Jak umyć kota? Kiedy można samemu wyczyścić kota?

Kiedy powinno się wykąpać kota?

Koty w większości myją się samodzielnie. Na procesie mycia spędzają dużo czasu, wylizując swoje futerko za pomocą języka. Dzięki znajdującym się na nim brodawkom mogą zadbać o swoją sierść, wyczesując ją i jednocześnie myjąc. Kocięta uczą się tej czynności od małego.  Potrafią dotrzeć do niemal każdej części swojego ciała, usuwając charakterystyczny dla siebie zapach. Mycie się jest dla kotów podstawową czynnością – zarówno dla dachowca, jak i dla rasowego kotka. Dzięki dokładnemu wymyciu się koty nie mogą być bowiem wyczuwalne dla wrogów, a także usuwają tym sposobem namnażające się bakterie. Samodzielne mycie się kotów na sucho czasami jednak nie wystarcza. Nieraz trzeba pomóc czworonogowi i zafundować mu profesjonalną kąpiel. W jakich przypadkach należy kąpać kota?

 • Jeżeli cierpi na chorobę skóry taką, jak grzybica.
 • Gdy nie może się samodzielnie wyczyścić, ponieważ ma zbyt mocno zabrudzone futerko (np. farbą lub smarem).
 • W przypadku, kiedy kot ma wszy – bez szamponu przeciw pasożytom ciężko będzie je usunąć.
 • Jeżeli chcesz przygotować swojego czworonoga do ważnej wystawy.
 • Gdy kot ma długą i mocno skołtunioną sierść, która się plącze i filcuje.
 • Jeśli posiadasz kota bez sierści (np. sfinksa).
 • W przypadku, gdy któryś z domowników uczulony jest na białko kotów obecne w ich łoju albo ślinie. Alergia obliguje do częstszego mycia kotków.

Gdzie i czym myć koty? Polecane preparaty do mycia kotków

Z reguły najlepszym rozwiązaniem jest mycie kota w wannie. Jeżeli jednak jesteś posiadaczem prysznica z głębokim brodzikiem, może to być dużo wygodniejsza opcja. Dachowca lub rasowego kota umyć można również w wannie dla dzieci albo w dużej plastikowej misce. Najważniejsze, by przyjąć wygodną pozycję podczas kąpania czworonoga – w razie czego będziesz mógł go wtedy szybko i bezpiecznie złapać.

Zalecane jest przygotowanie osobnego garnuszka do polewania sierści czworonoga. Kocięta powinny mieć też ułożone specjalne zabezpieczenie na ziemi (np. matę antypoślizgową), które chronić je będzie przed przypadkowym poślizgnięciem się i przewróceniem. Zadbaj o to, by w pomieszczeniu kąpielowym nie było zbędnych przedmiotów. Kot może je w popłochu strącić, chcąc uciec z kąpieli. Poniżej przygotowaliśmy spis kilku polecanych produktów do kąpieli kota.

Czas na chwilę przyjemności z bezzbożowymi smakołykami od Brit Care!

Smaczne zakończenie wspólnej zabawy? Postaw na Brit Care Cat Snack Superfruits! Te wyśmienite, chrupiące smakołyki w sześciu smakach są zamknięte w grzechoczącej tubce, będącej wabikiem dla ciekawskich kotów!

Sprawdź!

Wyżej wymienione preparaty bez problemu znajdziesz w sklepie Fajny Zwierzak. Oprócz nich w asortymencie sklepu wyszukasz też inne przydatne gadżety dla kotów. Na blogu sklepu dowiedzieć się możesz również o tym, jak liczyć wiek kota lub jak podać kotu tabletkę.

Sprawdź, jak umyć kota po raz pierwszy – krok po kroku

Pierwsza kąpiel kota – od czego zacząć?

Ważne jest, by zacząć przyzwyczajać kota do kąpieli już za młodu. Przyzwyczajony do tego procesu kot na pewno będzie mniej zestresowany niż dorosły czworonóg. Możesz przygotowywać go do kąpieli poprzez zanoszenie do miejsca, w którym regularnie będziesz kąpał kota. Oczywiście na sucho i bez szamponu! Kot musi oswoić się z tym miejscem – to w większości przypadków gwarancja, że nie będzie uciekał. Warto po każdym takim zaniesieniu kota do wanny czy miseczki dać mu ulubioną przekąskę w nagrodę, że był dzielny. Sprawdź także ten artykuł o kąpaniu kota krok po kroku.

Wycieranie kota po kąpieli, a także poradnik, jak umyć kota krok po kroku, najważniejsze zasady co do kąpania kotów
Jak umć kota krok po kroku, czyli poradnik, jak kąpać kota, czyszczenie, mycie małego albo dorosłego kota

Zanim wykąpiesz kota koniecznie przytnij mu pazurki! To ważne dla bezpieczeństwa opiekuna, ale też większego komfortu psychicznego zwierzaka. Wypadałoby przed kąpielą porządnie wyczesać czworonoga, żeby mycie przebiegło sprawniej i szybciej. Jak umyć kota? Przygotowując sobie szampon (choć na start mycie bez szamponu może być lepsze), ręczniki, waciki, szczotkę, antypoślizgową podkładkę i wiele cierpliwości. Trzeba zamknąć łazienkę i nie dopuszczać do powstawania w niej przeciągu. Woda w wannie czy misce powinna mieć ok. 30 st. C. Podczas kąpieli:

 • Uważaj na uszy kota – nie może się tam dostać woda.
 • Omijaj okolice oczu i dokładnie spłukuj szampon.
 • Osusz kota ręcznikiem i rozczesz po całkowitym wysuszeniu futerka.
 • Panicznie bojącego się kota myj pod bieżącą wodą.

Pamiętaj, że…

W trakcie kąpieli bardzo ważne jest odpowiednie trzymanie kotów – to znaczy trzymanie ich za skórę na karku podobnie, jak robi to kocia mama podczas przenoszenia kociąt. Pozwoli to unieruchomić kota i łatwo go umyć. Pamiętaj tylko, by w ten sposób wyłącznie przytrzymywać kota – a nie podnosić go w górę podczas kąpieli!

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 86.9% czytelników artykuł okazał się być pomocny