Legalna hodowla kotów balijskich – opinie, informacje

Niektórzy widzą w hodowli zwierząt (np. kotów, psów) jedynie sposób na łatwe zarobienie pieniędzy, więc nie każda hodowla okaże się legalna. Kocięta z pozoru mogą wydawać się rasowe, ale jeśli ktoś nie zna wzorca rasy i nie wie, jakie wytyczne powinny być spełnione przez hodowców, to w łatwy sposób może się nabrać.

Przede wszystkim hodowla powinna przynależeć do odpowiedniej organizacji felinologicznej. W naszym kraju funkcjonuje: FIFe, TICA i WCF. Przynależenie do odpowiedniego stowarzyszenia wiąże się z koniecznością przestrzegania pewnych zasad i przepisów przez hodowców. Te wymagania mają na celu dobro kotów i hodowcy nie powinni mieć nic przeciwko, aby je przestrzegać.

Istotną rolę odgrywa tutaj rodowód. Powinien być kilkupokoleniowy i opatrzony odpowiednimi podpisami i pieczątkami. Jeśli masz wątpliwości, czy dana hodowla na pewno jest legalna, możesz sprawdzić opinie na jej temat na grupie miłośników rasy na Facebooku.

Istotny jest wiek sprzedawanego zwierzęcia. Pseudohodowcy pozbywają się zwierząt jak najszybciej, aby ograniczyć koszty związane z ich utrzymaniem. Jednak kocięta mogą zostać wydane do nowego domu, dopiero po skończeniu 12 tygodni. Do tego czasu muszą być dwa razy odrobaczone i dwa razy zaszczepione. Czasami wykonywane jest także trzecie szczepienie, ale zazwyczaj dotyczy to kotków, których pobyt w hodowli się przedłużył (np. przez kastrację i okres rekonwalescencji). Każdy kociak musi mieć wszczepiony CHIP. Powinieneś mieć wgląd do badań rodziców kota, aby upewnić się, że zwierzęta są zdrowe. Osobniki z wadami genetycznymi nie mogą być rozmnażane. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł z poradami, jak wybrać transporter dla kota.

Cena kota balijskiego - ile trzeba zapłacić za rasowe kocięta?

Cena kota balijskiego to 2000 – 3000 zł. Kot munchkin jest trudno dostępny w Polsce. Zazwyczaj trzeba go sprawdzić zza granicy. Jego cena waha się mniej więcej od 1000 do 2000 dolarów, ale przy tym kocie warto założyć nawet większą kwotę (koszty transportu, dodatkowe badania etc.). Z kolei kot nebelung jest już nieco łatwiej dostępny, ponieważ istnieje kilka hodowli. Niektóre kocięta są tańsze, drugie droższe. Ten kot kosztuje od 2000 do 5000 zł.

Kot balijski z profilu na białym tle oraz hodowla i cena kota balijskiego
Jaka jest cena kota balijskiego, czyli ile trzeba zapłacić za rasowe kocięta

Pseudohodowcy rzadko sprzedają kocięta za większe stawki, ponieważ niską ceną chcą zachęcić do zakupu kociaka, który tylko przypomina rasowego i nie ma rodowodu. Zwykle jest to kwestia 500 – 1500 zł. Jednak cena nie może być jedynym wyznacznikiem legalność hodowli, ponieważ pseudohodowcy mogą sprzedawać drożej, a odpowiedzialni hodowcy mogą zażyczyć sobie niższej kwoty za konkretnego kociaka.

Na ostateczną cenę wpływ ma:

  • wiek kota,
  • renoma hodowli,
  • stopień wpasowania kociaka w ramy wzorca rasy,
  • linia genów,
  • osiągnięcia rodziców na kocich wystawach,
  • dostępność rasy w kraju.
Hipoalergiczna karma dla kota po zabiegu kastracji lub sterylizacji?

Z Brit Care Sterilized Immunity Support, nowej karmie opartej na świeżej wieprzowinie, pomożesz swojemu kotu nie tylko kształtować silną odporność, ale także wesprzesz prawidłowe trawienie i zdrowie dróg moczowych.

Sprawdź!

Wygląd, pielęgnacja, charakter – co warto wiedzieć o kocie balijskim?

Jest to kot o smukłej i zgrabnej sylwetce. Jego ruchy są pełne elegancji. Jest średniej wielkości i zazwyczaj waży od 2,5 do 4,5 kg. Jego sierść nie jest dwuwarstwowa. Nie posiada podszerstka, dzięki czemu praktycznie nie linieje. Włos kota balijskiego nie ma także tendencji do kołtunienia się, więc jego pielęgnacja nie jest wymagająca. Zazwyczaj wystarczy wyczesywać go raz na tydzień. Dopuszczalne umaszczenie kota tej rasy to colourpoint (m.in.: rudy point, kremowy point, niebieski point, czekoladowy point, seal point). Znaczenia o jednolitym odcieniu powinny występować na części twarzowej, ogonie, uszach i kończynach.

Jest to bardzo towarzyski kot, który mocno przywiązuje się do swojego opiekuna. Dobrze dogaduje się z innymi kotami, ale powinien zaakceptować także psa. Jest zwinny i uwielbia się wspinać. Wskazany jest dla niego wysoki drapak. Kot balijski zawsze musi być w centrum zainteresowania, więc w ciągu dnia trzeba poświęcać mu dużo czasu. Jest to prawdziwa gaduła, która dopomina się pieszczot i jedzenia. Pozostawiony sam sobie może zacząć niszczyć meble. Ten ciekawski kot musi sprawdzić wszystkie kąty w mieszkaniu. Ma duży temperament, a do tego jest bardzo inteligentny. Można nauczyć go różnych sztuczek oraz chodzenia na szelkach.

Niska cena kota balijskiego może kusić, ale warto dowiedzieć się, skąd ona wynika. Czasami jest to kwestia tego, że kociak jest już nieco starszy i nie wpasowuje się idealnie w ramy wzorca rasy, dlatego jest sprzedawany taniej. Jednak częściej oznacza to, że pochodzi z pseudohodowli. W takim miejscu nikt nie dba o zachowanie wzorca czy tym bardziej zdrowie zwierząt. Koty często są chore, a do tego dochodzi do rozmnażania blisko spokrewnionych osobników. Zanim zdecydujesz się na kota, który jest tańszy, sprawdź, dlaczego jest sprzedawany za taką kwotę.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93.8% czytelników artykuł okazał się być pomocny