Jak samodzielnie zrobić drapak DIY?

Drapak z drewna – prosty projekt

Z czego można zrobić drzewko dla kota? Możliwości jest wiele. Czy może być z tektury? Niektóre elementy i owszem, mogą być z tektury. Reszta to drewno, sklejka, pudełka, tkanina (czy to stary dywan, wykładzina czy pluszowy kocyk).

Jak zrobić drapak z drewna dla kota? Materiały potrzebne, aby wykonać drapak to:

 • wyrzynarka i piła,
 • wkrętarko-wiertarka,
 • zszywać do tapicerki,
 • gąbka/kostka ścierna,
 • rura z tektury lub konar drzewa,
 • sznurek sizalowy,
 • nożyczki i nożyk,
 • pistolet i klej na gorąco,
 • kątowniki i wkręty,
 • kocyki lub plusz,
 • płyta z drewna i sklejka.

Jeżeli masz stary drapak, możesz wykorzystać część materiałów z niego. Zapewne sznurek nie będzie się już nadawał, ale podstawa drapak oraz sama rura, na którą był przyczepiony sznur, powinny być jeszcze w porządku. Usuń zniszczone elementy, a dobre wykorzystaj.

Skąd wziąć resztę? Tekturową tubę można kupić przez Internet. Są różnych długości, a ich cena mieści się w granicach od 2 do 15 zł, w zależności od wymiarów. Można też popytać w sklepie budowalnym, czy nie mają grubych rur z papieru do utylizacji (niektóre materiały są w ten sposób przewożone do sklepów). Sznurek sizalowy to koszt ok. 50 zł za 180 metrów. Płyta z drewna może być równie dobrze pozostałością po jakimś meblu. Jeżeli posiadasz gruby karton, ten również może ci się przydać. Jeśli masz kota, koniecznie sprawdź ten artykuł z polecanymi zabawkami dla kotów.

Jak zrobić drapak dla kota krok po kroku

Przeglądając Internet, pewnie natknąłeś się na różne zdjęcia drapaków. Jak zrobić drapak dla kota, skoro jest na niego tyle pomysłów? Na co się zdecydować, na jaki projekt się porwać? Może zacznijmy od czegoś prostego. Niech to będzie drapak trzypoziomowy.

Jak podstawę użyj płyty z drewna. Przytwierdź do niej trzy tekturowe tuby w różnych odstępach. Niech każda będzie innych wymiarów – jedną szersza i dłuższa, druga trochę mniejsza, a ostatnia o połowę mniejsza od największej. Jak przymocować tubę do płyty? Użyj w tym celu kątowników – wkręć wkręty w tubę i w podstawę za pomocą wkrętarki. Jeżeli rura, którą kupiłeś lub zdobyłeś, okazałą się jednak za długa, możesz ją najpierw skrócić przy pomocy piły.

Teraz płytę drewnianą należy obić materiałem. Może to być dywan z frędzlami lub kocyk z motywem w kocie łapki czy rybki. Wybór należy do Ciebie. Natnij miejsca, przez które będą przechodziły tuby. Nie musisz ich wycinać, bo nadmiar tkaniny zostanie zaklejony. Jeżeli jednak chcesz, możesz zrobić otwory, pomoże to na pewno w przepchaniu materiału na dół. Pod spodem zaszyj tkaninę zszywaczem do tapicerki.

Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!

Gdy masz już przygotowaną płytę z tkaniną i z trzema mocno przytwierdzonymi rurami, skup się na sklejce. Odrysuj na niej trzy koła: jedno większe, drugie średnie a trzecie mniejsze. Wytnij je przy pomocy wyrzynarki i oszlifuj brzegi gąbką ścierną, aby były gładkie. Do gotowych kół przymocuj kątowniki, a potem umieść je na tubach i tam zamocuj w podobny sposób, jak zrobiłeś to wcześniej na dole.

Wybraną tkaninę umieść teraz na kółkach ze sklejki i zaszyj ją tuż przy rurze lub na niej. Jeżeli nie chcesz zgrubień, wytnij zbędny materiał, ale może on równie dobrze zostać na tubie.

Ostatnim elementem jest sznurek. Możesz zacząć od dołu. Początek przymocuj zszywką, a resztę przyklej na gorący klej. Jeżeli nie masz w tym wprawy, użyj rękawiczek, aby się nie oparzyć. Gdy zawiniesz już całą tubę, odetnij nożyczkami sznurek. Jego końcówkę również przymocuj za pomocą zszywacza. Drapak gotowy!

