Jak przygotować kota na pojawienie się dziecka w rodzinie?
Pojawienie się dziecka w domu może być problemem dla wielu kotów, które - z natury - nie przepadają za nowościami. Stres, związany z przyjściem na świat nowego członka rodziny, może spowodować problemy zdrowotne lub behawioralne, dlatego warto go ograniczyć. Są na to skuteczne i nieskomplikowane sposoby.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z pytaniami o koty.
Z tego artykułu dowiesz się:
Kocie poczucie bezpieczeństwa
Terytorium
Koty czerpią poczucie bezpieczeństwa głównie dzięki posiadanemu terytorium. Nawet domowe mruczki przynajmniej raz dziennie patrolują wszystkie kąty celem sprawdzenia, czy nic się w nich nie zmieniło, oraz by oznaczyć strategiczne miejsca zapachem (drapiąc, ocierając się). Im mniej zmian w otoczeniu, tym większy spokój kota.
Przestawianie mebli, zmiana aranżacji, dokupywanie nowych elementów wyposażenia, w tym mebelków dla dziecka, może być dla kota problematyczne, jeśli nie pozwolimy mu w spokoju zapoznać się z tymi zmianami oraz, a jakże, oznaczyć ich. Kot, który ma możliwość inspekcji nowości na jego terytorium, w końcu przejdzie nad nimi do porządku dziennego.
Rytuały
Drugim elementem dającym kotu poczucie bezpieczeństwa jest przewidywalny rytm dnia. Pory karmienia, drzemki, zabawy, inspekcji terytorium są stałymi elementami codziennego życia każdego kota. Dzięki rytuałom kot czuje się “panem sytuacji”.
Zmiana choćby jednego rytuału może być przyczyną stresu. Widać to najlepiej w trakcie wyjazdów na wakacje - opiekunowie wracają z urlopu i zastają “sfochowanego” kota, który przez kilka dni ich ignoruje, albo, co gorsza, sika do walizki czy butów. Zachowania te wynikają z przewrócenia normalnego rozkładu dnia do góry nogami.
Relacje z opiekunem
Wbrew obiegowej opinii kot potrzebuje relacji z opiekunem, choć nie każdy w tak samo intensywny sposób. Codzienna zabawa czy dawka innej, pozytywnej interakcji, jest każdemu domowemu pupilowi niezbędna do zachowania dobrego samopoczucia.
Koty są zdolne do nawiązywania bliskich relacji z człowiekiem, choć nie zawsze manifestują potrzebę bliskości w sposób oczywisty. Niemniej nigdy nie jest tak, że kot potrzebuje nas tylko do sprzątania i otwierania puszki z jedzeniem. Zaburzenia w relacjach z opiekunem są dla domowego kota sporym stresorem.
Jak przygotować kota na pojawienie się dziecka?
Zmiany na terytorium
Pojawienie się dziecka wymaga od przyszłych rodziców wprowadzenia wielu zmian, między innymi zakupu odpowiedniego wyposażenia. Dziecięce meble zazwyczaj budzą ciekawość kotów, szczególnie jeśli zabrania się im wchodzenia do nich czy obwąchiwania. Zakazany owoc smakuje najlepiej.
Jeśli chcemy zaoszczędzić kotu stresu związanego z modyfikacją terytorium, powinniśmy dać mu do niego swobodny dostęp. Wydzielanie zamkniętego pokoju dla dziecka, przeganianie kota z łóżeczka czy przewijaka - to działania, od których powinniśmy się powstrzymać. Kot potrzebuje oznaczyć nowe obiekty zapachem. Jeśli raz damy mu okazję, kot zmniejszy swoje zainteresowanie.
Przy okazji tworzenia kącika dla malucha warto również stworzyć kącik dla kota. A najlepiej system półek i wysokich punktów obserwacyjnych, dzięki którym kot będzie mógł kontrolować terytorium, nie będąc jednocześnie w bezpośredniej bliskości dziecka. Dzięki “kociej autostradzie” i wilk będzie syty i owca cała. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak przygotować kota na narodziny dziecka.
Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!
