Jak ulżyć kotu podczas upału? TOP 5 sposobów na ochłodzenie kota
Wysoka temperatura, jaka panuje podczas lata, może dać się we znaki nie tylko ludziom, ale także kotom. Jak ulżyć kotu podczas upału, gdy ten nie chce pić wody? Czy kot poci się w upalne dni? Czy przegrzanie organizmu zwierzęcia może spowodować śmierć? Czy agresywny kot da sobie pomóc w upalny dzień? A może zastanawiasz się, czy koty widzą kolory? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z pytaniami o koty.
Jak ochłodzić kota w gorące dni?
Koty są ciepłolubne. Lubią ciepłe miejsca, dlatego często ocieplają się nawzajem lub czerpią ciepło z człowieka (leząc obok niego) albo kocyków. Jednak wysoka temperatura sprawia, że kotu robi się za gorąco. Zazwyczaj można wtedy zauważyć, że kot szuka sobie miejsca w cieniu lub na chłodnych kafelkach.
Nie każdy wie, jak ulżyć kotu podczas upału. Z kolei przegrzanie może spowodować śmierć pupila. Dlatego nigdy nie wolno zostawiać kota w samochodzie, jeśli na dworze jest wysoka temperatura. Zostawienie go nawet na kilka minut może okazać się tragiczne w skutkach.
Jak ulżyć kotu podczas upału? |
|
Ograniczanie aktywności |
Jeśli wychodzisz z kotem na spacery, ograniczyć je. Nie wychodzić z kotem w południe, kiedy słońce mocno daje się we znaki. Możesz zabierać kota na spacer z rana lub wieczorem, jeśli takie pory będą ci odpowiadały. Warto także ograniczyć długie zabawy w ciągu dnia. Z kotem można pobawić się pod wieczór, gdy będzie chłodniej, aby przespał spokojnie noc. |
Przecieranie mokrą ściereczką lub ręcznikiem |
Koty podczas upałów bardzo dużo się myją, ponieważ jest to ich sposób na ochłodzenie się. Dlatego warto od czasu do czasu przetrzeć kotka wilgotnym ręczniczkiem. Sprawi mu to wielką ulgę, ponieważ sam nie będzie musiał zwilżać całego ciała. |
Wstawienie więcej misek z wodą |
Warto porozstawiać miski z wodą w różnych miejscach. Należy ją zmieniać co jakiś czas, aby była świeża i zimna. Warto zastanowić się nad kocią fontanną, zwłaszcza jeśli kotek nie lubi pić stojącej wody, a chętnie popija tę płynącą prosto z kranu. |
Mała kąpiel |
Kot nie poci się całym ciałem, a jedynie niewielkimi fragmentami. Jeśli kotu jest gorąco lub stresuje się, można zauważyć, że jego łapy robią się mokre. To właśnie przez poduszki i przerwy między palcami kot się ochładza. Jeśli twój kot lubi wodę, możesz co jakiś czas zanurzyć jego łapy w misce z wodą lub nawet go wykąpać. |
Wiatrak |
W ten sposób można ochłodzić nie tylko kota, ale i jego właścicieli. Można też zakupić bardzo mały wiatraczek tylko dla samego kota. Ważne, aby był cichy i wywoływał jedynie delikatny strumień. Zbyt mocne podmuchy wiatru mogą kota zniechęcić, a także mogą być przyczyną przeziębienia. |
Nie zawsze uda się pomóc każdemu zwierzęciu. Agresywny kot żyjący na dworze nie będzie chciał, abyś go dotykał, nawet jeśli przetarcie mokrą ściereczką przyniosłoby mu ulgę. Wtedy jedyne co możesz zrobić, to porozstawiać więcej misek z wodą w jakimś zacienionym miejscu. A może zainteresuje cię także ten artykuł z informacjami, czym karmić kota, a czego unikać?
Zimna woda z lodem czy może jednak sam lód?
Podawanie kotu zamrożonej wody nie jest najlepszym rozwiązaniem. Owszem, jedna czy dwie kostki lodu na miskę wody nie powinny zaszkodzić, a przynajmniej przez dłuższy czas woda będzie zimna, ale nie wolno dopuścić do sytuacji, aby kot lizał lód. Choć w Internecie można znaleźć filmiki, jak koty chętnie liżą bryłkę lodu, jest to bardzo prosty sposób na wywołanie anginy u kota.
Lód można wykorzystać w inny sposób. Niektórzy właściciele decydują się na owinięcie ręcznikiem butelki z lodem i włożenie jej do legowiska kota. Jednak nie każdemu zwierzakowi to podpasuje, a także może się okazać, że organizm kota aż za bardzo się ochłodzi. Można to wypróbować, ale lepiej nie zostawić tam tej butelki na zbyt długo.
Innym rozwiązaniem może się okazać mata chłodząca. Jest to produkt zazwyczaj kupowany dla psów, ponieważ koty, które po drzemce prężą się i drapią posłanie, szybko robią dziury w macie. Jest to nieco niebezpieczne, bo z takiej maty wypływa płyn, który odpowiada za chłodzenie. Jeśli zdecydujesz się na ten produkt, należy stale nadzorować, czy kot go nie przedziurawił.
Bezpieczniej jest pozostać z miskami z zimną wodą. Choć trzeba je często wymieniać, żeby woda była świeża i zimna, to jednak masz pewność, że twój zwierzak się nie przeziębi ani nie zatruje jakimś płynem. Należy także pamiętać o tym, aby często wymieniać jedzenie zalegające w miskach, ponieważ ciepło sprzyja rozwojowi różnych bakterii.
Co warto wiedzieć o kotach?
Niektórzy może zastanawiają się, czy koty widzą kolory? Odpowiedź na to pytanie brzmi tak! Koty widzą kolor zielony, żółty i niebieski. Barwy nie są nasycone, a wypłowiałe. Za to kot widzi doskonale w ciemnościach, o ile w pobliżu znajduje się jakiekolwiek źródła światła.
Czy kot potrzebuje wąsy? Tak. Wibrysy są uzupełnieniem kociego zmysłu wzroku. Pomagają kotom wyczuć obiekty znajdujące się tuż przed pyszczkiem. Są mocno ukrwione i unerwione.
Jak ulżyć kotu podczas upału? Przede wszystkim zadbaj o to, aby w domu znajdowało się dużo misek z zimną wodą. Możesz zdecydować się na specjalną fontannę, która niektóre koty zachęci do picia. Podczas upałów koty uwielbiają leżeć w cieniu, więc możesz zadbać o to, aby w ulubionym pokoju kota rolety były opuszczone.