Legalna a nielegalna hodowla kotów egzotycznych – jak nie dać się oszukać?

W przypadku każdej rasy istnieje ryzyko trafienia na pseudohodowlę. Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy wyborze kota. Przede wszystkim musisz sprawdzić, w jakim miejscu jest zrzeszona hodowla. Przynależenie do odpowiedniego stowarzyszenia wiąże się z koniecznością przestrzegania pewnych zasad przez hodowców. W naszym kraju funkcjonują trzy organizacje felinologiczne: FIFe, TICA i WCF. Międzynarodowa Federacja Felinologiczna (FIFe) jest najczęściej wybierana przez hodowców.

Hodowcy wstawiają informacje o kociętach na sprzedaż na swoich stronach internetowych, ale także na portalach ogłoszeniowych (np. olx.pl). Najczęściej to zdjęcia przykuwają wzrok, lecz nie warto kierować się tylko nimi, ponieważ dopiero podczas spotkania w hodowli możesz ocenić warunki, w jakich żyją koty. Szczególną uwagę zwróć na opis i nagłówek. Kotek nie może być w typie rasy, ponieważ oznacza to, że rasowego jedynie przypomina.

Kocięta nie mogą opuścić hodowli zbyt wcześnie. Pseudohodowcy często oddają je, gdy te mają 6-8 tygodni, ale tak naprawdę mogą zostawać wydane do nowego domu dopiero po skończeniu 12 tygodni. Do tego czasu muszą być co najmniej dwa razy odrobaczone i dwa razy zaszczepione. Obowiązkowo muszą mieć wszczepiony CHIP. Nowy właściciel kociaka otrzymuje jego kilkupokoleniowy rodowód, który opatrzony jest odpowiednimi pieczątkami i podpisami.

Najbardziej znane hodowle kotów egzotycznych w Polsce:

  • Pritikiti*PL
  • SoftPompon*PL
  • HelloSweety*PL
  • Mruczoduszka*PL
  • Sepis*PL

Cena kota egzotycznego - ile kosztują rasowe kocięta?

Każdy kociak kosztuje inaczej. Ostateczna cena zależy od tego, w jakim stopniu kotek wpasowuje się w ramy wzorca rasy i czy jest obiecujący. Istotny jest wiek, płeć oraz przeznaczenie kota. Kotka do hodowli będzie droższa niż „na kolanka”. Znaczenie ma to, czyje geny przekazuje kotek i jakie osiągnięcia na wystawach zdobyli jego rodzice. Na cenę wpływa także renoma hodowli oraz dostępność rasy w kraju.

Cena kota egzotycznego zazwyczaj mieści się w granicy 3000 – 4500 zł, ale niektóre osobniki sprzedawane są nawet za 8000 zł. Kot perski jest tańszy. Pers kosztuje ok. 2000 – 3000 zł. Cena devon rexa zbliżona jest do kwoty za egzotyki. Za tego kota trzeba zapłacić ok. 3000 – 4000 zł.

Dorosłe koty sprzedawane są taniej. Zwykle jest to kwestia 1000 – 1500 zł. Nie jest to częsta sytuacja. Czasami hodowcy wyłączają z planu hodowlanego swoje kotki lub są zmuszeni do zamknięcia hodowli, dlatego sprzedają kilkuletnie osobniki. Jeśli planujesz zakup pupila, sprawdź także ten artykuł o wyprawce dla kota.

Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!

Koty egzotyczne – co warto o nich wiedzieć?

Rasa narodziły się z krzyżówek persa i kota amerykańskiego krótkowłosego. Miało to miejsce w latach 60. ubiegłego wieku. Nie jest to mały kot, a średni. Na przestrzeni lat rasa była kojarzona jeszcze z innymi kotami, ale na tę chwilę egzotyki można krzyżować tylko w obrębie własnej rasy oraz z kotami perskimi w celu powiększenia puli genów.

Kot egzotyczny na trawniku, a także hodowla, opis i cena kota egzotycznego
Jaka jest cena kota egzotycznego, a także opis rasy, charakter i hodowla

Sierść tego kota jest gęsta, miękka i krótka, ale nie przylega do ciała, a nieco odstaje. Ma gęsty podszerstek. Ten kot może być: biały, czarny, niebieski (nie jest to kolor szary), kremowy, rudy, liliowy, czekoladowy. Dopuszczalne są umaszczenia: jednolite, tabby, z białym (van, arlekin, bicolor), colorpoint, szylkretowe, dymne, złociste i srebrzyste.

Egzotyk to tzw. pers dla leniwych. Długowłosy pers wymaga większych zabiegów pielęgnacyjnych niż te krótkowłose osobniki. Na co dzień wystarczy wyczesywać kota egzotycznego raz w tygodniu. W tej rasie szczególną uwagę należy zwrócić na oczy i regularnie je przemywać. W okresie linienia kot ten gubi dużo włosów, dlatego wtedy warto szczotkować go codziennie.

Te krótkowłose koty są bardzo czułe i uwielbiają pieszczoty. Mają bardzo spokojny charakter. Przez większość czasu wolą obserwować otoczenie niż biegać po domu. Kot egzotyczny jest łakomczuchem. Z racji na to, że te domowe koty nie są zbyt aktywne, szybko można doprowadzić do ich nadwagi. Nie są zbyt gadatliwe i cenią sobie spokój. Te koty nie mają w sobie agresji. Polecane są dla osób starszych, ale także dla dzieci. Egzotyki powinny zaakceptować spokojniejsze koty oraz mało hałaśliwe psy. 

Cena kota egzotycznego nie jest mała, ale zakup tańszego kotka z pseudohodowli nie jest dobrym pomysłem. Osobniki pochodzące z takich miejsc bardzo często okazują się chore, a ich leczenie drogie i permanentne. Zanim zdecydujesz się na zakup danego kota, upewnij się, czy hodowla, w której się znajduje, zrzeszona jest w odpowiednim stowarzyszeniu.

ikona podziel się Przekaż dalej