Charakterystyka rasy – kot Ashera

Rasa została wyhodowana w Stanach Zjednoczonych. Miało to miejsce w 2006 roku. Jedyne prawa do sprzedaży tego kota ma firma Lifestyle Pets, która to stworzyła tę odmianę. W jej powstaniu brały udział afrykańskie serwale, koty domowe oraz koty bengalskie.

Ta hybryda przypomina innego wyhodowanego kota – Savannah. Jest jednak od niego większy. Kot Ashera potrafi osiągnąć długość 120 cm, a jego waga to kwestia 12-15 kg. Te koty mają żyć dłużej niż domowe koty. Szacowana długość życia kota Ashera to 20-25 lat.

Kot Ashera ma gęste i krótkie futro. Może być piaskowy, złocisty, śnieżny, kremowy. Jego ciało powinno być pokryte cętkami lub pręgami (ogon zawsze ma pierścienie). Oczy tego kota zazwyczaj są miodowe lub zielone. Nie jest to kot szylkretowy.

Charakter tego kota nie powinien być dziki. Kot Ashera jest bardzo towarzyski. Mocno przywiązuje się do swojego opiekuna i nie lubi się z nim rozstawać. Kot Ashera jest bardzo inteligentny i można nauczyć go wielu sztuczek. Lubi przebywać na dworze, więc trzeba zadbać o odpowiednio zabezpieczoną wolierę na ogrodzie oraz codzienne spacery na smyczy. To energiczny kot, który lubi się bawić.

Poszukujesz smakowitej karmy dla swojego wybrednego kota?

Poznaj wyróżniającą się linię suchych karm Carnilove True Fresh, która oparta jest wyłącznie na świeżym mięsie! Świeże mięso = lepszy aromat, smakowitość każdego posiłku i jego przyswajalność! Postaw na wysoką jakość kociego menu!

Sprawdź!

Kota Ashera wyróżnia nie tylko wielkość. Według twórców rasy ten kot niemal całkowicie nie uczula, ponieważ poprzez selektywne wybieranie osobników do hodowli udało się stworzyć kota, który ma znacznie obniżony poziom białka odpowiedzialnego za wywoływanie alergii u ludzi. Nie zostało to jednak potwierdzone, a badania w tym zakresie nie zostały upublicznione.

Istnieją przesłanki, że kot Ashera to tak naprawdę od samego początku był kot Savannah. Według raportu ABC News z 2013 roku wynika, że ten kot nie dość, że nie uczulał mniej od innych kotów, to na dodatek przynajmniej część sprzedanych kociąt była rasy Savannah. Sama firma w 2010 roku ogłosiła, że rezygnuje z hodowli kota Ashera, ale prowadziła działalność do 2015 roku.

Hodowla kotów – jaka jest cena kota ashera?

Kot Ashera to najdroższy kot świata. Kiedy jeszcze był hodowany, jego cena wahała się od 70000 do 400000 zł. Kot Savannah kosztuje mniej, choć jego cena też jest różna. Za kocięta tej rasy trzeba zapłacić ok. 3500 – 8000 zł, ale niektóre osobniki kosztują nawet 40000 zł. W przypadku kota Savannah znaczenie ma to, w jakim stopniu kociak spokrewniony jest z serwalem.

Kocie hybrydy i koty rzadko spotykane są droższe od tych popularnych ras. W Polsce cena za rasowe kocięta zwykle wynosi 2000 – 4000 zł. Cena kota tonkijskiego to kwestia ok. 2500 – 3000 zł, z kolei ocicat kosztuje ok. 2000 – 2500 zł.

Ostateczna cena zależy nie tylko od rasy. Znaczenie ma to, w jakim wieku jest kot. Na cenę wpływa płeć i przeznaczenie kotka. Ważna jest renoma hodowli. Droższe będą koty, które trzeba sprowadzić zza granicy, więc istotna jest dostępność rasy w kraju. Największe znaczenie ma wygląd kociaka, ale ważna jest również linia genów (pochodzenie).

Kot Ashera na rękach u właścicielki, a także cena kota ashera, polecana hodowla i opis
Od czego zależy cena kota ashera, czyli ile kosztują kocięta i inne informacje

Wybierając kota, zwróć uwagę na to, do jakiego stowarzyszenia przynależy hodowla. W naszym kraju obowiązują trzy organizacje felinologiczne: FIFe, WCF i TICA. Ważne jest to, aby kotek miał rodowód. Jest to wymóg konieczny. Rodowód powinien być kilkupokoleniowy i opatrzony odpowiednimi podpisami, pieczątkami, znakiem wodnym i tłoczeniem. Kocięta mogą opuścić hodowlę, gdy skończą 12 tygodni. Muszą mieć wszczepiony CHIP, a także być 2-3 razy zaszczepione oraz 2-3 razy odrobaczone. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o dużych kotach.

Prawidłowe żywienie – co powinna jeść kocia hybryda?

W przypadku kocich hybryd (np. kot Savannah, chausie) polecana jest tzw. dieta BARF, która polega na podawaniu kotu surowego mięsa. Dzienne porcje powinny być uzupełnione o właściwie dobrane suplementy. Przed prowadzeniem w życie tego modelu żywienia, należy dokładnie zapoznać się z dawkowaniem poszczególnych witamin, minerałów i dodatków. Złe proporcje mogą się przyczynić do problemów zdrowotnych kota lub jego śmierci.

Innym rozwiązaniem są gotowe wysokomięsne karmy. Zawierają wysokie procent mięsa i wszystkie niezbędne suplementy w diecie kota. Karmy bytowe powinny być pozbawione zbóż. Z powodzeniem można je podawać codziennie, a dodatkowo trzy razy w tygodniu podawać kotu przemrożone surowe mięso. Od czasu do czasu można włączyć do diety karmy uzupełniające. Zazwyczaj są to drobiowe lub rybne filety w bulionie albo w galarecie. Na rynku dostępna jest także karma sucha, ale niektórzy właściciele kotów nie decydują się na jej podawanie. Kot, który spożywa suchy pokarm, musi pić bardzo dużo wody.

Ten najdroższy kot świata jest bardzo lojalny wobec swojego właściciela. Kot Ashera jest inteligentny i szybko się uczy. Jest bardzo żywiołowy i lubi się bawić. Powinien mieć możliwość wychodzenia na zewnątrz, jednak nie należy puszczać go luzem, ponieważ ten kot potrafi pokonać bardzo wysokie ogrodzenie. Cena kota ashera wahała się od 70000 do 400000 zł, ale obecnie rasa nie jest hodowana.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95.8% czytelników artykuł okazał się być pomocny