Jak rozpoznać płeć u kota – wyjaśniamy krok po kroku
Kocur czy kotka? Jak rozpoznać płeć kota? Określenie płci zwierzaka może być trudne. U małych kotków na pierwszy rzut oka można nie widzieć różnicy. Są jednak na to pewne sposoby. Pytanie tylko, kiedy można rozpoznać płeć u kota i się nie pomylić w ocenie? Czytaj dalej.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kotach.
Z tego artykułu dowiesz się:
Rozpoznanie płci – jak rozróżnić kotkę od kocura?
Narządy płciowe kota – jak sprawdzić płeć u kota?
Każdy kot jest cudowny, ale poznanie jego płci jest istotne. Nie chodzi tylko o wybór odpowiedniego imienia, ale także o inne sprawy. Chodzi także o usposobienie. Kotka powinna być mniej agresywna, a kocur bardziej leniwy. Do tego dochodzi także kwestia kastracji – u samca jest to koszt do 100 zł, a u samicy może wynieść nawet 300 zł, w zależności od tego, czy podczas zabiegu chirurgicznego dojdzie do komplikacji i jakie leki zostaną użyte. Dlatego warto wiedzieć wcześniej, jaka jest płeć zwierzaka. Po czym rozpoznać płeć u małego kota? Przede wszystkim trzeba podnieść ogon kota.
Gdy podniesie się ogon u kotki, ujrzy się układ moczowo-płciowy bardzo blisko odbytu. Obraz ten przywodzi na myśl znak interpunkcyjny, jakim jest średnik (;), ponieważ układ przypomina małą pionową szczelinę. Przyjęło się określać płeć kota właśnie za pomocą tego skojarzenia.
Z kolei u kocura ujście moczowo-płciowe i odbyt są wyraźnie od siebie oddalone. Można porównać je do innego znaku interpunkcyjnego, a mianowicie do dwukropka (:), ponieważ u kocura układ jest owalny. Gdy przyjrzymy się uważniej, pomiędzy tymi dwoma rzeczami dojrzymy pewną wypukłość. U małego kota jądra dopiero się rozwijają, ale u dorosłego powinny być całkiem duże.
Jeżeli masz problem z wyobrażeniem sobie tego, jak rozpoznać płeć kota, pomocne okażą się zdjęcia, które obrazują różnice pomiędzy płciami. Mając przy sobie takie zdjęcia, możesz porównać to, co widzisz u swojego kota, gdy podniesiesz mu ogon. Jeżeli kot nie pozwala ci dotknąć tamtej części ciała, możesz poprosić kogoś o pomoc. Jedna osoba może zacząć bawić się z kotem, a druga będzie obserwować. Można też położyć kota u kogoś na kolanach i wtedy przyjrzeć się zwierzakowi. Rozważasz posiadanie kota? Sprawdź także ten artykuł o odrobaczaniu kota krok po kroku.
Kiedy można rozpoznać płeć u kota?
Rozpoznanie płci u kociąt może być trudne. Zwłaszcza tuż po urodzeniu, kiedy wszystko jest jeszcze nabrzmiałe. Warto poczekać, zanim definitywnie określi się płeć, chociażby kilka godzin. Hodowcy znający się na genetyce kotów potrafią rozróżnić płeć po samym ubarwieniu kociaka, ponieważ spodziewają się już, jakie się urodzą.
Jeżeli jednak znalazłeś karton małych kotków lub okociła ci się kotka i nie masz pewności co do płci u kociąt, poczekaj 2-4 tygodnie, zanim je nazwiesz i będziesz szukać dla nich domu. Nowy właściciel może nie być zadowolony z faktu, że jego Mruczka okazała się Mruczkiem lub odwrotnie.
