Żywotność zwierząt – jak długo żyją koty?

Kocie lata – jak obliczyć wiek kota na ludzkie lata?

Kocięta rosną szybko. Zazwyczaj kocury osiągają dojrzałość płciową, gdy mają 7-8 miesięcy, a kotki nawet wcześniej, bo gdy są mają 5-6 miesięcy. Inaczej jest w przypadku większy ras kotów, które dojrzewają wolniej. Kot rasy Maine Coon rozwija się nawet do 4 roku życia.

Według wszelkich schematów przeliczających wiek kota na ludzkie lata, uważa się, że rocznego kota można porównać do 15-latka. Większość kotów przestaje rosnąć w wieku 2 lat. Takiego kota porównuje się do człowieka, który ma 24 lata. Później każdy kolejny rok kota liczy się jak 4 przeżyte ludzkie lata. Poniżej znajduje się przykładowa tabela kocich lat.

Tabela z przelicznikiem kocich lat

Kocie lata

Wiek człowieka

1 miesiąc

6 miesięcy

2 miesiące

2-3 lata

3 miesiące

4-5 lat

4 miesiące

6 lat

5 miesięcy

8 lat

6 miesięcy

10 lat

7 miesięcy

11 lat

8 miesięcy

12 lat

9 miesięcy

12 lat i 6 miesięcy

10 miesięcy

13 lat

11 miesięcy

14 lat

12 miesięcy (rok)

15 lat

2 lata

24 lata

3 lata

28 lat

4 lata

32 lata

5 lat

36 lat

6 lat

40 lat

7 lat

44 lata

8 lat

48 lat

9 lat

52 lata

10 lat

56 lata

11 lat

60 lat

12 lat

64 lata

13 lat

68 lat

14 lat

72 lata

15 lat

76 lat

16 lat

80 lat

17 lat

84 lata

18 lat

88 lat

19 lat

92 lata

20 lat

96 lat

21 lat

100 lat

22 lata

104 lata

Trzeba jednak wziąć pod uwagę to, że takie wyliczenia mają jedynie charakter orientacyjny. Każdy kot jest inny. Niektóre zachowują się jak kocięta przez większość swojego życia, a inne szybko dorośleją i stają się spokojniejsze. I choć z tabeli może wynikać, że w przeliczeniu na ludzkie lata dany kot powinien mieć już 48 lat, to nie należy spodziewać się, że od razu przejdzie mu ochota na zabawę. Jeśli szukasz szczegółowych informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o długości życia zwierząt.

Jaka jest średnia długość życia kotów?

Nie da się tego jednoznacznie określić, ponieważ to, ile przeżyje dany kot, zależne od kilku zmiennych czynników. Znaczenie ma rasa, podatność na choroby, geny, aktywność kota oraz żywienie i opieka lekarska/weterynaryjna (szczepienia, badania). Ważne jest również to, czy kot jest wychodzący, niewychodzący czy dziki.

Pospolite dachowce w domu zazwyczaj dożywają 14-18 lat. W przypadku kota wychodzącego należy liczyć się z tym, że na zewnątrz czekają go różne zagrożenia jak np. inne koty, psy, zatrute myszy, ludzie czy samochody. Poza domem czyha na kota wiele niebezpieczeństw, które bardzo łatwo i szybko mogą skrócić jego żywot. Z kolei dziko żyjące koty żyją średnio 4 lata. Rzadko dożywają ponad 8 lat m.in. dlatego, że ich choroby nie są leczone, a one same nie są zaszczepione przeciwko zakaźnym i śmiertelnym chorobom.

Trzeba jednak pamiętać, że u każdego kota może pojawić się choroba genetyczna. Dlatego rasowe koty należy kupować jedynie z legalnych hodowli, w których zwierzęta są regularnie szczepione, a chore osobniki nie są dalej rozmnażane. Rodowód jest potwierdzeniem nie tylko tego, że kot ma rasowych przodków, ale także tego, że nie doszło do kojarzenia blisko spokrewnionych osobników.

Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!

Kot spacerujący po trawie na tle zieleni oraz tabela i porady, jak przeliczyć kocie lata na ludzkie
Jak przeliczyć wiek kota na ludzkie lata, czyli tabela z przelicznikiem

Żywienie kota – co warto wiedzieć?

Ile powinien jeść kot?

