Legalna hodowla kotów somalijskich – opinie, wymagania

Hodowcy informują o nowych miotach na swoich stronach internetowych, ale jeśli nie znasz jeszcze żadnej hodowli, możesz zacząć poszukiwania od przejrzenia portali ogłoszeniowych (np. olx.pl). Musisz jednak wiedzieć, że nie każda hodowla, na którą tam trafisz, będzie godna polecenia.

Ładne zdjęcia przykuwają wzrok, ale najważniejszy jest opis. To z niego powinieneś dowiedzieć się jak najwięcej rzeczy o sprzedawanym kociaku (wiek, pochodzenie, umaszczenie, usposobienie, badania itd.). Opis powinien zawierać także informacje o hodowli. Zwróć uwagę na to, gdzie jest zrzeszona.

World Cat Congress (WCC) to międzynarodowa federacja, która odpowiada za zrzeszenie wszystkich organizacji felinologicznych. W Polsce obowiązują tylko trzy: FIFe, TICA i WCF. Pierwsza z nich jest najczęściej wybierana przez hodowców. Międzynarodowa Federacja Felinologiczna (FIFe) zrzesza hodowców z 41 krajów. Jej polskim członkiem jest Polska Federacja Felinologiczna Felis Polonia (FPL). W jej skład wchodzi 19 stowarzyszeń i 10 klubów ras. Przynależenie do któregoś z tych miejsc wiążę się z koniecznością przestrzegania pewnych zasad przez hodowców. Regulamin Hodowli i Rejestracji Kotów FIFe jest ogólnodostępny w Internecie, więc każdy może się z nim zapoznać.

Kocięta, które zostaję wydane do nowego domu, muszą być co najmniej dwa razy odrobaczone i dwa razy zaszczepione. Obowiązkowo muszą mieć wszczepiony CHIP. Młode koty mogą opuścić hodowlę, gdy skończą 12 tygodni, ale niektórzy hodowcy przetrzymują je nieco dłużej, aby najpierw poddać je zabiegowi kastracji. Nowy właściciel kota otrzymuje jego kilkupokoleniowy rodowód. Jeśli nie jesteś pewien danej hodowli, możesz poczytać opinie o niej na grupie miłośników rasy na Facebooku.

Znane hodowle kota somalijskiego w Polsce to:

  • Lwi Pyszczek*PL
  • Ven*PL

A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat charakteru i hodowli kota balijskiego?

Kot somalijski - ile trzeba zapłacić za rasowe kocięta?

Ostateczna cena zależy od kilku czynników. Znaczenie ma to, czy rasa jest ogólnodostępna w kraju. Kocięta sprowadzane zza granicy są droższe (inna waluta, dodatkowe koszty). Ważne jest to, czy kotek ma być do hodowli czy „na kolanka”. Istotna jest renoma hodowli, ale także linia genów i tytuły rodziców kota zdobyte na wystawach. Bardzo duże znaczenie ma to, w jakim stopniu kociak wpasowuje się w ramy wzorca rasy. Z tego powodu cena każdego kociaka z miotu może być inna.

Istotny jest także wiek. Kocięta są dużo droższe od dorosłych osobników. Istnieje płatna adopcja kota, który został wyłączony z planu hodowlanego, ale takie sytuacje zdarzają się rzadko. Wtedy jego cena przeważnie waha się od 1000 do 1500 zł, ale może być też nieco mniejsza.

Kot somalijski na trawniku, a także hodowla, opis i cena kota somalijskiego
Jaka jest cena kota somalijskiego, a także opis rasy, charakter i hodowla

Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!

Cena kota somalijskiego to kwestia ok. 2500 zł. Ragamuffin nie jest dostępny w Polsce. Jego cena zazwyczaj mieści się w granicy ok. 700 – 1000 euro. Cena kota Ashera jest znacznie większa. Jest to bardzo rzadka rasa, która została wyhodowana w Stanach Zjednoczonych. Kot Ashera powstał z krzyżówki kota dzikiego i kota domowego. Odznacza się nie tylko swoim dużym rozmiarem, ale także tym, że prawie w ogóle nie uczula. Ten kot kosztuje ok. 70000 – 400000 zł.

Kot somalijski – charakter, wymagania, pielęgnacja

Jest to łagodny kot, ale o dużym temperamencie. Uwielbia zabawę i jest bardzo ruchliwy. Potrzebuje dużo miejsc, na które będzie mógł się wspinać, więc warto zadbać o słupki z podestami i wysokie drapaki. Kot somalijski mocno przywiązuje się do opiekuna i bardzo źle znosi samotność. To wymagający kot, któremu trzeba poświęcać dużo uwagi w ciągu dnia. Nie ma w nim agresji i zazwyczaj dobrze dogaduje się z dziećmi. Powinien zaakceptować zarówno inne koty, jak i psy.

Kot somalijski ma gęstą i miękką w dotyku sierść, która jest średniej długości. Najdłuższe włosy są na udach (tzw. portki) i na szyi (tzw. kołnierz). Dopuszczalne jest umaszczenie ticked, gdzie włosy mają ciemną końcówkę oraz na przemian ułożone jasne i ciemne prążki. Ten kot może być ruddy (dziko umaszczony, zajęczy), niebieski, płowy, cynamonowy (sorrel). Możliwe są także umaszczenia srebrzyste. Ciemna pręga przebiega przez grzbiet do końca ogona.

Pielęgnacja tego kota nie jest bardzo czasochłonna. Sierść kota somalijskiego nie ma tendencji do kołtunienia się, warto jednak szczotkowa go co 2-3 dni. Na co dzień nie powinien gubić zbyt dużo włosów. Trzeba regularnie kontrolować stan jego uszu, oczu, zębów i pazurków. Należy także pamiętać o systematycznych badaniach kontrolnych oraz odpowiednio dobranej diecie.

Cena kota somalijskiego z legalnego źródła wynosi ok. 2500 zł. Jednak nie sama cena świadczy o tym, czy masz do czynienia z pseudohodowlą czy nie. Zanim zdecydujesz się na konkretnego kota, sprawdź, do jakiego stowarzyszenia zapisana jest hodowla.

ikona podziel się Przekaż dalej