Czym kot się interesuje?

Zabawa = polowanie

Koty interesują się niewielkimi, ruchliwymi obiektami, które przypominają ich naturalne ofiary. Bardzo łatwo wzbudzić ich zainteresowanie sztuczną myszką czy wędką udającą ptaka. Takie zabawki uruchamiają instynkt łowiecki kota, zarówno małego, jak i dorosłego.

Kocięta bawią się w polowanie, bo trenują w ten sposób umiejętności łowieckie. Dlatego łatwo je zainteresować właściwie byle czym - papierek po cukierku, sznurówka, zakrętka od butelki - wszystko może stać się zabawką w ułamku sekundy. W przypadku małego kota problem przykuwania uwagi właściwie nie istnieje.

Zabawa = eksploracja

Kot jest z natury zwierzęciem ciekawskim, na ogół interesuje się nowościami - nowymi zapachami, przedmiotami, zwierzętami, a nawet ludźmi. Odkrywanie i eksploracja sprawia kotom dużą przyjemność, zarówno w domu, jak i na otwartym powietrzu.

Jeśli zastanawiasz się, czy twój kot ma naturę odkrywcy, zaobserwuj, czy jest ciekawy, gdy w otoczeniu pojawi się coś nowego, choćby torba z zakupami. Czy szybko do niej podchodzi celem obwąchania? A może jest ciekawy tego, co znajduje się za drzwiami i próbuje wyjść na klatkę schodową za każdym razem, gdy wchodzisz do domu.

Jak przykuć uwagę kota w domu?

Zabawa w polowanie z zachowaniem łańcucha łowieckiego

Zabawa w polowanie to coś, czym najłatwiej kota zainteresować, wpisuje się bowiem w pierwotny koci instynkt. Musimy ją jednak prowadzić w sposób ciekawy i nieprzewidywalny tak, aby kot czuł, że “naprawdę” poluje.

Zabawki do polowania dla kota dorosłego nie różnią się za bardzo od tych dla małego kota. Koty niezależnie od wieku polują, często na ofiary większe od siebie, rozmiar liczy się więc mniej niż prawidłowy przebieg zabawy. Machanie kotu wędką przed nosem raczej nie przykuje jego uwagi, gdyż nie jest to naturalne zachowanie kocich ofiar.

Jeśli chcemy wzbudzić w kocie zainteresowanie zabawą, lepiej przesuwać wędkę między przeszkodami i nieco dalej od zwierzaka. Kot będzie ciekawy, co wydaje dziwne, szurające dźwięki i mgnieniu oka zmieni się z kanapowego mruczka w polującego drapieżnika. Nawet kocięta chętnie wejdą w tę rolę.

Czas na chwilę przyjemności z bezzbożowymi smakołykami od Brit Care!

Smaczne zakończenie wspólnej zabawy? Postaw na Brit Care Cat Snack Superfruits! Te wyśmienite, chrupiące smakołyki w sześciu smakach są zamknięte w grzechoczącej tubce, będącej wabikiem dla ciekawskich kotów!

Sprawdź!

Eksploracja otoczenia

Kot może eksplorować otoczenie domowe, a także otoczenie zewnętrzne, oczywiście, jeśli odpowiednio je zabezpieczymy. Eksploracja jest jedną z podstawowych potrzeb wszystkich mruczków i to na opiekunach leży obowiązek spełnienia tej potrzeby.

Można to zrobić przez odpowiednią aranżację przestrzeni mieszkania. Wysoki drapak, kilka półek z interesującym widokiem (na przykład przez okno balkonowe) wzbudzi zainteresowanie każdego kota. Warto dodać do tego kilka legowisk typu “jaskinia”, a nasz kot otrzyma stymulujące środowisko, w którym będzie szczęśliwy.

Eksplorowanie otoczenia wokół domu można przeprowadzić na różne sposoby. Czy kota można wyprowadzać na spacer w tym celu? Jak najbardziej tak, choć sam proces nauki chodzenia w szelkach i na smyczy różni się od tego samego procesu w przypadku psa. Pytanie, jak nauczyć psa chodzenia przy nodze jest prostsze niż pytanie, jak nauczyć kota chodzenia w szelkach, niemniej jednak przyzwyczajenie kota do spacerów może być dla niego wspaniałą przygodą. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak wprowadzić nowego kota do domu.

Zabawa intelektualna

Jak przykuć uwagę kota? Najlepiej jedzeniem. W tym żarciku jest jednak trochę prawdy. A jeśli jedzeniem, to podawanym w zabawkach intelektualnych - matach węchowych, plastikowych układankach bądź zabawkach własnej roboty.

Zabawa intelektualna jest wspaniałą rozrywką dla kociego mózgu, która zapobiega nudzie, frustracji, a w dalszej konsekwencji problemom behawioralnym związanym właśnie z brakiem stymulacji. Ponadto tego rodzaju zabawa nie wymaga zaangażowania człowieka, co jest jej niewątpliwą zaletą.

Zabawki intelektualne można kupić w każdym sklepie dla zwierząt, można też je zrobić z powszechnie dostępnych przedmiotów typu wytłoczka po jajkach czy pudełko po pizzy. W Internecie można znaleźć mnóstwo instrukcji jak zrobić zabawki typu DIY. Są one nie tylko tanie, ale również łatwe do częstej wymiany.

Niestety wraz z wiekiem nasze koty coraz trudniej zainteresować zabawą, nie zmienia to jednak faktu, że należy szukać innych bodźców, które przykuwałyby ich uwagę. Może to być chociażby interesujący widok z okna, który nawet kotu starszemu czy mało ruchliwemu dostarczy sporo frajdy.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93.3% czytelników artykuł okazał się być pomocny