Ciekawość zgubiła kota…

Niepoprawni uciekinierzy


Najchętniej uciekającymi kotami są osobniki niewykastrowane, młode, wyjątkowo ciekawskie, odważne, śmiertelnie znudzone lub świeżo przeniesione z zewnątrz do domu. Na takie zwierzęta trzeba bardzo uważać, szczególnie podczas otwierania drzwi do mieszkania. Jeśli udostępniamy kotu balkon, musimy zadbać o zabezpieczenie (osiatkować).

Ryzyko przypadkowych ucieczek ograniczy brama dla dzieci zainstalowana w futrynie drzwi wejściowych. Dzięki niej, wchodząc do domu, od razu zorientujemy się, gdzie jest kot, a zwierzę nie będzie miało możliwości wysmyknięcia się między nogami.

Ucieczka ze strachu

Kot w stresie również jest skory do ucieczki. Na przykład w trakcie podróży samochodem, wycieczki do weterynarza, spaceru w szelkach. Wystraszony mruczek nie myśli racjonalnie, reaguje instynktownie. Ucieczka jest główną kocią strategią radzenia sobie z zagrożeniem.

Głównym sposobem na zabezpieczenie pupila na taki wypadek jest zaczipowanie go w gabinecie weterynaryjnym. Wszczepienie czipa jest procedurą szybką, mało bolesną i stosunkowo niedrogą. W urządzeniu koduje się dane właściciela: adres zamieszkania i numer telefonu. Czipu, w przeciwieństwie do obroży, nie da się zgubić ani zniszczyć. Trzeba się tylko upewnić, że dane w nim zawarte trafiły do ogólnopolskiego rejestru.

Jak szukać mruczącej zguby?

Ogłoszenia

Przede wszystkim należy stworzyć, a później wydrukować, stosowne ogłoszenia. Muszą zawierać aktualne zdjęcie oraz opis pupila z uwzględnieniem znaków szczególnych i nasze dane kontaktowe. Zaproponowanie nagrody, nawet niewielkiej, zachęci przygodnych przechodniów do większej uważności.

Ogłoszenie warto również umieścić w mediach społecznościowych, szczególnie na lokalnych grupach sąsiedzkich i prozwierzęcych. Ogłoszenie takie daje możliwość szybkiego dotarcia do dużej grupy odbiorców.

Jeśli uciekinier jest chory lub wymaga specjalistycznej opieki, choćby podawania leków, warto o tym wspomnieć w ogłoszeniu. Przekażemy w ten sposób czytelnikom, że sprawa jest pilna, bo życie kota pozbawionego leczenia jest zagrożone.

Poszukujesz smakowitej karmy dla swojego wybrednego kota?

Poznaj najnowszą linię karm Carnilove True Fresh, która oparta jest wyłącznie na świeżym mięsie, podkreślającym aromat i smakowitość każdego posiłku!

Dowiedz się więcej!

Poszukiwania

Należy regularnie organizować poszukiwania, najlepiej w porach wczesnoporannych i wieczorno - nocnych. Ruch uliczny i związany z nim hałas jest wtedy najmniejszy. Nasze nawoływania (a także i kocie odpowiedzi) będą lepiej słyszalne. Aby poszukiwania były bardziej efektywne, warto poprosić o pomoc znajomych i sąsiadów. Więcej par oczu i uszu, a także nóg, umożliwiają szybkie przeczesanie większego obszaru.

Statystycznie koty nie uciekają daleko, szczególnie te, które na co dzień nie wychodzą z domu. Zazwyczaj przyczajają się w bezpiecznej kryjówce i czekają na odpowiedni moment, żeby się pokazać. Powstrzymują ich inne koty - niekastrowane, dziko żyjące, zaprawione w bojach, agresywne. Domowe kastraty nie mają w konfrontacji z nimi szans. Sprawdź także ten artykuł z ciekawostkami, czy koty przywiązują się do ludzi.

Sprawdzanie kryjówek

Koci uciekinier zazwyczaj zaszywa się w miejscu, w którym trudno go wypatrzeć: w piwnicy, gęstych krzakach, pod samochodami, w opuszczonych budynkach, kupach śmieci. Nie dalej, niż w promieniu 500 - 1000 metrów od domu. Wszystkie takie potencjalne kryjówki należy regularnie odwiedzać.

Warto poprosić sąsiadów o sprawdzenie schowków, komórek, składzików, piwnic i innych ciemnych kątów, o których my sami nie musimy wiedzieć. Im więcej osób zostanie zaangażowanych w poszukiwanie zagubionego kota, tym lepiej.

Ogłoszenie na drzewie, że zaginął kot, a także jak odnaleźć zaginionego kota i jak go szukać
Poszukiwanie zaginionego kota, a także jak odnaleźć kota, który uciekł krok po kroku

Drogowskazy do domu

Mruczący uciekinier może nie umieć odnaleźć drogi do domu. Trzeba mu w tym pomóc, wystawiając przed drzwiami miski z jedzeniem, a także kuwetę. Kot z daleka rozpozna znajome zapachy. Należy to zrobić nawet wtedy, gdy mieszkamy w bloku.

Drogowskazem może być również transporter wyłożony ulubionym kocykiem pupila zostawiony w ustronnym miejscu. Istnieje szansa, że kot do niego przyjdzie, gdyż będzie go traktował jak bezpieczne schronienie.

Klatka - łapka

Dobrym pomysłem jest również wynajęcie od lokalnej fundacji działającej na rzecz zwierząt tak zwanej klatki - łapki. Jest to humanitarna metoda odławiania kotów, niewymagająca zaangażowania człowieka. Klatkę taką można również kupić w internecie.

W klatce należy umieścić ulubiony pokarm naszego mruczka i… czekać. Istnieje szansa, że uciekinier w końcu skusi się na smakołyk i wejdzie do klatki. Po naciśnięciu specjalnej dźwigni klatka zamknie się, automatycznie uniemożliwiając ucieczkę.

A co potem?

Zmiana zachowania po powrocie

Kot po powrocie do domu może przez jakiś czas “nie przypominać dawnego siebie”. Nie ukrywajmy - dla większości mruczących kanapowców ucieczka i długi pobyt na zewnątrz jest prawdziwą traumą.

Problemy mogą mieć różne nasilenie - od niewielkiej zniżki nastroju, aż po poważne zaburzenia behawioralne. Kot może chować się po kątach, załatwiać poza kuwetą, reagować agresywnie na ludzi. To wszystko jest jak najbardziej normalne. Z czasem emocje powinny wrócić do normy.

Jak pomóc kotu?

Zestresowanemu pupilowi można pomóc wrócić do równowagi poprzez podawanie łagodnych suplementów uspokajających, wpinając do kontaktu syntetyczne feromony, zapewniając spokój i przewidywalną rutynę dnia.

Warto również zabrać go do weterynarza celem sprawdzenia, czy zwierzak nie przypłacił ucieczki problemem zdrowotnym. Bójka z dzikim, nieszczepionym kotem, może mieć poważne konsekwencje. Choroby zakaźne, infekcje, pasożyty - to tylko niektóre z nich.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny