Hodowla rasowych kotów – informacje, cena

Zanim kupisz kota – co warto wiedzieć o kocie Savannah?

Kot Savannah pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Do powstania tej rasy przyczynił się kot domowy i kot afrykański (dziki serwal). Do pierwszego skojarzenia tych dwóch osobników doszło w latach 90. XX wieku. Kotki Savannah musiały być łączony z innymi domowymi kotami, ponieważ kocury tej rasy rodziły się bezpłodne. Dopiero gdy dostatecznie oddalone zostały geny serwala, narodziły się płodne kocury. Obecnie nie dopuszcza się do krzyżowania kota Savannah z innymi rasami, ponieważ pula genów w obrębie rasy została wystarczająco zwiększona. Dopuszcza się jedynie kojarzenie go z serwalem.

W tej rasie istnieją specjalnie oznaczenia. Litera „F” oraz liczba od 1 do 5 określa stopień pokrewieństwa z tym dzikim kotem. Jeśli serwal był jednym z rodziców, kocięta mają oznaczenie F1, a gdy ten dziki kot był dziadkiem, to wtedy otrzymują F2 i tak dalej. F1, F2 i F3 to tzw. koty ze wczesnej generacji, a F4 i F5 to osobniki z późnej generacji. W przypadku skojarzenia kota tej rasy z innym domowym kotem miot otrzymuję literę „A”. Jeśli oboje rodziców są Savannah, wtedy kocięta mają literę „B”. Litera „C” oznacza, że rodzice i wszyscy dziadkowie są przedstawicielami Savannah. Jedynie koty z oznaczeniem „SBT” (rodzice, dziadkowie i pradziadkowie należą do rasy) mogą brać udział w wystawach.

Rasa nie została uznana przez największą organizację felinologiczną FIFe. Dopiero w 2012 roku wzorzec rasy został zatwierdzony przez TICA. Legalna hodowla kota Savannah zarówno w Polsce, jak i w innych częściach świata, powinna przynależeć właśnie do niej.

Czy cena kota Savannah jest duża?

Każdy kociak kosztuje inaczej. Istotne jest to, czy mocno wpasowuje się w ramy wzorca rasy. Tańszy będzie kotek, który mimo rasowych rodziców ma np. niepożądane umaszczenie czy zbyt małe uszy. Znaczenie ma to, czyje geny przekazuje, a w przypadku kota Savannah istotne jest, w którym pokoleniu był serwal. Ważna jest także renoma hodowli. Jeśli chcesz sprawdzić kociaka zza granicy, musisz liczyć się z większym wydatkiem, ponieważ do ceny za kota dochodzą jeszcze dodatkowe koszty m.in. za transport. 

Rasowe koty nigdy nie są tanie. Cena kota sfinksa mieści się w granicach od 3000 do 5000 zł. Z kolei cena kota Savannah to najczęściej kwestia od 3500 do 10000 zł (aktualizacja cen: lipiec 2021), ale niektóre kocięta tej rasy kosztują nawet 20000 zł (dotyczy to zwłaszcza osobników, u których serwal był jednym z rodziców). Tylko pseudohodowcy sprzedają kociaki za 500 – 1500 zł. Jednak cena nie jest jedynym wyznacznikiem legalności hodowli, ponieważ czasami i oni sprzedają kocięta drożej.

W takim razie, na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim upewnij się, że hodowla przynależy do odpowiedniego stowarzyszenia. Kotek, który zostaje wydany do nowego domu, musi być dwa raz odrobaczony i dwa razy zaszczepiony (czasami trzy, jeśli jest nieco starszy) oraz mieć wszczepiony CHIP. Nowy właściciel powinien otrzymać także kilkupokoleniowy rodowód kociaka. Istotny jest także wiek, w którym kotek zostaje oddany. Nie może mieć mniej niż 12 tygodni. I tu pojawia się pytanie: kiedy kastrować kota? Niektórzy hodowcy przetrzymują kocięta o 2-4 tygodnie dłużej, aby wydać kociaki dopiero po zabiegu kastracji i po okres rekonwalescencji. W przypadku, gdyby tak się nie zdarzyło, można wykastrować go pomiędzy 6 a 9 miesiącem życia. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o cenie kota rasy korat.