Gdy trafił ci się dorosły kot, jego narządy płciowe będą dobrze widoczne. Kiedy kot jest dużych rozmiarów, to jest też większe prawdopodobieństwo, że będzie to kocur, ponieważ kotki są przeważnie od nich mniejsze nawet w większych rasach. Jeżeli jednak dalej będziesz mieć wątpliwości, zapytaj o płeć weterynarza podczas pierwszej wizyty.
Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!
Jak odróżnić kotkę od kota?
Jak rozpoznać płeć kota?
Po czym rozpoznać, że to kotka? W tej kwestii podpowiedzieć równie dobrze może sierść zwierzaka. Bardzo rzadko kocur może być szylkretowy, czyli trzykolorowy. To umaszczenie przypisuje się wyłącznie kotce. Wynika to z możliwości dziedziczenia genu koloru rudego O (orange), który jest umiejscowiony na chromosomie płciowym X. Może się znajdować tam również gen o (non-orange). Gdy oba te geny spotkają się (XX), powstaje szylkret. Z kolei całe rude koty to w 80 procentach kocury. Takie kotki są niezwykle rzadko spotykane.
Samiec ma po jednym chromosomie X i Y, dlatego normalnie te dwa geny, które połączone odpowiadające za kolor szylkretowy, nie mogą się u niego złączyć, ale zdarzają się mutacje, kiedy to kocur ma dwa chromosomy X i jeden Y (XXY). Jest to wtedy szylkretowy samiec, ale bezpłodny. Nawet gdyby jednak był płodny, nie można go rozmnażać, ponieważ nadliczbowy chromosom traktowany jest jako wada genetyczna. Zdarzają się również koty chimery. Dzieje się tak, gdy część komórek jest żeńska (ma układ XX), a część męska (XY). Za sprawą takiej mutacji powstaje kocur (na narzędzia płciowe za sprawą XY) o umaszczeniu szylkretowy (dzięki układowi XX), a do tego jest płodny. Jednak jego również nie można rozmnażać.
Jak odróżnić kotkę od kota? Choć głównym wyznacznikiem w odróżnieniu płci kociaka są narządy płciowe kota, to ten kolor sierści może nieco pomóc, jak i również gabaryty zwierzaka. Kotki powinny być bardziej filigranowe, a kocury duże. Podpowiedzią może być również charakter, choć w tej kwestii istnieją odmienne zdania.
Kocur czy kotka?
Każda szylkretowa kotka jest inna, ma inny układ plamek, więc na swój sposób jest wyjątkowa. Kotki są też bardziej ciekawskie, łagodniejsze i chętne do zabawy, niż kocury. Choć i w tym przypadku zależy od wyjątków. Charakter rasowego kota jest określony, ale dachowy kot jest niespodzianką. Może okazać się, że większym pieszczochem będzie kotka niż zwykle wylegujący się kocur.
Ważna jest również kwestia niewykastrowanego kota a kotki. Oboje będą mili swoje humorki. Kocur zapewne będzie znaczył teren, a kotka w czasie rui również może zostawiać swój zapach na meblach. Do tego domowa kotka może mieć tzw. rurę permanentną, która trwa przez cały rok z krótki przerwami. Jest to uciążliwe dla właściciela (ze względu na ciągłe zawodzenie zwierzaka i pojękiwanie, a także zmianę w jej zachowaniu), jak i dla kotki. Z kolei po zabiegu kastracji kocury mają większą tendencję do tycia, dlatego trzeba bardziej pilnować ich diety. Stają się za to mniej agresywne, bo nie czują już potrzeby walki o terytorium i kotkę.
Teraz gdy już wiesz, na co zwrócić uwagę przy sprawdzaniu płci kota, nie powinno sprawić ci to większej trudności. Jednak niezależnie od tego, jakiej płci okaże się twój kot, trzeba zadać o jego zdrowie. Regularne wizyty u weterynarza (w tym wykonywanie badania krwi), planowe szczepienia oraz odrobaczanie, a także prawidłowa wysokomięsna dieta bez zbóż i cukru są podstawą do szczęśliwego życia zwierzaka.