenia: jednolite (biały, czarny, rudy, niebieski, kremowy), dwubarwne z białym (van, arlekin, bicolour, z nieokreśloną ilością białego), trójkolorowe (szylkretki, wyłącznie kotki), pręgowane tabby (klasycznie, tygrysio, cętkowany, ticked). Może być dymny, srebrny lub złoty.

Choć ten kot jest masywny, nie jest określona jedna, prawidłowa waga maine coon. Ze względu na swoje duże wymiary, długo się rozwija. Jego wzrost zatrzymuje się w wieku 3-4 lat i to wtedy maine coon jest dorosły. Można jednak założyć pewną wagę, jaka jest optymalna dla kotów tej rasy.

Prawidłowa waga kota rasy maine coon

Tabela wagi

Kocur

Kotka

Waga

7 – 10 kg

5 – 8 kg

Nie jest jednak regułą to, ile waży maine coon. Zdarza się, że 3-letnia kotka będzie mieć 3,5 kg, podczas gdy już 6-miesięczny kociak osiągnie wagę 5 kg. Maine coon zapisał się również w Księdze Rekordów Guinnessa m.in. jako największy kot domowy świata. Kilka osobników tej rasy osiągnęło wagę 13-14 kg. Poza tym rasa ta jest znana także ze względu na swoje długie włosy oraz bardzo długi ogon, jak i całe ciało.

Długość życia maine coon – ile żyje majkun?

Niestety nie jest to rasa wolna od wad genetycznych. Hodowlane kotki i kocury muszą być przebadane pod kątem HCM (kardiomiopatia przerostowa). Osobniki, które mają wynik HCM/HCM (nie muszą być chore, ale istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że zachorują), nie mogą być dalej rozmnażane. Koty z wynikiem n/HCM mogą, ale tylko pod warunkiem, że mają wyjątkowo ciekawe cechy, oraz że drugi kot, z którym są kojarzone, jest n/n. Z innych chorób, jakie przytrafiają się kotom tej rasy, to policystowatość nerek, problemy ze stawami oraz przetłuszczający się ogon.

Mimo wszystko szacowana długość życia to 13-18 lat. Jest to dobry wiek jak na kota. Długość życia zależy jednak nie tylko od organizmu kota, ale także od jego diety i regularnych szczepień. Nie wolno zaniedbywać wizyt u weterynarza, ponieważ mogą przedłużyć życie kota. Podobnie jak dobra dieta.

Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!

Kot rasy maine coon siedzący obok wagi, czyli jaka jest prawidłowa waga maine coon
Jaka jest prawidłowa waga maine coon i co warto wiedzieć o kotach tej rasy

Dobrym wyborem są wysokomięsne puszki, które mają 80% wilgotności. Domowy kot nie nawadnia organizmu tak jak robi to dziki, który to czerpie wodę prosto z pokarmu (ofiary). Wysoki procent wilgotności w karmie pomaga w utrzymaniu odpowiedniego poziomu, nawet gdy kot nie przepada za piciem wody z miski. Na rynku znajduje się kilka firm, które zajmują się produkcją odpowiedniej karmy dla kota. Można również zdecydować się na dietę BARF, która opiera się na karmieniu kota surowym mięsem uzupełnionym o suplementy. Jednak, aby wdrożyć tę dietę w życie, trzeba najpierw nauczyć się odpowiednio porcjować wielkość posiłków oraz dobierać witaminy tak, aby nie zaszkodziły kotu. Co za dużo, to niezdrowe, ale za mało również jest źle. Jeżeli jednak kot je suchą karmę, warto zastanowić się nad zakupem kociej fontanny. Powinna zachęcić pupila do częstszego picia i w rezultacie ochronić jego nerki i układ moczowy. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o hodowlach maine coon w Polsce.

Hodowla rasowych kotów – cena, informacje

Cena kociąt „na kolanko” to zwykle kwestia 3000-4500 zł. Koty sprzedawane do innej hodowli są droższe. Mowa tutaj o 5500-7000 zł (aktualizacja cen: czerwiec 2021). Wszystko zależy od indywidualnych cech kota, jego rodowodu (rodzice, ich osiągnięcia na wystawach, geny) oraz renomy hodowli. Tylko w pseudohodowlach sprzedawane są kocięta po cenie ok. 1000 zł. Nie jest to adekwatna kwota do wysiłku i pracy, jaki hodowca wkłada w rozwój swojej hodowli. Należy omijać takie oferty.

Opis ogłoszenia powinien zawierać informacje na temat kociąt (data urodzenia, ich badania, szczepienie, imiona rodziców etc.) oraz samej hodowli (nazwa, stowarzyszenie). Warto przejrzeć poprzednie mioty oraz poczytać opinie na grupie dla miłośników rasy, ale ostateczna weryfikacja następuje podczas odwiedzin. Kociak nie powinien być wydany zbyt wcześnie. Jego wiek nie może być mniejszy niż 12 tygodni. Podczas pobytu w hodowli powinien być dwa razy zaszczepiony, dwa razy odrobaczony oraz mieć wszczepiony CHIP. Numer CHIP zostaje umieszczony na rodowodzie, który otrzymuje każdy kociak bez względu na swoje predyspozycje (mały rozmiar, za duże uszy, niepożądane umaszczenie etc.).

Nie należy na siłę utuczać maine coona. Jest to duża rasa, ale nie każdy kociak osiągnie olbrzymią wielkość. Jego wzrost może się zatrzymać na mniejszym etapie i niewskazane jest dokarmianie, aby za wszelką cenę stał się ogromny. Najważniejsze jest zdrowie zwierzaka. Choć na ewentualne wady genetycznie nie ma się wpływu (poza wybraniem hodowli, w której takie przypadki są naprawdę rzadkością), to na dietę i regularne wizyty u weterynarza już tak. A zdrowy kot, to szczęśliwy kot!

ikona podziel się Przekaż dalej