Jak wybrać hamak dla kota? Oto TOP 3 najciekawsze modele
Hamak dla kota może być świetnym urozmaiceniem kociego otoczenia. Na rynku znajdziemy różne hamaki: na okno, na ścianę, na kaloryfer, a nawet na krzesło. Istnieją również hamaki wolnostojące. Różnią się konstrukcją i ceną (jedne z tańszych produkuje marka Trixie). Jaki hamak zapewni kotu komfortowe legowisko? Czy można zrobić go samodzielnie?
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z pytaniami o koty.
Z tego artykułu dowiesz się:
Czy warto kupić hamak dla kota?
Urozmaicenie terytorium
Kot potrzebuje ciekawego otoczenia, które codziennie mógłby eksplorować. Minimalistycznie urządzone współczesne mieszkania tej potrzeby nie zaspokajają, tym bardziej, jeśli dodatkowo zabraniamy zwierzęciu chodzenia po meblach.
Na szczęście współcześni producenci akcesoriów dla kotów przychodzą nam z pomocą. Rynek oferuje niezliczoną ilość gadżetów, dzięki którym stworzymy we własnych czterech ścianach istny koci plac zabaw. Wymiary i wygląd takiej kociostrady można dopasować do własnych preferencji estetycznych tak, by za mocno nie kontrastowały z innymi elementami wystroju.
Hamak jako idealne legowisko
Kocie hamaki stanowią wręcz osobny dział wśród mebli dla kotów. Takie legowisko posiada niewątpliwie wiele zalet - nie zajmuje dużo miejsca, można je zainstalować, wykorzystując meble przeznaczone dla ludzi, często nie wymagają wiercenia dziur w ścianach.
Ich produkcją zajmuje się popularna wśród posiadaczy zwierząt marka Trixie, ale można je również zamówić bezpośrednio u lokalnych, polskich producentów. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że sami wybieramy wymiary i materiał hamaka, dostosowując go do indywidualnych preferencji - kota i naszych własnych.
Idealny hamak dla kota
Ile kotów, tyle potrzeb
Nie istnieje jeden idealny hamak dla kota. Jak każde inne legowisko, należy go dobierać pod kątem kocich potrzeb. Szczególnie jeśli chodzi o wymiary - duży kot potrzebuje dużego hamaka, który nie tylko utrzyma wagę zwierzęcia, ale zapewni komfort użytkowania.
Wybór odpowiedniego hamaka jest również uzależniony od naszych możliwości finansowych i lokalowych. Jeśli wynajmujemy mieszkanie, którego właściciel nie zgadza się na wiercenie dziur w ścianach, wtedy wybór zawęża się do kilku modeli do zawieszenia na oknie, kaloryferze czy krześle.
Hamak najlepiej umieścić w lubianym przez kota miejscu. Czy będzie to hamak na ścianę, krzesło czy kaloryfer - powinien się znaleźć na atrakcyjnym fragmencie terytorium. Wystarczająco spokojnym, aby kot mógł odpoczywać, ale jednocześnie niezbyt oddalonym od ulubionych kocich ścieżek.
Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!
Hamak na krzesło
Hamak na krzesło jest tani i łatwy w montażu. Składa się z kawałka materiału zaopatrzonego w specjalne zaczepy. Aby go zamontować, potrzebujemy krzesło odpowiedniej konstrukcji, żeby hamak nie zsuwał się z nóżek na podłogę. Jego niewątpliwą zaletą jest niska cena. Możemy go również zrobić samodzielnie.
Przy zakupie warto zwrócić uwagę na materiał, z którego hamak jest wykonany - powinien być gruby i miękki, aby kot chciał z niego korzystać. Powinien także nadawać się do prania w pralce (podobnie jak na przykład mata dla psa do samochodu) - utrzymanie kociego legowiska w czystości to podstawa.
Hamak na okno
Hamak montowany na okno to świetne rozwiązanie dla osób posiadających duże okna balkonowe. Wylegujący się na takim legowisku kot może dodatkowo podziwiać interesujące widoki, co zapewnia dodatkową stymulację i tym samym wpływa na komfort życia. Tego rodzaju gadżety są szczególnie polecane dla kotów starszych i mniej aktywnych.
Hamaki na okna montuje się za pomocą przyssawek - o dziwo, w większości modeli są one wystarczająco mocne, aby utrzymać ciężar 6 kilogramowego kota. Wiem to z autopsji, gdyż sama posiadam taki hamak. Moje koty korzystają z niego chętnie nie tylko latem, ale również zimą.
Niektóre hamaki na okno nadają się do zamontowania w samochodzie. Umożliwiają one ciekawe podróżowanie mruczkowi, choć osobiście nie polecam wykorzystywania tej metody na dłuższe dystanse. Hamak bowiem nie zapewni kotu bezpieczeństwa w trakcie wypadku. Może co najwyżej stanowić krótką rozrywkę i pomóc utrzymać wnętrze auta w czystości, podobnie jak mata dla psa do samochodu.
Hamak na kaloryfer
Koty uwielbiają ciepło, więc w sezonie grzewczym hamak na kaloryferze sprawi im wiele radości. Na rynku są dostępne proste hamaki, złożone z metalowego stelaża z rozpiętą na nim materiałem (najczęściej sztucznym futerkiem), które wiele kotów - w tym moje - wręcz uwielbia. Legowiska te są duże i łatwe do utrzymania w czystości, materiał bowiem można zdjąć i wyprać w pralce.
Istnieją również bardziej zaawansowane modele hamaków na kaloryfer, na przykład w formie tuby z dodatkowym otworem wejściowym. Niektórym kotom taka wersja bardziej przypadnie do gustu, bo zapewnia więcej intymności. Którą wybierze twój kot? Obawiam się, że jedynym sposobem, aby się o tym przekonać, jest metoda prób i błędów. Sprawdź także ten artykuł na temat legowiska dla kota na kaloryfer.
Jak zachęcić kota do korzystania z hamaka?
Zabawa
Jeśli kot nie chce przekonać się do nowego legowiska, trzeba mu trochę pomóc. Najlepiej robić to poprzez zabawę. Można bawić się w okolicach hamaka w polowanie, albo rzucać na niego ulubione kocie zabawki. Można go również posypać kocimiętką.
Czasami kot musi po prostu oznaczyć nowy mebel własnym zapachem, żeby go zaakceptować. Jeśli to jednak nie następuje, wtedy warto zastanowić się, czy hamak jest zawieszony w odpowiednim miejscu oraz czy na pewno jego rozmiar jest dobrany do adekwatnie do wielkości kota.
Karmienie
Podawanie przysmaków w nowym hamaku również pomoże kotu zaakceptować nowy gadżet. Na początku warto rozrzucać przysmaki w pobliżu hamaka i dać kotu się z tą sytuacją oswoić. Dopiero później można umieszczać smaczne kąski w środku legowiska i zachęcać kota do wskakiwania na nie.
Koty nie lubią mebli, które nie dają solidnego oparcia. Jeśli hamak jest niestabilny, za bardzo się chwieje lub przesuwa, nasz pupil prawdopodobnie nigdy go nie zaakceptuje. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego modelu, dostosowanego do gabarytów i ruchliwości zwierzęcia.