Koty są mięsożerne, dlatego należy zadbać o to, aby w ich dietach przeważało mięso. Wszelkie zboże jest zbędne, więc należy unikać karm, które na pierwszy miejscu stawiają produkty pochodzenia roślinnego. Obecnie na rynku dostępne są karmy wysokomięsne, które mogą stanowić podstawę diety kota. Co jakiś czas można podawać koty karmę filetową. Niektórzy właściciele stawiają na opcję mieszaną i karmią swoje koty zarówno karmą mokrą (gdy są w domu), jak i suchym pokarmem (gdy wychodzą na dłużej).

Karma sucha nie jest polecana przez wszystkich. Jest mało wilgotna, przez co trudniej kontroluje się ilość płynów spożytą przez kota w ciągu dnia zwłaszcza w upalne dni. Karma mokra zawiera zdecydowanie więcej wody, więc organizm kota powinien być odpowiednio nawodniony nawet wtedy, kiedy zwierzak nie chce pić wody stojącej. Czasami dobrym rozwiązaniem okazuje się fontanna dla kota, która zachęca go do picia. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na karmę morką czy suchą, pamiętaj o tym, aby kot miał stały dostęp do świeżej wody.

Dzienną porcję karmy należy dobrać indywidualnie pod każdego kota. Trzeba wziąć pod uwagę jego wiek, stan zdrowia, rasę oraz aktywność. Koty po kastracji mają tendencje do tycia, zwłaszcza jeśli są mało aktywne. Na każdym opakowaniu karmy powinna znajdować się tabela dawkowania. Warto pamiętać, że każda karma na inną kaloryczność i nie zawsze ich dzienne porcje będą takie same. Czasami będzie to 60 g suchej karmy, a innym razem 80 g. Może okazać się, że dzienna porcja mokrej karmy dla zdrowego kota ważącego 5 kg będzie wynosiła 250 g, a inna firma dla takiego kota zaleci 400 g.

Koty mają małe żołądki, dlatego najlepiej dawać im jeść częściej, ale w mniejszych porcjach. Warto zadbać o to, aby dzienna dawka karmy rozłożona była na 3-5 razy. W przypadku suchego pokarmu trzeba dodatkowo zaopatrzyć się w szczelny pojemnik, w którym karma będzie przechowywana po otwarciu. Należy kontrolować wagę kota. Nadwagę rozpoznasz po tym, że podczas głaskania nie będziesz wyczuwać kości kręgosłupa zwierzęcia.

Dieta BARF – czy można podawać kotu surowe mięso?

Niektórzy właściciele kotów nie decydują się na zakup gotowych karm. Dieta BARF (Biologically Appropriate Raw Food) polega na podawaniu kotu nieobrobionego, świeżego mięsa (zarówno chudego, jak i tłustego) i podrobów (wątróbki, serca, żołądki). Każda taka porcja powinna być wzbogacona o odpowiednie suplementy. W tej diecie nie może zabraknąć witamin, błonnika, wapna czy tauryny, a także warzyw i owoców.

Nie jest to dieta dla każdego. Przy samodzielnym doborze mięsa i suplementów trzeba w miarę często badać kota, aby mieć pewność, że wszystkie składniki są odpowiednio dobrane (np. zbyt tłuste mięso może obciążyć pewne organy, a brak niektórych witamin może doprowadzić do anemii). Inaczej dobiera się pewne suplementy u kota chorego, a inaczej u zdrowego. Osoba, która zdecyduje się na dietę BARF, wcześniej musi dowiedzieć się, jak prawidłowo ją stosować. W Internecie dostępny jest kalkulator, który może pomóc w wyliczeniach, ale lepszym rozwiązaniem jest pomoc osoby doświadczonej (np. hodowcy) w opracowania takiej diety.

Zawsze możesz sprawdzić, ile kot żyje „ludzkich” lat, ale miej na uwadze to, że jest to tylko orientacyjne. Kilkuletni kot może dalej zachowywać się jak kociak, któremu nie brakuje energii do psot. Poza tym inaczej rozwijają się duże rasy kotów, więc taka tabela nie sprawdzi się u Maine Coona. Pamiętaj także o tym, aby szczepić swojego kota. Nawet jeśli nie wychodzi na dwór, wciąż istnieje ryzyko, że zachoruje. Można przynieść wirusa do domu na rękach, ubraniach czy butach. Z kolei regularne badania pomogą wykryć ewentualne choroby. Jeśli zadba się o odpowiednią dietę oraz zapewni opiekę weterynaryjną, to można liczyć na to, że kot przeżyje długie lata.

ikona podziel się Przekaż dalej