Jak odróżnić kota od kotki? Wyjaśniamy, jak rozpoznać płeć kota
Rozpoznawanie płci u małego kota bywa wyzwaniem. Chcąc poznać, czy mamy do czynienia z samicą, czy samcem konieczna jest ocena zewnętrznych narządów płciowych. Sprawdź, jak odróżnić kota od kotki!
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kotach.
Jak odróżnić kota od kotki – jak rozpoznać płeć kota?
Rozpoznanie płci u kociąt tuż po urodzeniu
Rozpoznawanie płci u kociąt tuż po urodzeniu może być trudne! Najlepiej nie zakłócać spokoju kociej rodziny w ciągu pierwszych kilkunastu dni życia. Pozwól im nawiązać więź z kotką i rodzeństwem, jeść i się rozwijać!
Chcesz określić płeć kociaka? Zadbaj, by zminimalizować jego stres. Postępuj spokojnie i delikatnie!
- Zacznij od podniesienia go, delikatnego głaskania i przytulenia do swojego ciała.
- Drapanie po plecach (u podstawy ogona) może spowodować, że kotek automatycznie go uniesie, prezentując zewnętrzne narządy rozrodcze.
- Jeśli kociak jest zdystansowany lub spanikowany, zostaw kontrolę na później!
- U spokojnego kota przyjrzyj się dokładnie zewnętrznym narządom płciowym. W wieku dwóch tygodni wygląd genitaliów kociąt jest porównywany do znaków interpunkcyjnych. Genitalia kotki wyglądają jak wykrzyknik (odwrócony do góry nogami), z pionową szczeliną pochwy tuż pod odbytem. U samca widać „dwukropek”, a pomiędzy penisem i odbytem jest przestrzeń wystarczająca, by pomieścić jego jądra. Możesz nawet zobaczyć lub wyczuć niewielkie „grudki” w tej przestrzeni, które będą rosły w miarę dojrzewania kociaka.
- Jeśli każdy kotek wygląda dla Ciebie tak samo, delikatnie połóż palec wskazujący i kciuk po obu stronach obszaru moszny (jeżeli podejrzewasz płeć męska). Wyczujesz pod skórą dwa małe, twarde i owalne zgrubienia. To właśnie jądra, których praktycznie nie da się złapać, gdyż ślizgają się pod palcami.
Podsumowując, kotkę można poznać po niewielkiej odległości odbytu od sromu, gdy u samca poszukujemy niewielkich jąder zlokalizowanych pod odbytem. Jeżeli masz wątpliwości możesz obejrzeć wcześniej zdjęcia lub sprawidzić płeć u lekarza weterynarii.
Kocur, czy kota – cechy płciowe dorosłych kotów
U dorosłych kotów płeć można określić o wiele łatwiej niż u małego kociątka. Chcąc sprawdzić, czy mamy do czynienia z samcem, czy samicą należy zastosować taką samą technikę, co w przypadku kociąt!
Oglądając zewnętrzne narządy płciowe zwykle nie ma problemu z rozpoznaniem samca nawet w przypadku kotów wykastrowanych! Kocury, które nie zostały wykastrowane, mają oczywiście dobrze widoczne jądra.
Przygarnąłeś kotkę i nie wiesz, czy została wysterylizowana? Nie uda Ci się ustalić tego na podstawie wyglądu zewnętrznych narządów płciowych. W obu przypadkach przypominają odwrócony „!”. Koniecznie musisz wykonać zatem badanie USG jamy brzusznej! Pozwoli ono potwierdzić, że została poddana sterylizacji oraz wykluczy potencjalną ciążę u zwierzęcia znalezionego na ulicy czy ogródkach działkowych. Jest to bardzo istotne!
Ciekawostką jest, że z płcią powiązane są niektóre kolory sierści! Zwierzęta z umaszczeniem szylkretowym to właściwie zawsze kotki. Rzadko zdarza się tymczasem, by kotka miała sierść w kolorze rudym. A może zainteresuje cię także ten artykuł z poradami, jak liczyć wiek kota?