Oswajanie z nowymi bodźcami
Jeszcze zanim dziecko przyjdzie na świat, warto oswoić kota z nowymi zjawiskami, które z dziećmi zawsze się łączą, na przykład z głośnym płaczem. Koty są wrażliwe na głośne dźwięki, niektóre wręcz panicznie się ich boją. Warto zawczasu przeprowadzić proces habituacji, czyli “przyzwyczajenia” do nowego, stresującego bodźca, żeby osłabić jego oddziaływanie.
W dzisiejszych czasach jest to łatwiejsze niż kiedykolwiek. Wystarczy po prostu odtwarzać co jakiś czas płacz dziecka z Internetu. Należy zacząć od możliwie najmniejszego natężenia dźwięku i obserwować kota. Jeśli przy kilku takich seansach się nie denerwuje, następnym razem można pogłośnić nagranie.
W ten sam sposób oswajamy kota z zapachami, z którymi wkrótce będzie miał do czynienia. W tym celu trzeba poprosić sąsiada lub znajomych o “pożyczenie” pachnącego dzieckiem ubranka oraz… zużytej pieluszki. Większość noworodków pachnie dość podobnie.
Nigdy nie kładziemy intensywnie pachnących przedmiotów koło misek, kuwet czy ulubionych legowisk kota, aby nie wywoływać w nim poczucia zagrożenia. Nie podstawiamy mu też pieluszki pod nos, ale pozwalamy podchodzić do nowego przedmiotu we własnym tempie i w wybranym przez zwierzę czasie.
Utrzymywanie rutyny
Pojawienie się na świecie dziecka wywraca nasz świat do góry nogami - jesteśmy tego świadomi i godzimy się na to, że od tej pory będziemy mniej spać, mniej pracować, zajmować się zaspokajaniem potrzeb dziecka, a nie swoich własnych. Koty jednak nie mają tej świadomości i odstawienie ich na boczny tor z chwilą przyjścia dziecka na świat może być dla nich niezrozumiałym i krzywdzącym zachowaniem.
Pory karmienia nadal powinny być stałe (w tym celu może się przydać automatyczny dozownik karmy), podobnie jak pory zabawy. Zabawa to najważniejsza kocia aktywność, której mruczek potrzebuje codziennie. Jeśli drastycznie ograniczymy ilość zabawy, może się to odbić na psychice kota i powodować problemy behawioralne. Najczęstszym objawem niezaspokojenia potrzeby polowania u zdrowych kotów jest atakowanie rąk i nóg właściciela. W domu z dzieckiem zachowanie takie jest szczególnie niepożądane.
A gdy dziecko pojawi się w domu…
Pozwól kotu się przywitać
Zdrowego niemowlęcia nie trzeba izolować od kota - kot domowy, zdrowy, zaszczepiony i odrobaczony nie stanowi “zagrożenia zdrowotnego”. Nie przekaże dziecku żadnej choroby, a wręcz przeciwnie - pomoże jego układowi odpornościowemu. Wiele badań wskazuje, że dzieci wychowujące się ze zwierzętami są ogólnie zdrowsze i odporniejsze na alergie.
Pozwól kotu obwąchać malucha oraz wszystkie rzeczy, które wraz z nim przyniesiesz ze szpitala. Nie bój się, że kot skrzywdzi dziecko - zdrowy domowy kot nie atakuje bez powodu, a już na pewno nie jest nastawiony na robienie krzywdy dzieciom. Jeśli nie dasz mu powodu, żeby poczuł się odtrącony, jeśli nie będziesz go przeganiać, traktować agresywnie, szybko przyzwyczai się do nowego przybysza i zacznie go traktować jako zwykły “element krajobrazu”.
Dbaj o kota
To oczywiste, że dziecko będzie dla rodzica zawsze na pierwszym miejscu, niemniej jednak kiedy tylko możesz, poświęć czas również kotu. Małe dzieci na szczęście dużo śpią - ten moment spokoju można poświęcić na krótką zabawę albo sesję pieszczot. Kot dzięki temu nie odczuje, że jego życie stanęło do góry nogami.
Ograniczanie kotu stresu w związku z pojawieniem się dziecka w rodzinie ogranicza również możliwość wystąpienia zaburzeń behawioralnych w związku z tym zdarzeniem, na przykład nadmiernej wokalizacji czy oddawania moczu na rzeczy dziecka. Zachowania te nie są dowodem zazdrości czy nienawiści kota do nowego członka rodziny, świadczą jedynie o tym, że kot nie radzi sobie emocjonalnie z nową sytuacją.