Uczucia w kocim świecie

Czy koty rozumieją pojęcie miłości?

Znając budowę kociego mózgu, możemy stwierdzić, że kot nie rozumie pojęcia miłości, a już na pewno nie w taki sam sposób, w jaki rozumieją go ludzie. Kotom do przetrwania nie są potrzebne skomplikowane konstrukty psychologiczne. Ich życie opiera się głównie na reakcjach na to, co dzieje się dookoła.

A co z miłością matczyną kotki do kociąt? Ma się ona nijak do matczynej miłości w ludzkim świecie. Kotka opiekuje się młodymi najczęściej do 3 miesiąca życia, czyli do momentu, w którym są w stanie samodzielnie funkcjonować, a następnie wyrzuca je z gniazda. Dorosłe dzieci nie są rozpoznawane jako członkowie rodziny.

“Ale przecież mój kot mnie kocha - przychodzi na kolana, mruczy”. Oczywiście zwierzę na pewno lubi spędzać z tobą czas, ale to nie jest miłość taka, jakiej spodziewamy się po drugim człowieku i im wcześniej to zrozumiemy, tym mniej nieporozumień zaliczymy w komunikacji z naszym zwierzęciem.

Czy koty okazują uczucia między sobą?

Tak, ale przeważnie są to inne uczucia, niż sobie wyobrażamy. Niekoniecznie miłość, ale sympatia czy akceptacja, która nie musi trwać całe życie. Okazywanie miłości jako takiej nie leży w zakresie kocich możliwości ze względu na budowę mózgu oraz przystosowanie do samotniczego trybu życia.

Koty nie tworzą stad, dlatego ich sposoby okazywania uczuć są niewielkie. Jeśli dwa osobniki się lubią, będą do siebie podchodzić z wysoko uniesionymi ogonami, dotykać się nosami, ocierać o siebie, spać razem i bawić się. Mogą się również nawzajem wylizywać.

Czy kot rozumie moje uczucia?

Kot na pewno rozpoznaje emocje wypisane na twarzy opiekuna. Potrafi odczytać smutną czy złą minę, jednak nie potrafi sobie wyobrazić, co czujemy w danym momencie. Nie potrafi nam też “pomóc” poczuć się lepiej, chociaż jesteśmy skłonni tak interpretować niektóre kocie zachowania).

“Więc mój kot nie rozumie, że go kocham?” - prawdopodobnie nie, ale to nie oznacza, że nie traktuje cię jako przyjaciela. Jeśli chcesz, możesz okazywać mu miłość, chociaż warto, żebyś wiedział, jak robić to skutecznie, aby twój przekaz był tożsamy z tym, co odbiera zwierzę. Okazywanie kotom miłości na pewno nie powinno wyglądać tak, jak okazywanie miłości ludziom.

Jak okazać kotu miłość?

1. Poznaj jego potrzeby i spełnij je

Kot potrzebuje jedzenia, picia, kuwety, kilku zabawek, ciepłego kąta. To jednak nie wszystko. Aby zachować dobrostan, potrzebuje również regularnej zabawy z zachowaniem łańcucha łowieckiego, pobudzającego do eksploracji otoczenia, kryjówek do odpoczynku, własnego terytorium, przewidywalnej rutyny dnia.

Wiedząc to wszystko, zyskujesz potężne narzędzie, dzięki któremu sam dobierzesz sposoby na okazanie kotu uczuć i zapewne będą one mało oczywiste, na przykład odpowiednia aranżacja przestrzeni dla kota, zakup szczególnych legowisk czy zabawek.

Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!

2. Aranżacja przestrzeni dla kota

To jeden z najskuteczniejszych sposobów na wyrażenie uczuć wobec mruczka. Najlepsze kocie mieszkanie to takie, które zapewnia kotu miejsca odpoczynku na wysokości, poza zasięgiem ludzi i zwierząt. Jackson Galaxy stworzył na to prosty termin: “kotyfikacja”.

Głaskanie i miłość dla kota
Głaskanie kota i inne sposoby, jak okazać kotu miłość w taki sposób, by nas zrozumiał

Aranżacja przestrzeni dla kota nie wymaga zakupu specjalistycznych mebli czy wyposażenia. Można ją wykonać na własną rękę, posiłkując się instrukcjami z internetu. “Kotyfikacja” da kotu możliwość odseparowania się od stresorów, zaspokoi potrzebę eksploracji i wspinania się, da kotu zajęcie pod naszą nieobecność.

3. Poprawna zabawa

Gdy już mamy z głowy aranżację przestrzeni dla kota, zajmijmy się poprawną zabawą. Wszyscy opiekunowie bawią się z kotami, ale niewielu robi to dobrze. Poprawna zabawa z kotem powinna obejmować zabawę w polowanie z zachowaniem łańcucha łowieckiego oraz zabawę intelektualną.

Zabawa z zachowaniem łańcucha łowieckiego w skrócie polega na tym, aby kot jak najdłużej skupiał się na śledzeniu zabawki - ofiary. Jak przykuć uwagę kota? Manewrować zabawką ze sporej odległości lub za przeszkodą i generalnie nie ułatwiać zwierzęciu zadania.

Zabawa intelektualna z kolei jest podobna do zabawy w “jak nauczyć psa siad”. Polega na nakłonieniu kota do rozwiązania jakiegoś zadania, na przykład “przybij piątkę” lub “znajdź smakołyk w macie węchowej”. Zabawa intelektualna męczy mocniej niż zabawa fizyczna. Sprawdź także ten artykuł z najfajniejszymi zabawami dla małych kotów.

4. Nienachalne pieszczoty

Wiele kotów nie lubi długich pieszczot. Nachalne głaskanie może powodować dyskomfort, a nawet ból. Jeśli nasz kot broni się przed dotykiem, to najwięcej miłości i szacunku okażemy, gdy nie będziemy go do niego zmuszać.

Dotykanie i głaskanie jest dla wielu z nas naturalnym sposobem na okazywanie uczuć, ale dla kotów - samotników z natury - taki język może być obcy. Niektóre osobniki w ogóle nie utożsamiają ludzkich pieszczot z czymś przyjemnym. Jeśli mamy taki egzemplarz należy to uszanować.

5. Święty spokój

Koty uwielbiają mieć czas dla siebie, szczególnie wtedy, gdy są zmęczone. Jeśli zapewnimy im wtedy święty spokój, okażemy im największą miłość i szacunek. Powstrzymywanie się od dotykania czy mówienia do odpoczywającego kota może być trudne, ale naprawdę warto nad sobą pracować.

Kot potrzebuje snu i odpoczynku w dużych ilościach po to, by jego układ nerwowy miał szansę się zregenerować. Jeśli będziemy w tym przeszkadzać, zwierzę będzie miało gorsze samopoczucie. Czasem mniej znaczy więcej. Kocham - nie przeszkadzam.

Bibliografia:

  1. J. Galaxy, Kocie mojo czyli jak być opiekunem szczęśliwego kota, Kraków 2019.
  2. J. Bradshaw, Zrozumieć kota, Wydawnictwo Czarna Owca, Warszawa 2014.
ikona podziel się Przekaż dalej