Charakterystyczne cechy kocicy
Cykl płciowy kocicy
Niewysterylizowana kotka ma ruję mniej więcej co dwa tygodnie, ale koty to zwierzęta sezonowo poliestralne, co oznacza, że w wiele cykli płciowych występuje tylko sezonie rozrodczym. Czas trwania tego okresu zależy m.in. od temperatury i długości dnia świetlnego. Na naszej półkuli kotki zwykle prezentują ruje od stycznia do późnej jesieni.
Każda ruja trwa średnio sześć dni. Gdy kotka nie zostanie pokryta w tym okresie, wejdzie w krótki czas przerwy, by za kilkanaście dni znowu prezentować gotowość do zajścia w ciążę.
Kopulacja powoduje u kotki owulacje. Za stymulacje samicy odpowiedzialne są specjalne wypustki obecne na penisie kocura.
Ciąża trwa ponad dwa miesiące (9-10 tygodni), a samica w jednym miocie rodzi trzy-cztery kocięta. Co ważne, młode w jednym miocie mogą mieć różnych ojców, jeśli kotka została pokryta przez kilku samców. Odsadzenie kociąt następuje po około 8-12 tygodniach od porodu.
Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!
Jak zachowuje się kotka?
Samice są z reguły przyjaźnie nastawione do opiekunów i silniej przywiązują się do domu niż samce. Nie mają także tendencji do walk, choć mogą być agresywne względem samców, które próbują je pokryć po za czasem rui oraz wykazywać zachowania obronne podczas odchowu młodych. Samica nie wykazuje także takich skłonności do wędrówek i “włóczęgostwa”, jak niewykastrowane samce.
Specyficzne zachowanie występujące u kotki w rui to:
- głośna wokalizacja,
- niepokój,
- większe zainteresowanie opiekunem,
- nasilona pielęgnacja,
- chęć wyjścia na zewnątrz,
- unoszenie ogona,
- ocieranie się o meble.
Jakie cechy ma kocur?
W porównaniu z samcem kotka jest:
- mniejsza i lżejsza,
- mniej agresywna,
- bardziej przywiązana do domu i opiekuna. Co jeszcze warto wiedzieć?
Istotnym zachowaniem związanym z płcią jest u kotów znaczenie terenu moczem, typowe dla niewykastrowanych samców. Spryskiwanie moczem to także rodzaj “reklamy” sprawności seksualnej samca, który poszukuje partnerek do kopulacji. Twój kot może także sikać w domu, gdy jest zaniepokojony, by się pocieszyć, rozprowadzając własny zapach.
Niewykastrowane kocury często mają ochotę na wędrówki po okolicy! W przypadku zwierząt wychodzących kocury zapuszczają się dalej niż samice i rzadziej odwiedzają dom. Dlaczego?
- Kocury odczuwają chęć powiększenia swojego terytorium.
- Poszukują samic w rui, a zapach kotki mogą wyczuć nawet z dość sporej odległości.
- Pretekstem do wędrówek są także polowania oraz ciekawość zwierzęcia.
Pamiętaj, że wędrujące samce mogą wdawać się w bójki z innymi zwierzętami, mieć wypadek komunikacyjny, zostać skradzione lub zarazić się nieuleczalnymi chorobami zakaźnymi, jak FeLV lub FIV. Przyczyniają się także do zwiększenia liczby bezdomnych zwierząt, jeśli nie zostaną wykastrowane i napotkają samice.
Posiadanie kota to domowa felinoterapia! Koty bez względu na płeć potrafią wywierać pozytywny wpływ na nasze zdrowie.
Wiedząc, jak odróżnić kota od kotki możesz odpowiednio zaplanować opiekę nad zwierzęciem! W razie jakichkolwiek wątpliwości poradź się lekarza weterynarii.