Kot szylkretowy – co warto o nim wiedzieć?

Co oznacza nazwa „szylkret”?

Dawniej to umaszczenie kota w naszym kraju określano jako „szyldret”, jednak w polskiej terminologii felinologicznej utrwaliła się prostsza nazwa, jaką jest „szylkret”. Termin wywodzi się z język niemieckiego, gdzie oznacza żółwia.

Nazwa związana jest z kolorem pancerza szylkretowego żółwia. Masa rogowa otrzymywana z jego skorupy miała brązowo-złote zabarwienie, a wykorzystywało się ją do wytwarzania różnych wyrobów dekoracyjnych i użytkowych (były to np. oprawki okularów, zapięcia, grzebienie, broszki).

Czarno-rude plamy na sierści kota przypominają właśnie ten pancerz, dlatego to umaszczenie otrzymało taką, a nie inną nazwę. Każdy kot szylkretowy wygląda inaczej, ponieważ u wszystkich osobników układ plamek jest inny.

Czy tylko kotki są szylkretowe?

Zazwyczaj tak, ponieważ jest to ściśle związane z chromosomem płciowym X. To właśnie na nim umiejscowiony jest dominujący gen rudego koloru. Może znajdować się tam gen O (orange, rudy) lub o (non-orange, nie-rudy), a jeśli spotkają się oba (gen odpowiadający za rudość oraz wykluczający go), to wtedy rodzi się kotka szylkretowa.

Płeć męska zawiera po jednym chromosomie X i jednym Y, co wyklucza możliwość urodzenia się szylkretowych kocurów. Natura bywa jednak kapryśna i czasami rodzą się kocury, które mają dwa chromosomy X i jeden chromosom Y. Te osobniki są bezpłodne, ale mają szylkretowe umaszczenie.

Kocurki o genotypie XXY są rzadkie, ale jeszcze rzadziej na świat przychodzą chimery. Taki kot posiada zarówno komórki płciowe XX odpowiadające za płeć żeńską, jak i komórki płciowe XY odpowiadające za płeć męską. Co ciekawe, takie osobniki mogą być płodne. Szylkretowe kocury nie są wykluczone z wystaw, ale traktowane są jak koty z wadą genetyczną i bardzo często mają problemy ze zdrowiem, dlatego nie można ich rozmnażać. A może zainteresuje cię także ten artykuł o liliowym kocie brytyjskim?

Kot szylkretowy - biało-czarno-rudy czy rudo-czarny?

Klasyczny szylkret to kotka o czarno-rudych kolorach, w których kolory mogą tworzyć plamki lub być ze sobą wymieszane, ale nie jest to jedyna dopuszczalna odmiana tego umaszczenia. Międzynarodowa Federacja Felinologiczna (FIFe) uznaje:

  • umaszczenie czarne szylkretowe (czarno-rudo-białe),
  • umaszczenie czekoladowe szylkretowe (czekoladowo-rudo-białe),
  • umaszczenie niebieskie szylkretowe (niebiesko-kremowo-białe),
  • umaszczenie liliowe szylkretowe (liliowo-kremowo-białe),
  • umaszczenie cynamonowe szylkretowe (brązowo-rudo-białe),
  • umaszczenie płowe szylkretowe (beżowo-kremowo-białe).

Szylkret może mieć trzy kolory. Niekiedy jest wtedy określany jako calico, a innym razem jako tricolor, jednak poprawnie takie umaszczenie nazywa się „szylkret z białym”. W zależności od ilości bieli, rozróżnia się trzy typy: van (prawie całe futro jest białe, a kolorowy jest ogon i część głowy), bicolor (biel zajmuje połowę powierzchni ciała kota, a reszta jest kolorowa), arlekin (niewielkie białe plamki w stosunku do całego ciała).

W przypadku szylkretu z białym łaty powinny być wyraźnie rozgraniczone. Poza dwukolorowymi i trzykolorowymi odmianami, kot szylkretowy może być też: dymny, pręgowany, srebrzysty oraz ze znaczeniami typu point (typu syjamskiego).

Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!

Ciekawostki o szylkretowych kotach

W jakich rasach jest dopuszczalne to kolorowe umaszczenie?

