Oswajanie kotka – co warto wiedzieć?

Kot z podwórka a kot ze schroniska – różnice

Dzikiego kota należy wcześniej złapać. Może to nie być łatwe. Jeśli jest chory, nigdy nie miał kontaktu z ludźmi lub został skrzywdzony przez człowieka, będzie trzeba wykazać się cierpliwością. W takiej sytuacji nie ma co liczyć na to, że kot zacznie się do nas łasić, gdy dostanie jedzenie, a my będziemy mogli wziąć go na ręce i zanieść do domu lub ten sam za nami pójdzie. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie ze specjalnej pułapki. Ani kotu ani tobie nie stanie się krzywda, a zwierzak będzie zabezpieczony. Po przebadaniu kota przez weterynarza będziesz mógł zabrać go do domu.

W schronisku można znaleźć różne koty. Zwykle małe kotki są najchętniej adoptowane, ale możesz zdecydować się na nieco starszego osobnika. Nie są wydawane zwierzęta chore, z wyjątkiem sytuacji, gdy nowy właściciel wie o chorobie i zobowiązuje się do dalszego leczenia kota (np. kot ma chore serce i do końca życia musi przyjmować tabletki oraz być regularnie badany).

Istnieją rasy, które znane są z tego, że są łagodne i przyjazne, m.in. Maine Coon, Ragdoll. Są to odpowiednie koty dla dzieci, ale nie można zapominać, że zwierzęta to nie zabawki. Dzieci mogą się z nimi bawić pod czujnym okiem dorosłych, ale odpowiedzialność za nie spoczywa na rodzicach. Przeważnie oswajanie rasowych kotów z legalnych hodowli przebiega bardzo sprawnie, ponieważ mają odpowiednią socjalizację. Czasami wystarczy jedna godzina lub dzień, aby kotek się przekonał do nowych właścicieli.

Szybko czy wolno – jak oswoić kota we właściwy sposób?

Każdy kot jest inny. Może się okazać, że oswojenie dorosłego kota będzie łatwiejsze, niż przekonanie do siebie małego kociaka. Znaczenie ma to, co kot przeżył i w jakim jest stanie. Należy wziąć to pod uwagę i nie przyśpieszać procesu oswajania.

Warto zacząć od tego, aby jeden pokój przeznaczyć dla kota. Kiedy wypuścisz go z transportera, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że ten od razu schowa się pod łóżkiem lub za szafką. Przede wszystkim nie należy na siłę wyciągać stamtąd płochliwego kotka! To normalne, że kot boi się w nowym miejscu. Nie zna cię ani nie zna zapachów, które go otaczają. Musi przyzwyczaić się do nowej sytuacji, dlatego należy dać mu czas.

Miski z wodą i jedzeniem należy ustawić niedaleko kryjówki kota. Trochę dalej należy postawić kuwetę z czystym żwirkiem. Jeśli masz w domu inne koty, warto zadbać o to, aby w pomieszczeniu, w którym przebywa nowy kot, nie znajdowały się rzeczy, na których jest zapach rezydentów. Na to jeszcze przyjdzie czas (socjalizacja z izolacją).

Kota trzeba przekonać do siebie, ale jak to zrobić, nie biorąc go na ręce? Często przesiaduj w pokoju, w którym znajduje się kot. Dla kota samo wspólne przebywanie w jednym pomieszczeniu oznacza akceptację. Możesz czytać książkę lub pracować na laptopie. Unikaj puszczania głośnej muzyki i hałasów, za to możesz mówić do niego spokojnym głosem.

Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!

Możesz usiąść na ziemi i bawić się zabawką kota. Może to być wędka z szeleszczącymi tasiemkami i kolorowymi piórkami. Jeśli kot się zainteresuje, pamiętaj o tym, aby nie wykonywać gwałtownych ruchów. Gdyby jednak nie wyszedł od razu, warto co jakiś czas ruszać wędką. W chwili, gdy się przybliż lub wyjdzie, wręcz mu coś małego do zjedzenia np. smakołyk, ale nie głaszcz go, bo najprawdopodobniej będzie na to jeszcze za wcześnie. Ten etap może potrwać nawet kilka tygodni. Wszystko zależy od samego kota. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak nauczyć kota korzystać z kuwety.

