Jak oduczyć kota niszczenia wszystkiego w domu? Pięć prostych zasad
Mój kot drapie meble i niszczy inne przedmioty! Nie mogę mieć żadnej ładnej rzeczy w domu, bo kot natychmiast ją rozwali! Brzmi znajomo? Bez obaw - można sobie z tym poradzić Przyczyną niszczenia wyposażenia mieszkania jest najczęściej nuda. Kot, który się nudzi to kot - demolka. Czy da się oduczyć takiego zachowania? Jak najbardziej. W tym artykule poznasz pięć prostych zasad, które pomogą ci skorygować niewłaściwe zachowanie pupila.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z pytaniami o koty.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak oduczyć kota niszczenia wszystkiego w domu?
Kot nie może się nudzić
Kot domowy to wulkan energii. Wysoką potrzebę stymulacji odziedziczył po dzikich przodkach, których życie składa się głównie z polowania i eksploracji środowiska. Co prawda kanapowy mruczek doskonale czuje się w domowych pieleszach i raczej nie zamieniłby miękkiej kanapy na gałąź w lesie, ale nadal potrzebuje aktywności, by wyzwolić nagromadzoną w swoim ciele energię.
Kot niszczy meble i inne przedmioty, ponieważ jest znudzony i próbuje na własną rękę znaleźć sobie zajęcie. Niektórzy opiekunowie łączą takie zachowanie z agresją, ale przeważnie jest to błędne wnioskowanie, wynikające z nieznajomości tematu. Rzeczywista agresja ma nieco inne źródła i jest dużo poważniejszym problemem niż zachowania interpretowane jako agresywne, skierowane na nieożywione przedmioty.
Jeśli kot nie ma żadnej stymulacji, gdy opiekuna nie ma w domu, kumuluje się w nim energia, która wcześniej czy później musi znaleźć ujście. Stąd właśnie biorą się podrapane meble czy zrzucone z półek przedmioty. Kot nie robi tego złośliwie, nie próbuje też celowo doprowadzić nas do szaleństwa - usiłuje jedynie zachować psychiczną równowagę stosując dostępne dla siebie metody, czyli autostymulację.
Inne przyczyny niszczenia przedmiotów, poza nudą
“Mój kot na pewno nie nudzi się w domu, drapie z innego powodu”. Jeśli tak uważasz, wybierz się ze swoim pupilem do weterynarza. Nagła agresja wobec domowych przedmiotów może mieć bowiem źródło w chorobie i złym samopoczuciu kota. Zwierzę, które cierpi z powodu bólu czy świądu, może przejawiać niszczycielskie zachowania, aby ulżyć sobie w cierpieniu.
Warto zastanowić się, czy udostępniamy kotu odpowiednie miejsca do drapania. Podstawą jest porządny, wysoki i stabilny drapak typu “drzewo”, który stoi w atrakcyjnym miejscu mieszkania, na przykład przy oknie, skąd kot może podziwiać widoki. Dodatkiem do takiego drapaka powinny być mniejsze akcesoria do drapania, takie jak maty sizalowe do położenia na podłodze lub zawieszenia na ścianie czy kartonowe drapaczki. Dzięki takim “kocim meblom” mamy szansę uchronić przed zniszczeniem te ludzkie.
Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!
Podrapane przedmioty są dla kota znacznikami, dzięki którym “odgradza” on swoje terytorium, dlatego tak ważne jest zapewnienie kotu odpowiedniej ilości drapaczek. Może to niejako z miejsca “oduczyć” kota drapania niewłaściwych przedmiotów czy mebli bez naszego większego wysiłku. Z tego właśnie powodu już podrapanych przedmiotów nie należy wyrzucać.
Przyczyny niszczenia - brak odpowiedniej zabawy
Prawidłowa zabawa w polowanie
Jak oduczyć kota niszczenia wszystkiego w domu? Przede wszystkim trzeba się z nim bawić. I to nie byle jak, ale przede wszystkim w polowanie z zachowaniem łańcucha łowieckiego, czyli takiej sekwencji ruchów, które kot wykonuje w trakcie prawdziwego polowania na żywą mysz czy ptaka.
Mruczek nigdy nie znudzi się taką zabawą, nawet jeśli jest starszy. Oczywiście z wiekiem może być mniej mobilny, ale mimo wszystko nie należy ograniczać mu zabawy w polowanie. Jak opiekować się kocim seniorem w zakresie zabawy? Urządzać krótkie sesje, w trakcie których kot będzie głównie śledził zabawkę i się do niej podkradał, nie będzie natomiast za dużo biegał. Wysiłek intelektualny w trakcie takiej zabawy jest niezwykle duży i męczący, ale także pomaga utrzymać mózg i ciało kota w dobrej kondycji. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak nauczyć kota korzystać z kuwety.
Zabawa intelektualna
Kolejnym świetnym sposobem na eliminację przyczyn niszczenia z powodu nudy jest zabawa intelektualna (inaczej węchowa). Polega ona na podawaniu kotu przysmaków ze specjalnych zabawek - labiryntów. Zabawki takie można wykonać samodzielnie z łatwo dostępnych w każdym domu materiałów, można je również kupić w sklepach zoologicznych.
Zabawa intelektualna pobudza do pracy korę mózgową, a pracę tę można porównać do rozwiązywania zadania z matematyki. Koty przeważnie bardzo się męczą, próbując wykombinować, jak dostać się do ulubionego przysmaku schowanego w zabawce intelektualnej. Takie zmęczenie jest bardzo pożądane, gdyż kot zmęczony to kot, któremu nie przychodzą do głowy głupie pomysły na przykład z dziedziny niszczenia domowych akcesoriów.
Zabawy intelektualne przydają się również w momencie łączenia rezydenta innym kotem (dokocenia). Sposobem na to, jak wprowadzić nowego kota do domu, gdy już mamy kota, jest bowiem budowanie pozytywnych skojarzeń między zwierzętami. Jednoczesne karmienie z dwóch oddzielnych zabawek intelektualnych jest świetnym na to sposobem.
Jak oduczyć kota niszczenia wszystkiego w domu? Pięć prostych zasad - podsumowanie
- Baw się z kotem w polowanie z zachowaniem łańcucha łowieckiego;
- Kup zabawki intelektualne, które zapobiegną kociej nudzie, kiedy ciebie nie ma w domu;
- Zapewnij kotu ciekawe i stymulujące do eksploracji środowisko;
- Kup porządny drapak typu drzewo i kilka mniejszych akcesoriów do drapania;
- Idź z pupilem do weterynarza i skontroluj jego stan zdrowia. To nigdy nie zaszkodzi!
Pamiętaj: kot, drapiąc meble, nie zachowuje się złośliwie. Zwierzę nie może przecież zrozumieć, że kanapa, którą niszczy pazurami, jest dla ciebie czymś cennym. Dla niego to tylko element krajobrazu. Jeśli widzisz, że kot ją niszczy - powstrzymaj się od karania, krzyczenia czy dawania klapsów. Takie zachowanie naruszy więź łączącą cię ze zwierzęciem, ale na pewno nie wyeliminuje samego drapania. Kot nadal będzie to robił, tyle że po kryjomu.