Jeżeli chcesz hamak, możesz pokusić się o przywiązanie tkaniny pomiędzy dwoma tuba (choć lepiej zdecydować się na to, gdy są na tym samym poziomie). Musisz mieć jednak pewność, że rury mocno się trzymają.

Kot śpiący na drapaku, a także wskazkówki, z czego i jak samodzielnie zrobić drapak dla kota
Drapak dla kota krok po kroku, czyli z czego i jak zrobić drapak dla kota

Zamiast tuby możesz zastosować znaleziony konar drzewa. Najpierw przytnij niepotrzebne gałęzie, a potem oszlifuj go i oczyść. Przymocuj go do płyty tak samo, jak zostało to opisane z tubą – za pomocą kątników i wkrętów. Jeżeli jednak okaże się to niemożliwe, umieść wkręt w płycie i na niego nałóż konar. Możesz mieć nieco utrudnione zadanie, jakim jest założenie materiału na spód. Lepiej przetnij tkaninę w połowie, załóż ją i podklej na płycie, aby materiał się trzymał, a od dołu przytwierdź zszywkami. Na całości lub połowie gałęzi umieść sznurek. Pamiętaj, aby był ciasno zaplątany. Nie musisz umieszczać dodatkowej sklejki, którą będziesz obijał tkaniną. Koty na pewno poradzą sobie z tym, co dostaną. Musisz mieć tylko pewność, że nie będzie się chwiał. Koty lubią stabilne miejsca.

Drapak wysoki i drapak szeroki

Drapak dla kota na ścianę

Jeżeli chcesz wysoki drapak, możesz pokusić się o drapak dla kota na ścianę, co będzie imitowało słupek. Można to zrobić w prostych desek, które w sklepach oznaczone są jako półki na książki. Umieść je naprzemiennie na różnych poziomach na ścianie. Niektóre obij pluszem, a niektóre tkaniną do drapania. Jeżeli długość półki jest zbyt duża, zawsze możesz ją przyciąć piłą lub wyrzynarką i potem oszlifować krawędzie. Tutaj tuby nie będą potrzebne.

Drzewko dla kota możesz zrobić też w wersji poziomej. Będzie przypominał gałęzie drzewa. Z tym jednak będzie nieco więcej roboty oraz wiercenia, ale tutaj również obejdzie się bez tub. Jako materiał posłuży bardziej wykładzina, którą zostanie obita deska. Kot będzie mógł ją drapać, ale również na niej leżeć. Ważne, żeby półki były dość długie i szerokie, aby zwierzak z nich nie spadł.

W Internecie możesz natknąć się na wiele pomysłów, inspiracji. Możesz też popisać się kreatywnością i wymyślić coś jeszcze innego. Pamiętaj wtedy, aby na każdym etapie pracy zrobić zdjęcia! Później możesz podzielić się pomysłem z innymi.

Drapak z domkiem

Drapak z domkiem potrzebuje więcej materiału do obicia, ale nie jest o wiele trudniejszy w wykonaniu. Możesz na którymś poziomie, zamiast wycinać ze sklejki kółko, zrobić kwadrat, aby podstawa domku była solidna. Na nim umieść mocny karton (należy mieć na uwadze to, że kot będzie na niego wskakiwał, więc dach nie może się załamać) i obij go materiałem, przyczepiając pod spodem zszywkami. Środek wypełnij poduszką lub kocem.

Inną opcją jest wycięcie dwóch takich samych sklejek – jedna będzie podstawą domku, a druga dachem. Aby umieścić dach, w środku budki trzeba umieścić dwie wąskie tuby. Możesz je wcześniej obić materiałem lub sznurkiem do drapania. Potem umieść na nich dach. Całość możesz teraz obić, podobnie jak było to opisane wcześniej.

Teraz już wiesz, jak zrobić drapak dla kota. Drapak dla kota domowej roboty DIY wcale nie musi być drogi ani trudny w wykonaniu. Jeżeli tylko lubisz takie robótki oraz masz na to czas, możesz spróbować wykonać zabawkę dla swojego pupila. Kota nie interesuje, jak drapak będzie wyglądał, ale na pewno ucieszy się, gdy będzie miał po czym się wspinać.

ikona podziel się Przekaż dalej