Kiedy zauważysz, że kot zaczął wychodzić ze swojej kryjówki, możesz spróbować go dotknąć. Nie łap go i nie podnoś, bo w ten sposób możesz sprawić, że kot znowu się ukryje. Usiądź na podłodze i zacznij od powolnego mrugania. Następnie daj kotu do powąchania coś, co pachnie tobą. Może to być np. długopis, okulary. Jeśli zacznie się o to ocierać, możesz wyciągnąć w jego kierunku rękę, ale zanim go dotkniesz, poczekaj na jego reakcję. Gdy ponownie zacznie się ocierać, pogłaszcz go na czubku głowy lub podrap pod pyszczkiem. Co jakiś czas możesz wręczyć mu za to nagrodę.

Ciekawostki o kotach

Jak dbać o kotka?

Oswojenie płochliwego kota to zadanie priorytetowe. Gdy już ci się to uda, możesz skupić się na innych rzeczach. Przyzwyczajanie zwierzęcia do różnych zabiegów pielęgnacyjnych może trochę potrwać, ale nie warto z tym długo zwlekać.

Kot głaskany przez właścicielkę, a także informacje, jak oswoić kota krok po kroku, czyli sposoby na udomowienie kociaka
Jak oswoić kota krok po kroku, czyli 3 najlepsze metody na udomowienie kociaka lub oswojenie dorosłego kota

Mniej więcej raz na trzy tygodnie należy obcinać pazury kota. Drapak oraz tekturowe maty nie załatwią sprawy za ciebie. One są po to, aby kot mógł zostawić na nich swój zapach i rozładować emocje. Jeśli nie będziesz obcinać pazurów swojego kota, ten zacznie nimi zahaczać np. ubrania, firanki, pościele oraz twoje ręce lub nogi. Niekiedy przy tym zabiegu przydaje się obecność drugiej osoby, która odciąga uwagę kota. Możesz też spróbować obcinać pazury mruczka, gdy ten śpi. Innym rozwiązaniem jest usadowienie kota między nogami i przytrzymanie go.

Jak czyścić uszy kotka? W przypadku bakterii w uchu lekarz powinien zlecić specjalne krople. Wtedy należy zakrapiać uszy kota według zaleceń weterynarza (np. po jednej kropli rano i wieczorem). Wcześniej powinieneś przygotować waciki oraz przysmaki, a dopiero potem złapać kota. Po zakropieniu i wymasowaniu uszu zwierzęcia należy zebrać nadmiar preparatu. Przysmakami można odwrócić uwagę kota lub dać mu je w nagrodę. Jeśli w uchu kota co jakiś czas zbiera się woskowina, możesz wycierać ją specjalnymi chusteczkami. Należy pamiętać, aby nie wkładać ich zbyt głęboko, bo w ten sposób można wyrządzić kotu krzywdę.

Jak oswoić kota - znane i mniej znane fakty o kotach

Koty to bez wątpienia ciekawe stworzenia. Jeśli jesteś miłośnikiem kotów, o niektórych faktach mogłeś już słyszeć, ale o części z nich mogłeś nie zdawać sobie sprawy.

TOP 10 ciekawostek o kotach:

  • koty nie czują słodkiego smaku,
  • kolory, jakie widzą koty, to wyblakłe barwy niebieskie, zielone i żółte,
  • każdy kot ma inny odcisk nosa,
  • koty potrafią poczuć smak za pomocą węchu,
  • nawet domowe koty wciąż czują potrzebę polowania, którą trzeba zaspokajać poprzez zabawę z mruczkiem,
  • koty potrafią się przecisnąć przez wąską szczelinę, ponieważ mają bardzo zredukowane obojczyki,
  • koty pocą się za pomocą poduszek na łapach, ale jeśli naprawdę chcą się ochłodzić, to wylizują futerko,
  • za sprawą wibrysów kot jest w stanie ocenić, czy uda mu się przecisnąć przez dany otwór,
  • szylkretowe umaszczenie mogą mieć tylko kotki (kocury o takiej maści zdarzają się rzadko i najczęściej są bezpłodne),
  • dla kota istnieje coś takiego jak przestrzeń pionowa, więc jeśli masz małe mieszkanie, wystarczy, że zamontujesz kilka półek dla mruczka, aby ten czuł się komfortowo.

Jak oswoić kota? Przede wszystkim, jeśli kot boi się, nie wolno go do niczego zmuszać. Dzikiego kota można udomowić, ale niekiedy oswajanie to długi proces, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość. Zazwyczaj to małe kotki z podwórka szybciej przyzwyczają się do domowych warunków, ale jeśli doznały krzywdy ze strony człowieka, mogą mieć trudności z zaufaniem. Przy oswajaniu kota pamiętaj, aby dać mu czas i przestrzeń, a także pozwolić na to, aby on sam decydował, kiedy będzie gotowy do nawiązania znajomości z tobą.

ikona podziel się Przekaż dalej