W Japonii uważa się, że szylkretowe koty przynoszą szczęście (w życiu osobistym oraz w interesach) i odganiają złe duchy. Z tego powodu w wielu domach znajduje się figurka zwana Maneki Neko, przedstawiająca kota z uniesioną łapą (bardzo często trzyma monetę). Bardzo popularną rasą w tym kraju jest japoński bobtail. Choć w rasie dopuszczalne są różne umaszczenia, najbardziej pożądane jest biało-czarno-rudy (szylkret z białym typu van).

Rasy według standardów FIFe, w których istnieje odmiana szylkretowa, to m.in.:

  • kot brytyjski,
  • kot japoński bobtail,
  • kot europejski,
  • Maine Coon,
  • devon rex,
  • kot norweski leśny
  • kot syberyjski,
  • laPerm,
  • turecki van,
  • amerykański curl.

Szylkretowe umaszczenie występuje nie tylko u kotów rasowych. Rudo-czarne mogą być także dachowce. Warto wiedzieć, że kot europejski przypomina dachowce, ale jest to kot rasowy. W Polsce jest mało popularny. Najwięcej hodowli tego kota można znaleźć w krajach skandynawskich.

Kot szylkretowy na zdjęciu portretowym, a także informacje o rasie, usposobienie i hodowla
Jaki charakter i usposobienie ma kot szylkretowy, czyli co warto wiedzieć o rasie

Kot Ashera nie może mieć takiego umaszczenia, bo powinien przypominać swojego dzikiego przodka, a do tego jego wzorzec nie jest jeszcze dokładnie sprecyzowany. Ta rasa kota jest bardzo rzadka. Została wyhodowana w Stanach Zjednoczonych z krzyżówki kota domowego i kota dzikiego. Kot Ashera jest bardzo duży i prawie w ogóle nie uczula. Cena za kocięta tej rzadkiej rasy to kwestia ok. 70000 – 400000 zł.

Czy to prawda, że charakter kota zależy od jego umaszczenia?

Nie ma dowodów na to, że na charakter danego kota wpływa jego umaszczenie. Zazwyczaj konkretne cechy przypisane są do rasy, a nie do koloru sierści. W przypadku kotów dachowych trudno określić możliwe usposobienie danego osobnika, ale w przypadku rasowego kota istnieje pewien wzorzec, ponieważ podczas tworzenia rasy hodowcy dobierali koty wyłącznie o cechach charakteru, które im odpowiadały. Na charakter kota wpływają także jego doświadczenia i podejście właściciela.

Mimo to uważa się, że szylkretowe kotki są indywidualistkami. Raz potrafią być miłe i będą lgnęły do człowieka, aby za chwilę stać się niedotykalskie i niezadowolone z towarzystwa opiekuna. O tych kotach mówi się, że są pełne energii i bardzo temperamentne. Szylkretowe koty lubią gadać, a wręcz kłócić się z właścicielem. Jednak te wszystkie założenia wcale nie muszą okazać się prawdziwe.

Biorąc pod uwagę wzorzec rasy (bez względu na umaszczenie), charakter devon rexa określa się jako łagodny. Ten kot niezwykle mocno przywiązuje się do człowieka i najchętniej nie odstępuje go na krok. Devon rex to bardzo energiczny kotek, który uwielbia zabawę. Towarzyszy opiekunowi we wszystkich pracach domowych, domaga się pieszczot i jest bardzo czuły. Dobrze dogaduje się z dziećmi, jeśli te odnoszą się do niego z szacunkiem. Nie jest jednak polecany dla osób spokojnych.

Kot szylkretowy to zazwyczaj czarno-rude kotki. Bardzo rzadko rodzą się kocury o takim umaszczeniu, ponieważ jest to związane z dziedziczeniem genu umiejscowionego na chromosomie płciowym X. Szylkretowe kotki mogą być nie tylko dwukolorowe (tortie). W tym umaszczeniu koty mogą mieć trzy kolory (calico, tricolor, szylkret z białym). Do tego szylkret może być pręgowany, srebrzysty, dymny lub ze znaczeniami typu point. Na obecną chwilę nie istnieją dowody na to, żeby to umaszczenie decydowało o tym, jaki jest charakter danego kota, choć wiele osób uważa, że szylkretowe kotki są prawdziwymi indywidualistkami.

ikona podziel się Przekaż dalej