Kot ragdoll – jak wyglądają kocięta?

Rasowe kociaki zaskakują nie tylko charakterem, ale i wyjątkowo atrakcyjnym wyglądem. Opisując tę rasę, nie sposób pominąć ich wyjątkowo gęstego, półdługiego futerka o dużym połysku. Przedstawiciele tej rasy posiadają efektowną, przyjemną w dotyku sierść, która wymaga regularnej pielęgnacji.

Nasz mały czy duży kociak posiada też dość charakterystyczne, duże oczy, które od razu zwracają na siebie uwagę. Co ciekawe, dorosły kot szmaciana lalka nie jest typem miniaturki, a wręcz przeciwnie. Oglądając zdjęcia przedstawicieli tej rasy, zauważymy kociaki o dość dużych gabarytach. Dorosły kot szmaciana lalka może ważyć nawet ok. 10 kilogramów, co wcale nie jest rzadkością, a gęsta sierść sprawia, że czasem wydaje się jeszcze większy.

Kot ragdooll należy do rasy uznanej przez wiele organizacji i związków felinologicznych. Każde z nich dopuszcza różne odmiany umaszczenia. Wszelkie informacje uzyskamy we wzorcach rasy. Rasowe kotki mogą przybierać kolor biały, blue, brązowy czy biszkoptowy. Co ciekawe, sierść może posiadać dwie, a nawet trzy barwy. Duża różnorodność sprawiła, że kotki tej rasy charakteryzują się dość zróżnicowanym wyglądem. Przeglądając zdjęcia maluchów z jednego miotu, zauważymy, że nawet kocięta z tego samego skojarzenia mogą posiadać zróżnicowaną sierść.

Charakterystyka wyglądu dorosłych ragdolli nie byłaby pełna, gdybyśmy pominęli informacje o ogonie. Zdjęcia rasy prezentują kocięta z bardzo widowiskowym, długim i puchatym ogonem. Jest to znak rozpoznawczy ragdolli, a rasowe kocięta o umaszczeniu blue, brązowym czy białym okazują się trudne do pomylenia z innymi rasami. Sprawdź także ten artykuł z charakterystyką kota ragdoll.

Kociak ragdoll długowłosy czy krótkowłosy?

Opisując wygląd kociaka rasy ragdoll, warto zwrócić szczególną uwagę na budowę jego sierści. Charakterystyka sierści będzie bowiem decydowała o specyfice pielęgnacyjnej.

Wśród wielu rodzin dużą popularnością cieszą się rasy kotów krótkowłosych. Wszystko za sprawą stosunkowo niewielkich wymagań pielęgnacyjnych. Charakterystyka ras krótkowłosych wskazuje na to, że nie wymagają tak częstego czesania ani przycinania futerka. Będą zatem mniej problematyczne niż kotki ras dlugowłosych.

Kot ragdoll nie jest przedstawicielem ras krótkowłosych ani długowłosych. Opis ze wzorca wskazuje na występowanie sierści półdługiej, co jest bardzo ciekawym rozwiązaniem. Kot ragdoll jest bardzo puchaty i wyróżnia się efektownym wyglądem. Jednocześnie pielęgnacja nie jest tak kłopotliwa jak w przypadku małych kociaków z długim włosem. Jest to jeden z głównych atutów omawianej rasy.

Prawdziwy charakter kociaka ragdoll – sprawdzamy przydatne informacje

Charakter to jedna z głównych przyczyn, dzięki którym kot ragdoll zdobył tak duża popularność na całym świecie. Kotki wyróżniają się bardzo łagodnym i spokojnym usposobieniem, o czym świadczy samo określenie ich mianem szmacianej lalki.

Opisując charakter rasy, warto zauważyć, że kotki mocno odprężają się na rękach swojego właściciela. Często całkowicie rozluźniają całe ciało i w pełni oddają się pieszczotom. Nawet mały kociak chętnie oddaje się wypoczynkowi u boku swojego właściciela.

Nasz biały czy ubarwiony w kolorze blue kot ragdoll jest też pupilem bardzo ufnym. Z reguły łagodnie podchodzi do nieznanych sobie osób, nie przeszkadza mu też obecność innych zwierząt. Łagodny charakter świetnie sprawdza się w relacjach z dziećmi. Kot szmaciana lalka jest bardzo cierpliwy oraz wyrozumiały, z łatwością nawiązuje kontakt z młodszymi członkami rodziny.

