Legalna hodowla a pseudohodowla kotów singapurskich

W przypadku znanych ras kotów istnieje większe prawdopodobieństwo trafienia na pseudohodowlę niż w rasach rzadziej spotykanych, ale zawsze warto wiedzieć, czego należy się wystrzegać i na co zwracać uwagę.

Każdy rasowy kot ma rodowód. Otrzymują go wszystkie kocięta z miotu, nawet jeśli jakieś będą odbiegały od wzorca rasy. Takie koty hodowca może sprzedać jedynie „na kolanka”, ale rodowody im się należą, ponieważ są po rasowych rodzicach.

Kocięta mogą opuścić hodowlę, gdy będą w odpowiednim wieku. Najwcześniej mogą zostać wydane, kiedy skończą 12 tygodni. Do tego czasu muszą być co najmniej dwa razy odrobaczone i dwa razy zaszczepione. Obowiązkowo muszą mieć wszczepiony CHIP. Niektórzy hodowcy jeszcze kastrują swoje koty. W ten sposób mają pewność, że kotek nie będzie nielegalnie rozmnażany, a nowi właściciele nie muszą martwić się o zabieg.

W ogłoszeniu powinna znajdować się informacja o tym, w jakim stowarzyszeniu zrzeszona jest hodowla. W naszym kraju działają trzy organizacje: FIFe, TICA i WCF. Przynależenie do odpowiedniego stowarzyszenia wiąże się koniecznością przestrzegania przez hodowcę zasad mających na celu dobro kotów. Nie należy sugerować się zdjęciami, ponieważ mogą odbiegać od rzeczywistości. To, w jakich warunkach żyją koty, można sprawdzić dopiero podczas spotkania w hodowli. Na wystawach obowiązuje zakaz sprzedawanie kotów. Jest to jednak miejsca, w którym znajdują się jedynie legalne hodowle, więc można poznać hodowców i umówić się na spotkanie.

Hodowla kota singapurskiego w Polsce:

  • SingaLove*PL
  • DOKOcats
  • SINGAPORE LOVE*PL

Jeśli szukasz ciekawych inspiracji, sprawdź także ten artykuł o polecanych zabawkach dla kotów.

Kot singapurski - ile trzeba zapłacić za rasowe kocięta?

Ostateczna cena zależy od paru czynników. Znaczenie ma:

  • wiek kota – kilkuletnie osobniki sprzedawane są taniej (ok. 1000 – 1500 zł),
  • linia genów – za kocięta po wybitnym kocie zazwyczaj trzeba zapłacić więcej,
  • renoma hodowli – kotki ze znanych hodowli mogą być droższe,
  • przeznaczenie kota – kot do hodowli przeważnie jest dwa razy droższy od tego „na kolanka”,
  • osiągnięcia rodziców – tytuły zdobyte na kocich wystawach mogą przyczynić się do tego, że kocięta po takich rodzicach będą droższe,
  • dostępność rasy – jeśli rasa nie jest dostępna w kraju, trzeba liczyć się z większymi kosztami (dochodzić m.in. transport),
  • stopień dopasowania do wzorca rasy – droższe są kocięta obiecujące i mocno wpisujące się w ramy wzorca (każdy kociak z miotu może kosztować inaczej).

Cena kota burmskiego to kwestia 3000 – 3500 zł. Ragamuffin to młoda rasa kota i w naszym kraju nie można jej kupić. Za granicą ten kot kosztuje ok. 700 – 1000 euro. Z kolei cena kota singapurskiego w Polsce wynosi ok. 5500 zł.

Kot singapurski w domu, a także hodowla, opis i cena kota singapurskiego
Jaka jest cena kota singapurskiego, a także opis rasy, charakter i hodowla
Poszukujesz smakowitej karmy dla swojego wybrednego kota?

Poznaj wyróżniającą się linię suchych karm Carnilove True Fresh, która oparta jest wyłącznie na świeżym mięsie! Świeże mięso = lepszy aromat, smakowitość każdego posiłku i jego przyswajalność! Postaw na wysoką jakość kociego menu!

Sprawdź!

Rzadko kiedy rasowe kocięta sprzedawane są za cenę mniejszą niż 1500 zł. Zazwyczaj, jeśli kociak kosztuje ok. 500 zł, można z góry założyć, że ma się do czynienia z nielegalną hodowlą, ale cena nie może być jedynym wyznacznikiem. Niektórzy pseudohodowcy sprzedają swoje koty za 5000 zł, ponieważ zapewniają, że są one wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju, podczas gdy tak naprawdę odbiegają od wzorca rasy.

Jaki charakter ma kot singapurski?

Ten mały kotek uwielbia się przytulać. Mocno przywiązuje się do człowieka i bardzo chętnie zasypia obok swojego właściciela. Praktycznie nigdy nie odmawia pieszczot. Zazwyczaj jest przyjaźnie nastawiony do innych stworzeń i akceptuje wszystkie domowe zwierzęta, ale nie należy zmuszać go do kontaktu z nimi, jeśli zdecyduje się je unikać. Nie każdy kot tej rasy będzie przepadać za małymi dziećmi, ale z tymi starszymi może nawiązać dobrą relację.

Kot singapura (kot singapurski) bez problemu odnajdzie się w małym mieszkanku. Zimą nie powinien wymykać się z domu, ale w cieplejsze dni należy go pilnować. Warto zdecydować się na zabezpieczenie okien i balkonu. Mimo że przez większość czasu jest spokojny, jak każdy kot potrzebuje ruchu i zabawy w ciągu dnia. Lubi bawić wszystkim, co wpadnie mu w łapy. Ma jednak zrównoważony temperament, przez co nadaje się dla osoby starszej.

Jest ciekawski i intrygują go nowi goście. Chętnie uczestniczy w życiu domowym i asystuje przy różnych czynnościach. Nie musi przebywać z właścicielem cały dzień, ale nie powinien zostawiać sam zbyt długo. Na co dzień nie jest zbyt gadatliwym kotem. Nie jest też łakomczuchem, ale warto pilnować jego diety i kontrolować prawidłową wagę.

W naszym kraju cena kota singapurskiego nie jest mała. Jeśli trafisz na ogłoszenie, w którym kotek będzie kosztować dużo mniej niż w innych ofertach, sprawdź, czy nie trafiłeś na pseudohodowlę. Kocięta z takich miejsc często okazują się chore, a ich leczenie drogie. Dzieje się tak, ponieważ pseudohodowcy nie dbają o zdrowie swoich zwierząt ani o utrzymanie wzorca rasy. Rozmnażane są zwierzęta chore, a często dochodzi też do kojarzeń blisko spokrewnionych osobników lub kotów różnych ras. Opinie o danej hodowli możesz znaleźć na grupie miłośników rasy na Facebooku.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 88.2% czytelników artykuł okazał się być pomocny