Adopcja kota – zasady, procedury

Co warto wiedzieć o adopcji kotów?

Koty możesz adoptować z fundacji lub ze schroniska. Zasady przyjmowania i wydawania zwierząt są podobne w różnych organizacjach. Pracownicy i wolontariusze w schroniskach muszą upewnić się, że zwierzęta trafiają do dobrych domów, w których będą dobrze traktowane.

Zwierzęta nie są wydawane:

 • osobie nieletniej,
 • osobie nietrzeźwej i pod wpływem środków odurzających,
 • osobie agresywnej,
 • osobie prowadzącej handel zwierzętami,
 • osobie, która wcześniej złamała warunku umowy adopcyjnej,
 • osobie, która porzuciła zwierzę w przeszłości,
 • osobie, przeciwko której toczy się sprawa o znęcanie się nad zwierzętami.

Przed adopcją warto wiedzieć, że:

 • niezbędna jest umowa adopcyjna,
 • małe kotki mogą być adoptowane w parach lub na dokocenie,
 • przed samą adopcją należy zabezpieczyć balkon i okna w mieszkaniu,
 • wydawane koty są uznawane za domowe i nie mogą być puszczane samopas (wychodzące),
 • niektóre fundacje lub schroniska wymagają jednorazowej zapłaty (ok. 50 – 400 zł),
 • w chwili odbierania zwierzaka należy mieć ze sobą transport.

Jakie są procedury adopcji kota?

Najpierw należy wypełnić ankietę przedadopcyjną. Jeśli zostanie pozytywnie rozpatrzona, osoba wyrażająca chęć adopcji kota zostaje umówiona na wizytę przedadopcyjna. Podczas rozmowy z pracownikami i wolontariuszami w schronisku, taka osoba zostaje szczegółowo wypytana. Pytania dotyczą m.in. posiadania zwierząt obecnie i w przeszłości, warunków mieszkaniowych, liczby i wieku domowników, częstotliwości wyjazdów, trybu życia. Później pracownik schroniska składa wizytę osobie zainteresowanej adoptowania kota, aby sprawdzić panujące warunki mieszkaniowe.

Wszystkie pytania mają na celu dobrania jak najlepiej pasującego zwierzaka. Oznacza to, że nawet jeśli przy wyborze kota będziesz kierować się jego wyglądem, wybrany przez ciebie zwierzak może okazać się nieodpowiedni pod względem np. temperamentu lub stosunku do dzieci. Pytania sprawdzają także to, czy jesteś w stanie stworzyć dobry dom dla pokrzywdzonego stworzenia. Pracownik schroniska będzie chciał sprawdzić, czy jesteś odpowiedzialnym opiekunem.

Procedura adopcji może wydawać się czasochłonna i skomplikowana, bo właśnie taka jest. Powinna to być przemyślana decyzja, a nie chwilowy kaprys. Długotrwały proces adopcji i przeprowadzanych rozmów ma na celu uświadomienie osoby chętnej, z czym wiąże się adopcja zwierzęcia ze schroniska. A może zainteresuje cię także ten artykuł o mopsach do adopcji?

Schronisko a hodowla – informacje

Adopcja kota – jakie zwierzęta trafiają do schroniska?

W schroniskach możesz znaleźć koty w różnym wieku. Trafiają tam kocięta (z kotką lub bez), dorosłe koty oraz te dużo starsze. Każdy z tych kotów ma inną przeszłość, więc jedne trzymają się na uboczu, a drugie łakną kontaktu z człowiekiem. Niektóre z nich są zdrowe, ale dużo częściej okazują się chore.

Zazwyczaj adoptuje się tylko koty zdrowe, ale pewnych chorób nie da się wyleczyć. Ten, kto decyduje się na adopcję chorego kota, musi podpisać dodatkowy dokument potwierdzający, że został o tym poinformowany i zobowiązuje się na dalszego leczenie kota we własnym zakresie.

Koty w schroniskach to nie tylko te bezdomne, ale też te domowe, które wcześniej miały swój ukochany dom. Niektóre były w nim przez krótki czas, a inne bardzo długo. Powody, dla których koty są oddawane do schronisk to m.in.:

 • kot był prezentem dla dziecka, które z czasem znudziło się nim,
 • u jednego z domowników rozwinęła się alergia,
 • małe kotki dorosły i przestały się podobać,
 • kot wykazuje problemy behawioralne (np. niszczy meble, załatwia się poza kuwetą, znaczy teren, jest agresywny, jest bojaźliwy),
 • kot zachorował i właściciel nie ma pieniędzy na jego leczenie (lub nie chce go leczyć),
 • przeprowadzka lub wyjazd,
 • śmierć właściciela.

Kociak patrzący w obiektyw
Adopcja kota krok po kroku, czyli koty do adopcji, procedura i porady

Koty gotowe do wydania to takie, które są wykastrowane (chyba że nie pozwala na to ich stan zdrowia lub wiek), zaczipowane, odrobaczone i zaszczepione (w tym przeciwko wściekliźnie), a także przebadane na FeLV i FIV. Wydawane są zwierzęta, które przeszły dwutygodniowy okres kwarantanny z wyjątkiem kotów, które zostały oddane i posiadają komplet szczepień i nie wykazują oznak żadnej choroby.

Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!

Czy w schroniskach można adoptować rasowe koty lub psy?

Nie. Zwierzęta mogą przypominać rasowego, a nawet nim być, ale brak rodowodu jest jednoznaczny z tym, że zwierzak nie jest rasowy. Jeżeli zależy ci na 100% rasowym zwierzęciu, a nie tylko w typie rasy, musisz go kupić. Przy wyborze kota lub psa z hodowli, zwróć uwagę nie tylko na rodowód, ale także na to, do jakiego stowarzyszenia przynależy hodowla.

Rasowe kocięta w naszym kraju kosztują średnio ok. 2000 – 4000 zł. Cena kota egzotycznego przeważnie waha się od 3000 do 4500 zł, ale niektóre osobniki są sprzedawane nawet za 8000 zł. Chausie to hybryda kota domowego z kotem dzikiem. W powstaniu tej rasy brał udział chaus, czyli kot błotny (inaczej: kot bagienny, kot trzcinowy). Hybrydy są droższe, więc cena kota rasy chausie to kwestia ok. 4000 – 20000 zł.

Za rasowego psa w Polsce również trzeba trochę zapłacić. Przedział cenowy jest podobny jak za kota, bo 2000 – 4000 zł. Szczenięta border collie sprzedawane są za ok. 3000 – 3500 zł. Z kolei owczarek słowacki (czuwak słowacki, slovak cuvac) kosztuje ok. 2000 zł.

Adopcja kota lub psa ze schroniska albo z fundacji to długi proces. Zanim będziesz mógł zabrać zwierzaka do domu, musisz przejść wszystkie procedury. Pytania, na które musisz odpowiedzieć, nie mają na celu uprzykrzyć ci życia. Za ich pomocą wybierany jest odpowiedni zwierzak. Zarówno koty, jak i psy, które są w schronisku, mają różną przeszłość. Niektóre nadają się tylko do domu bez dzieci i innych zwierząt.

ikona podziel się Przekaż dalej