Co ciekawe, mały kot szmaciana lalka należy do pupili, które nie lubią samotności. Charakter towarzysza sprawia, że kotki najlepiej czują się u boku swojego właściciela. Dlatego najlepszym pomysłem jest zapewnienie ragdollowi towarzystwa.

Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!

Opinie o ragdollach

Nie ulega wątpliwości, że kot ragdoll jest dość nietypową rasą, która wzbudza niemałe zainteresowanie. Ciekawym zagadnieniem są także opinie o ragdollach, które pomagają w pełnym zrozumieniu specyfiki tej rasy. Wśród posiadaczy czworonożnych pupili dominują pozytywne opinie o ragdollach. Większość osób zwraca uwagę na bardzo przyjazne nastawienie oraz inteligencje pupili.

Przychylne opinie o ragdollach nie dotyczą jedynie ich uległości, ale i silnego przywiązania do wszystkich członków rodziny. Nasz biały czy blue kociak będzie chętnie spędzał czas z rodziną, a łagodne usposobienie i upodobanie pieszczot sprawią, że stanie się bardzo przyjaznym towarzyszem dla dzieci.

Kot rasy ragdoll czy też kot szmaciana lalka oraz jego charakter i cena
Jaki charaker ma kot szmaciana lalka, czyli ragdoll, jego opis i cena

Mniej przychylne opinie o ragdollach dotyczą ich nadmiernej ufności. Zarówno mały kociak, jak i dorosły kot są z reguły bardzo ufne i nie wiedzą o tym, że ktoś może wyrządzić im krzywdę. Efektowny wygląd sprawia, że wypuszczane z domu kociaki są często przywłaszczane przez inne osoby. Dlatego kot ragdoll nie jest typem pupila, który może swobodnie i bezpiecznie oddalać się z naszej posesji.

Omawiając opinie o ragdollach, warto także wspomnieć o kwestii zdrowia i pielęgnacji. Koty tej rasy mają opinie pupili, które nie sprawiają problemów przy czesaniu, a ich regularna pielęgnacja nie jest szczególnie uciążliwa. Pozytywne opinie dotyczą także kwestii ich zdrowia, bowiem nie jest to rasa nadmiernie chorowita.

Cena zakupu kociaka i charakterystyka dobrej hodowli

Cena zakupu rasowego kociaka będzie uzależniona od wielu indywidualnych czynników. Każda hodowla może ustalać indywidualne stawki oparte o wygląd pupili, umaszczenie, skojarzenie czy osiągnięcia hodowlane. Dobrze znana hodowla, posiadająca duże doświadczenie i przychylne opinie z pewnością będzie nieco droższa, jednak zapewni, że kotek pochodzi z dobrego skojarzenia, a jednocześnie jest zdrowym oraz zadbanym przedstawicielem swojej rasy.

Przeglądając zdjęcia kotków w hodowlach, zauważymy, że wiele z nich posiada mniej typowe umaszczenie (np. kolor czysto biały czy blue). W ich przypadku cena zakupu może okazać się dość wysoka. Stawka za młode kocięta z dobrej hodowli zazwyczaj wynosi około 3000-5000 zł. Osobniki przeznaczone na wystawy będą dostępne w cenie około 5000-10000 zł (aktualizacja cen: czerwiec 2021). Niektóre pupile okazują się jeszcze droższe w zakupie.

Dobra hodowla powinna przedstawić wszystkie informacje dotyczące pielęgnacji, przebytych szczepień i odrobaczeń kotka. Przed zakupem należy też zobaczyć matkę kociąt, ocenić warunki hodowlane i upewnić się, że dokumentacja hodowlana nie wzbudza żadnych wątpliwości.

Podejrzanie niska cena ogłoszenia może być powodem do niepokoju. Niekiedy w ogłoszeniach sprzedaży pojawiają się zdjęcia bądź opis małych i dorosłych kotów, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Dlatego warto znaleźć informacje o danej hodowli i zobaczyć jakie posiada opinie.

Dobry hodowca umożliwi odwiedzenie kociąt, zaprezentuje matkę kociąt krótkowłosych czy półdługowłosych (możemy wtedy ocenić jej sierść i ogólny wygląd). Specjalista podpowie też, jaka jest charakterystyka pielęgnacji rasy, omówi najważniejsze wymagania, a także zasady wychowania kociaka. Cena zakupu kotka z dobrej hodowli może być nieco wyższa, jednak może pozwolić na uniknięcie wielu problemów zdrowotnych u naszego pupila.

ikona podziel się Przekaż dalej