Krótka charakterystyka rasy – kot Savannah

Wielkość i umaszczenie – jak wygląda ten kot?

Jest to bardzo duży kot, jednak jego ostateczna wielkość (a także charakter) zależą od stopnia pokrewieństwa z serwalem. Niektórzy przedstawiciele tej rasy będą ważyć 6 kg, a inni aż 12 kg, ale kocury zawsze powinny być znacznie większe od kotek.

Kot Savannah na fioletowym kocu, a także hodowla i cena kota savannah w Polsce
Cena kota savannah za kocięta, a także najlepsza hodowla kotów w Polsce

Włos okrywowy tego kota jest gruby, sztywny w dotyku i średniej długości. Z kolei podszerstek powinien być delikatny i miękki. Sierść kota Savannah nie jest gęsta, ale powinna przylegać do ciała. Umaszczenie tego kota może być: brązowe tabby, srebrne tabby, czarne (bez cętek), czarne podpalane (z szarym odcieniem). Cętki tego kota mogą być brązowe lub czarne, ale zawsze powinny być wyraźne i różnej wielkości.

Pielęgnacja kota Savannah nie jest trudna, ale należy przyzwyczaić go do wszelkich zabiegów, gdy będzie mały, aby potem się nie buntował. Należy wyczesywać go raz w tygodniu, a tylko w okresie linienia robić to częściej (najlepiej codziennie). Do tego należy regularnie sprawdzać jego uszy, zęby, oczy i pazury.

Czas na chwilę przyjemności z bezzbożowymi smakołykami od Brit Care!

Smaczne zakończenie wspólnej zabawy? Postaw na Brit Care Cat Snack Superfruits! Te wyśmienite, chrupiące smakołyki w sześciu smakach są zamknięte w grzechoczącej tubce, będącej wabikiem dla ciekawskich kotów!

Sprawdź!

Jaki jest charakter kota Savannah?

Tego kota można porównać do psa. Przywiązuje się do właściciela, wyczekuje jego powrotu z pracy, śpi z nim w łóżku oraz aportuje zabawki. Kot Savannah raczej nie przepada za siedzeniem na kolanach, ale głośno domaga się zainteresowania ze strony swojego opiekuna. Jest przyjacielski i towarzyski. Zaakceptuje nie tylko innego kota, ale także psa.

Kot Savannah najlepiej odnajdzie się w domku z ogródkiem. Nie należy jednak wypuszczać go na dwór bez nadzoru, ponieważ wysokie ogrodzenie nie stanowi dla niego wyzwania. Należy umieszczać go w odpowiednio zabezpieczonej wolierze lub trzymać go na szelkach. W domu należy zabezpieczyć także okna, ponieważ ten kot ma skłonność do ucieczek. Jest inteligentny, więc któregoś razu możesz przyłapać go na otwieraniu szafek czy lodówki.

To wesoły i bardzo energiczny kotek. Nie znosi nie tylko rozłąki ze swoim właścicielem, ale także nudy. Wtedy potrafi zmienić się w prawdziwego niszczyciela. Kot Savannah towarzyszy człowiekowi we wszystkich pracach domowych, ale w ciągu dnia potrzebuje się wyszaleć. Z tym kotem trzeba aktywnie spędzać czas. Warto zabierać go na codzienne spacery na szelkach. Ten kot lubi wodę, więc chętnie wskakuje do jeziora, ale także do wanny.

Cena kota Savannah zależy głównie od stopnia pokrewieństwa z serwalem. Większość hodowli w Polsce ma koty z późnej generacji, więc zazwyczaj można go kupić za 3500 – 8000 zł. Ten domowy kot nie jest dla wszystkich. Choć na ogół nie jest on agresywny, opiekun kota Savannah musi zadbać o jego socjalizację. Koty z pokolenia F1 i F2 mogą być nieco bardziej dzikie. Choć kot Savannah jest przyjacielski, nie nadaje się dla dzieci czy osób starszych.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97.1% czytelników artykuł okazał się być pomocny