Legalna hodowla kotów selkirk rex – informacje, opinie

Na pseudohodowlę można trafić w każdej rasie, chociaż większe prawdopodobieństwo jest w przypadku znanych ras kotów (np. kot brytyjski, kot perski). Jeśli nie znasz jeszcze żadnej legalnej hodowli, warto wiedzieć, na co zwracać uwagę w ogłoszeniach zamieszanych na różnych portalach (m.in. olx.pl, sprzedajemy.pl).

Najczęściej to zdjęcia przykuwają wzrok, jednak nie warto podejmować ostatecznej decyzji o zakupie kociaka po samych tylko zdjęciach. Dopiero podczas wizyty w hodowli możesz ocenić, czy zdjęcia przedstawiały rzeczywistość, a koty wyglądają na zdrowe i żyją w czystych warunkach.

Hodowla powinna przynależeć do odpowiedniego stowarzyszenia, ponieważ wiąże się to z koniecznością przestrzegania różnych zasad przez hodowców. W naszym kraju obowiązują trzy organizacje felinologiczne: FIFe, WCF i TICA. Opinie o wybranych hodowlach powinieneś bez problemu znaleźć na grupie miłośników rasy na Facebooku.

Istotny jest opis i zawarte w nim informacje. Z ogłoszenia powinieneś dowiedzieć się, jaki jest charakter kotka, jakie ma umaszczenie oraz jakie tytuły osiągnęli jego rodzice na wystawach. Kocięta mogą opuścić hodowlę po ukończeniu 12 tygodni, ale niekiedy przetrzymywane są 2-4 tygodnie dłużej, aby hodowcy mogli je wykastrować i wydać do nowego domu po okresie rekonwalescencji.

Młode koty muszą być co najmniej dwa razy zaszczepione i dwa razy odrobaczone. Obowiązkowo muszą mieć wszczepiony CHIP. Każdy rasowy kot otrzymuje rodowód, który przekazywany jest nowemu właścicielowi. Rodowód musi być kilkupokoleniowy i opatrzony odpowiednimi pieczątkami oraz podpisami.

Hodowla selkirk rexa w naszym kraju to np.:

 • Rizadora*PL
 • Tymabri*PL
 • FELIS FINEZJA*PL
 • Sand&Waves*PL
 • GREMLIN*PL
 • KirkisSen*PL

Ile kosztuje rasowy kot selkirk rex?

Na ostateczną cenę za kota z legalnej hodowli wpływa:

 • wiek kota,
 • płeć kota,
 • przeznaczenie kota,
 • dostępność rasy w kraju,
 • renoma hodowli,
 • stopień wpasowania do wzorca rasy,
 • tytuły rodziców zdobyte na wystawach,
 • linia genów.

Kocięta są droższe od dorosłych osobników. Kilkuletnie koty sprzedawane są rzadko. Może się jednak zdarzyć, że hodowca z jakiegoś powodu wyłączył danego kota z planu hodowlanego (np. kotka po dwóch latach dalej nie dostała rujki). Dorosły rasowy kot kosztuje ok. 1000 – 1500 zł.

Istotne jest to, czy rasa jest łatwo dostępna w kraju, ponieważ za kocięta sprowadzane zza granicy trzeba zapłacić więcej. Kotek, który przeznaczony jest do dalszej hodowli, będzie droższy od tego „na kolanka”. Każdy kociak z miotu (nawet po bardzo wybitnych rodzicach) może kosztować inaczej, ponieważ w różnym stopniu będą wpasowywać się w ramy wzorca rasy.

Kocię selkrik rexa na niebieskim tle, a także informacje o jego cenie, koszcie zakupu i hodowli.
Ile kosztuje kot selkrik rex krok po kroku, czyli koszt i cena kociąt selkrik rexa

Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!

Cena selkirk rexa waha się od 2500 do 3000 zł. Amerykański bobtail nie jest dostępny w naszym kraju. Za granicą ten kot kosztuje ok. 900 – 1200 euro. Kot europejski także nie jest popularny w Polsce. Najczęściej spotykany jest w krajach skandynawskich. Jego cena to kwestia ok. 800 – 1100 euro.

Pseudohodowcy sprzedają różnice. Niektórzy mają bardzo dużo kociąt, więc starają się sprzedać je szybko. Zwykle schodzą wtedy z ceny do nawet 500 zł i oddają koty, gdy te mają ok. 6-8 tygodni, aby zminimalizować koszty związane z ich utrzymaniem. Z kolei inni pseudohodowcy zapewniają, że posiadają jedyne w swoim rodzaju kocięta, za które należy zapłacić 5000 zł. Niestety, najczęściej takie kocięta są wyjątkowe dlatego, że nie wpasowują się w ramy wzorca rasy (np. jest to krzyżówka dwóch różnych ras). Takie kotki są w tzw. typie rasy i nie są rasowe. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o polecanych zabawkach dla kotów.

Krótki opis rasy – selkirk rex (kot owieczka)

Sierść tego kota jest puszysta, jedwabista i miękka w dotyku. Selkirk może być krótkowłosy (shorthair) i długowłosy (longhair). Co więcej, w każdym miocie mogą pojawić się zarówno kocięta o prostych włosach (straight), jak i o kręconych włosach (curly). W tej rasie dopuszczalne są wszystkie umaszczenia. Waga tego kota mieści się w granicy 3-5 kg.

Jest to bardzo łagodny kot, który uwielbia się przytulać, ale lubi też obserwować otoczenie z wysokiego drapaka. Nie należy izolować go od rodziny, ponieważ źle znosi samotność. Selkirk jest ciekawskim kotem, ale nie ma skłonności do ucieczek. Za to interesuje go wszystko, co dzieje się w domu. W ciągu dnia potrzebuje odpowiedniej dawki ruchu, ale jest to bardzo spokojny kot. Powinien być odpowiednim towarzyszem dla dzieci, a także dla osób starszych.

Cena selkirk rexa nie jest mała. Jest to stosunkowo młoda rasa kota, ale w Polsce nie ma problemu z dostępnością tych kociąt. Selkirk rex lubi się bawić, ale też nie ma nic przeciwko leniuchowaniu. Ten kot zazwyczaj nie ma skłonność do niszczenia mebli czy zasłon. Lubi się przytulać i rzadko kiedy odmawia pieszczot. Jest to ciekawski kot, który chętnie wita nowych gości. Powinien dogadać się z innymi kotami oraz psami.

ikona podziel się Przekaż dalej