Nauka małego kota

Jak złapać mysz? Zachowania typowe dla gatunku

Dzieciństwo to dla kotów okres intensywnej nauki. Jest mnóstwo zadań i doświadczeń, których muszą się nauczyć, a najważniejsze z nich są te, których kocięta uczą się od matki. Od urodzenia bowiem mały kot uczy się przetrwania od kotki i innych przedstawicieli swojego gatunku. Ciekawostką, jest jednak to, że u kota domowego nauka zachowań typowych dla gatunku jest szybsza, gdy maluchy naśladują matkę niż jakiegokolwiek innego kota.

Kocięta uczą się także podczas wspólnej zabawy, kiedy ćwiczą technikę polowania oraz walki. Zachowania łowieckie są wrodzone, ale rola matki jest bardzo istotna w stwarzaniu im okazji do nauki.

Naturalne zachowania to także znaczenie moczem występujące u kocura lub sporadycznie u kotki w rui. Regularnie mocz koty oddają jednak w określonych miejscach. Korzystania z kuwety uczy kocięta także ich matka. Podobnie jest z samopielęgnacją. Młode koty obserwują, jak kotka się pielęgnuje i chcą ją naśladować. W trakcie tej nauki stają się coraz bardziej zręczne.

Czy człowiek może tresować kota? O podstawach nauki u zwierząt

Obecnie słowo “tresować” zastępuje się słowem “szkolić” i nie jest to jedynie zmiana nazwy. Szkolenie opiera się na pozytywnej relacji z kotem, odpowiedniej socjalizacji oraz uwzględnieniu jego naturalnych zachowań. Koty podobnie jak psy mogą nauczyć się wykonywania wielu poleceń. Domowy mruczek może znać komendy siad, turlaj się, podaj łapę, czy przybij piątkę.

Koty lubią jednak robić niektóre rzeczy we własnym tempie. Chcąc szkolić kocura lub kotkę, trzeba być zatem zmotywowanym i poświęcić tej nauce odpowiednią ilość czasu! Opiekun musi być konsekwentny, a także cierpliwy.

Każdy kot indywidualnie podchodzi do zastosowanego szkolenia. Niektóre osobniki współpracują bardzo chętnie, a inne będą ignorowały wszelkie formy tego typu działań.

Jak wytresować kota domowego?

Przygarnięcie dachowca lub zakup rasowego kota to początek wspólnej drogi. Podczas długich lat razem opiekun pewnie nie raz sprawdzi w sieci, jak usunąć zapach moczu kota lub jak sprawić, by kot przestał drapać kanapę. Problemy w końcu się zdarzają. Pewne wskazówki mogą jednak pozytywnie wpłynąć na relacje z kotem i sprawić, że kot szybciej nauczy się różnych czynności.

  1. Chcąc uczyć kota, pamiętaj, że najlepiej uczyć go jednej sztuczki naraz!
  2. Ucząc kota, stosuj pozytywne wzmocnienie. Dobre motywatory to dla kota przekąski, zabawki, pieszczoty oraz uwaga opiekuna. Nagradzanie nimi dobrych zachowań przyspieszy proces nauki.
  3. Podczas szkolenia należy wyeliminować wszystkie czynniki rozpraszające kota np. radio, telewizor, inne zwierzęta.
  4. Istotna jest regularność. Sesje powinny trwać 10-15 minut codziennie! Uczenie kota raz w tygodniu lub raz w miesiącu nie przyniesie efektów!

Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!

Kobieta nagradzająca kota, a także instrukcje, jak wytresować kota domowego
Tresowanie kota domowego krok po kroku, czyli jak wytresować kota

Szkolenie kota można zacząć od nauki reakcji na komendę “siad”. W momencie, gdy kot siada, należy powiedzieć „siad”, a następnie pochwalić go lub dać przekąskę. Wprowadzić można także sygnał ręczny np. rękę trzymaną pionowo.

Kolejną sztuczką, do której można wytresować kota, jest przybijanie piątki. Opiekun ustawia w tym celu rękę pionowo i nagradza kota, gdy ten podnosi łapę do ręki. Warto zachęcać go do wszelkich drobnych ruchów łapą. Później w ręce można trzymać przysmak i czekać aż użyje łapy, aby spróbować go złapać. Stopniowo ręka właściciela podnosić się może coraz wyżej.

Imiona dla kota bywają różne. Warto wybrać stosunkowo krótkie i proste. Ułatwi to naukę przywoływania kota. Kolejnym etapem jest wypowiadanie imienia podczas interakcji ze zwierzęciem, gdy jest nami zainteresowany. Imię można powtarzać także kusząc kota przysmakiem i nagradzając ruszenie w naszym kierunku. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł z informacjami, dlaczego kot miauczy.

Gdzie szukać informacji o tym, jak szkolić koty?

Rzetelne informacje o przygotowaniu małego kota do życia w domu znaleźć można w książkach, na dobrych blogach oraz filmach edukacyjnych. Blog warty polecenia powinien prowadzić behawiorysta. Jednym z najbardziej znanych jest Jackson Galaxy, prowadzący program “My cat from hell” na Animal Planet.

Ciekawa książka to m.in. “Szkolenie kota w 10 minut”. Inna książka warta polecenia to “Zrozumieć kota”. Dociekliwych opiekunów odsyłamy także do takich pozycji, jak:

  • “Sekretny język kotów”,
  • “Szczęśliwy kot”,
  • “Jak wytresować kota?”,
  • “Zaklinacz kotów”.

Na rynku nie ukazał się jeszcze film DVD ze wskazówkami szkoleniowymi. Takie materiały dostępne są jedynie w zakresie szkolenia psów. Niejeden film znajduje się jednak w sieci, dlatego każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Bardzo zainteresowani kocią psychiką mogą zapisać się także na kursy online lub stacjonarne dotyczące behawioru kotów. Zastanawiając się, jak wytresować kota warto sięgnąć także po materiały zagraniczne. Jak “Clicker training for cat” lub “Cat training is easy”.

Szkolenie kota powinno być dobrą zabawą oraz przyjemną formą kontaktu człowiek-kot! Oczekiwanie szybkich postępów oraz duże ambicje lepiej odłożyć na bok.

ikona podziel się Przekaż dalej