Kocia depresja - przyczyny

Choroba somatyczna

Depresja u kota może się rozwinąć na tle choroby somatycznej. Ból, który towarzyszy wielu chorobom, zazwyczaj obniża zwierzęciu nastrój. Jeśli ból jest przewlekły, permanentny smutek może przerodzić się w depresję.

Koty bardzo często ukrywają objawy chorób somatycznych, co zazwyczaj opóźnia leczenie. Przyczyny takiego zachowania leżą w instynkcie samozachowawczym - w naturze zwierzę, które okazuje słabość, natychmiast staje się ofiarą. Dlatego tak ważne są wizyty profilaktyczne u weterynarza. Rutynowe badania krwi i moczu mogą pomóc rozpoznać chorobę, kiedy nie wystąpiły wyraźne objawy, lub gdy kot je ukrywa.

Zaburzenia natury psychicznej

Depresja może się rozwinąć na tle rozmaitych zaburzeń psychicznych, w szczególności lękowych. Koty wyjątkowo źle znoszą stres, a stres przewlekły niemal zawsze kończy się u nich trwałą zniżką nastroju.

Badania wykazują, że bardzo wielu opiekunów kotów nie zdaje sobie sprawy, jak wyglądają objawy stresu u kotów i nie rozpoznaje zachowań świadczących o tym, że zwierzę jest zestresowane. Wynika to najczęściej z nieznajomości mowy ciała kotów, z interpretowaniem ich zachowań przez pryzmat zachowań psów, a także z antropomorfizacji, czyli traktowania kotów jak małych ludzi.

Kocia depresja - najczęstsze objawy

Długotrwały spadek aktywności

Jeśli nasz kot od dłuższego czasu jest ogólnie mniej aktywny, należy zastanowić się nad przyczyną takiego stanu rzeczy. Przez spadek aktywności rozumiem to, że zwierzę nagle przestaje interesować się tym, co do tej pory sprawiało mu radość. Spadek aktywności może również dotyczyć jedzenia i wydalania.

Spadek aktywności musi być zauważalny przez minimum dwa tygodnie, aby mówić o depresji. Należy prowadzić dokładne obserwacje kociego zachowania, najlepiej w formie pisemnej. Notatki mogą pomóc ocenić w przyszłości postępy leczenia.

Zaburzenia łaknienia

Zaburzenia łaknienia można rozpoznać wtedy, gdy nasz mruczek nagle zmienił ilość pobieranego pokarmu na większą lub mniejszą. Przy depresji zazwyczaj koty odmawiają jedzenia, choć w indywidualnych przypadkach może być wręcz przeciwnie.

Anoreksja dla kota jest szczególnie niebezpieczna, może bowiem prowadzić do stłuszczenia wątroby. Choroba ta pojawia się już po 2 - 3 dnach głodówki, dlatego niezwykle ważne jest, aby kot z depresją jadł cokolwiek, w skrajnych przypadkach specjalne płynne odżywki dla rekonwalescentów.

Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!

Zmiana nastroju

Czasami trudno zauważyć zmianę nastroju kota, zwierzęta te nie mają bowiem tak szerokiej ekspresji jak ludzie. Czy koty płaczą albo śmieją się, tak jak ludzie? Nie, okazują swoje nastawienie w sposób dla nas dużo mniej czytelny, dlatego tak ważna jest ich dokładna obserwacja w kryzysowych momentach.

W przypadku depresji zmiana nastroju zwierzęcia powinna być jednak wyraźnie widoczna. Kot do tej pory wesoły i chętny do eksploracji nagle zmienia się o 180 stopni. Nie wykazuje inicjatywy, nic go nie ekscytuje. Zdaje się obojętny na wszystko, nie tylko na przyjemne, ale nawet na nieprzyjemne bodźce. Wydaje się nieobecny.

Zupełna niechęć do zabawy

Niechęć do zabawy jest jednym z częstszych objawów choroby u kota. Zwierzęta te z natury potrzebują zabawy i aktywności, aby utrzymać ciało i mózg w dobrej kondycji. Zabawa w polowanie jest wpisana w ich naturę, dlatego jeśli kot nagle w ogóle nie chce się bawić, to jest to sygnał alarmowy.

Oczywiście niektóre osobniki potrzebują mniej zabawy niż inne, jednak jeśli obserwujemy, że nasz “zabawowy” dotąd kot nagle przestał zauważać ulubione dotąd myszki i wędki, to powinno nam się zapalić czerwone światełko.

Smutny kot na łóżku, a także depresja u kota i jak objawia się kocia depresja, objawy, przebieg
Koty chorują na depresję, a objawy depresji u kota powinien zdiagnozować weterynarz i zaplanować leczenie

Depresja, w przeciwieństwie do innych zaburzeń, nie zwiększa agresji, dlatego nie możemy nią tłumaczyć niespodziewanych ataków na człowieka, niezależnie od pory dnia i nocy. Jeśli szukamy odpowiedzi na pytanie, dlaczego kot atakuje śpiącego właściciela, powinniśmy szukać w innych rejonach niż depresja. Sprawdź także ten artykuł z poradami, czy kot powinien wychodzić z domu.

Jak leczyć kocią depresję?

Farmakoterapia

Depresja wymaga konkretnej farmakoterapii. U kotów stosuje się takie same leki jak u ludzi, różnica polega na dawce. O leczeniu decyduje weterynarz i to on powinien nas poinformować o sposobie podawania leków, ich działaniu oraz skutkach ubocznych.

Terapia lekami przeciwdepresyjnymi powinna trwać minimum pół roku i być połączona z terapią behawioralną. Same leki nie wyeliminują przyczyny zaburzenia i po ich odstawieniu choroba może wrócić.

Terapia behawioralna

Terapia behawioralna depresji jest nakierowana na poprawę nastroju zwierzęcia oraz wyeliminowanie pierwotnej przyczyny choroby. Obejmuje zazwyczaj modyfikację środowiska oraz skłonienie zwierzęcia do różnorodnej aktywności.

Kota z depresją należy zachęcać do zabawy w polowanie i zabaw intelektualnych. Do tych ostatnich służy między innymi mata węchowa dla kota. Chowamy w niej przysmaki i pozwalamy kotu je odnaleźć. Mata węchowa dla kota powinna być z zasady mniej skomplikowana niż ta dla kota, ale jej zadanie jest w obu przypadkach takie samo - skłonić zwierzę do pracy węchowej.

ikona podziel się Przekaż dalej