Ile trzeba zapłacić za rasowe kocięta?

Ostateczna cena zależy od tego, w jakim stopniu kociak wpasowuje się w ramy wzorca rasy. Jeśli zwierzak znacząco odbiega od ideału, może być nieco tańszy. Znaczenie ma to, czy jego przodkiem był wybitny kot, ale także to, czy jego rodzice mają wysokie osiągnięcia na kocich wystawach. Istotna jest renoma hodowli. Początkujący hodowcy może sprzedać pierwszy miot za mniejszą cenę (ale nie niższą niż 1500 zł). Koty trudno dostępne w kraju (sprowadzane zza granicy) będą droższe, ponieważ dochodzą dodatkowe koszty (m.in. za transport, potrzebne dokumenty etc.).

Mimo że turecka angora nie jest popularna w Polsce, to w naszym kraju istnieje kilka hodowli. I wbrew pozorom nie jest to drogi kot jak np. kot savannah, który może kosztować nawet 40000 zł. Cena angory tureckiej waha się od 2000 do 3000 zł. Jednak z racji na niską populację tego kota w naszym kraju, może okazać się tak, że na kociaka będzie trzeba trochę poczekać.

Rasowe kocięta nie kosztują ok. 500 zł. Jest to zbyt niska cena w porównywaniu do całej pracy hodowcy. Za taką kwotę sprzedają jedynie pseudohodowcy, którzy w ten sposób chcą zachęcić do zakupu kota. Z legalnego miejsca można kupić kotka za ok. 1000 zł, ale dotyczy to jedynie dorosłych osobników, które to zostały wyłączone z planu hodowlanego. Czasami za darmo oddawane są koty, które hodowca odebrał od poprzedniego właściciela.

Legalna hodowla a pseudohodowla – różnice, informacje

Przeglądając ogłoszenia, zwróć uwagę na opis. Jeśli znajdziesz tam informację, że kot jest w typie rasy, to możesz być pewien, że nie jest to rasowy kot, a jego charakter możne znacznie odbiegać o tego zapisanego we wzorcu wybranej przez ciebie rasy. Z opisu powinieneś dowiedzieć się nieco o samym kocie (data urodzenia, charakter, umaszczenie, rodzice etc.), ale także o samej hodowli.

Legalna hodowla powinna przynależeć do odpowiedniego stowarzyszenia lub klubu rasy. W Polsce funkcjonują trzy organizacje felinologiczne, które są częścią World Cat Congress. Są to: FIFe, WCF i TICA. Pierwsza z nich jest najbardziej znana, a jej polskim członkiem jest Polska Federacja Felinologiczna Felis Polonia (FPL). W jej skład wchodzi 19 stowarzyszeń i 10 klubów ras.

Kocięta mogą opuścić hodowlę, gdy skończą 12 tygodni. Do tego czasu muszą być dwa razy odrobaczone i dwa razy zaszczepione. Muszą mieć wszczepiony CHIP, którego numer zostanie umieszczony na rodowodzie. Rodowód jest obowiązkowy. Przysługuje każdemu kociakowi z miotu (niezależnie od liczby kociąt oraz ich stopnia wpasowania w ramy wzorca). Jest to dokument potwierdzający to, że kot jest rasowy. Musi być kilkupokoleniowy i poprawnie opisy. A może zainteresuje cię także ten artykuł o hodowli kota brytyjskiego?

Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!

Kot rasy turecka angora – co warto wiedzieć?

Jest to rasa naturalna, która rozwinęła się samoistnie (przy niewielkim udziale człowieka lub jego całkowitym braku). Nazwa rasy pochodzi od dawnej stolicy Turcji (obecnie Ankara, dawniej Angora). Turecka angora jest średniej wielkości. Waga tego kota waha się od 2,5 do 5 kg. Angora ma sierść lśniącą, jedwabistą w dotyku i półdługą. Na jego udach tworzą się portki, a na szyi kryza. Kot ten nie ma podszerstka, dzięki czemu jego pielęgnacja nie jest zbyt wymagająca. Wystarczy wyczesywać go raz na tydzień oraz regularnie sprawdzać zęby, uszy, oczy i pazurki.

Kot rasy angora turecka leżący na białym tle oraz cena angory tureckiej
Cena angory tureckiej, a także charakter, usposobienie, pielęgnacja i hodowla

Ten kot może mieć różne umaszczenia. Turecka angora może być jednolita (czarna, biała, kremowa, ruda, niebieska), z białym (van, arlekin, bicolour, z nieokreśloną ilością białego), szylkretowa, dymna, złocista, srebrzysta, tabby. FIFe nie uznaje u tureckiej angory umaszczenia czekoladowego, cynamonowego, płowego, liliowego oraz typu point. Kolor oczu tego kota może być niebieski, zielony, żółty i różnokolorowy.

Angora turecka to kot bardzo czuły. Lubi wszystkich domowników, ale wybiera sobie jedną osobę, którą faworyzuje. Powinien zaakceptować psa, ale ze względu na swój silny charakter będzie chciał dominować w domowym stadzie. Ten kot nie lubi zostawać sam, dlatego warto sprawić mu kompana do towarzystwa. Uwielbia się bawić, a do tego jest bardzo ciekawski. Musi wszystko sprawdzić i wejść w każdy kąt. Angora jest bardzo energiczna i wesoła. Jest to kot rodzinny, który kocha dzieci, jeśli nie zmuszają go do tego, czego ten nie chce robić.

Niska cena angory tureckiej może kusić, ale lepiej darować sobie kupowanie kota z pseudohodowli. Rzadko kiedy zwierzęta z takich miejsc okazują się zdrowe. Zwykle ich leczenie jest drogie i permanentne, a bardzo często kociak umiera młodo. Turecka angora ma łagodny charakter i nadaje się dla tego, kto szuka przyjacielskiego kota. Jednak myszoskoczek nie najlepiej odnajdzie się w towarzystwie kota, nawet jeśli zostanie przez cały czas w klatce. Jeśli masz tego gryzonia, lepiej trzymaj go z daleka od tureckiej angory.

ikona podziel się Przekaż dalej