Jak liczyć wiek kota? Tabela wieku kotów i przydatne wskazówki

Czy kot żyje tak długo, jak człowiek? Jak obliczyć koci wiek?

To, ile żyje kot, zazwyczaj zależy od wielu różnych czynników. Na długość życia kotów wpływają np. choroby genetyczne, ale też choroby nabyte. Życie może wydłużyć kotu człowiek – poprzez prawidłową pielęgnację, mobilizowanie do aktywności fizycznej, a także podawanie pupilowi wysokojakościowych, dobrze zbilansowanych posiłków. Jeżeli właściciel dobrze zaopiekuje się swoim czworonogiem, kot odwdzięczy się mu miłością oraz długim, szczęśliwym życiem. Koty żyją z reguły do 15 lat. Trzeba jednak brać poprawkę na to, że czworonogi żyjące przez większość czasu na podwórku, żyją z reguły krócej niż „domowe pieszczochy”. Wychodzącemu kotu zagrażają bowiem różne niebezpieczeństwa, jak ryzyko potrącenia przez samochód czy zarażenia się groźną chorobą.

Kocim seniorem jest z reguły zwierzę, które ukończyło 10 lat. Wówczas podobnie, jak u psa, zaczynają się ukazywać pierwsze objawy starości czworonoga. Sierść zaczyna zmieniać swoją strukturę i barwę, kot staje się wolniejszy i spokojniejszy, a także więcej czasu zaczyna spędzać na spaniu. Wraz z wiekiem kota, zmieniają się również jego potrzeby i wymagania. Seniorzy wymagają zazwyczaj więcej przestrzeni i odpowiedniej karmy dla kotów, dopasowanej do ich aktualnych zapotrzebowań.

Ludzkie lata różnią się od kocich. Niestety, koty nie mogą żyć tak długo, jak ludzie. Kocie dzieciństwo trwa z reguły do 2 lat. Później kot zaczyna się szybko zmieniać. W okresie seniora, zmiany te bardzo zwalniają. Mimo, że proces rozwijania się jest podobny do naszego (kocięta, juniorzy, dorosłe koty i seniorzy), koty posiadają swój własny przelicznik wieku. W Internecie można też znaleźć specjalny kalkulator, który pozwala z łatwością przeliczać wiek kotów na ludzki.

Jak liczyć wiek kota? Sprawdź, ile kot ma lat w przeliczeniu na ludzkie

Liczenie kocich lat wcale nie jest prostą sprawą. Każdy przelicznik czy kalkulator powinno traktować się z przymrużeniem oka, gdyż na wiek kota wpływa przede wszystkim stan jego zdrowia. Nie istnieje specjalna formuła matematyczna, która ułatwia liczenie kocich lat. Wiek kota liczy się zatem według wielu badań, a także wieloletnich obserwacji weterynaryjnych.

Przyjmuje się ogólnie, że każdy miesiąc życia kota to 1 rok życia człowieka. Jednak, taki licznik jest prawidłowy do 2 roku życia kota. W kolejnych latach, 1 miesiąc kota przelicza się już na 4 lata życia ludzkiego. Aby zwizualizować sobie kocie lata, poniżej znajduje się tabela z przeliczeniem kocich lat na ludzkie. Oczywiście, rzeczywisty przelicznik zależy od stanu zdrowia kota, a także jego rasy. Istotne jest też, czy kot jest wychodzący lub nie.

Przeliczanie wieku kota

Wiek kota

Wiek człowieka

1 miesiąc

1 rok

2 miesiące

2 lata

1 rok

12 lat

2 lata

24 lata

3 lata

28 lat

4 lata

32 lata

5 lat

36 lat

10 lat

56 lat

11 lat

60 lat

13 lat

64 lata

12 lat

68 lata

14 lat

72 lata

15 lat

76 lat

Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!

Jeżeli chcesz wydłużyć życie swojemu kotu, warto zadbać o jego zdrową dietę i aktywność fizyczną. Trzeba też wiedzieć, jak umyć kota, bo na jego wiek wpływa również prawidłowa pielęgnacja. Staraj się kupować kotu karmę tylko dobrej jakości – np. Carnilove Carnilove Cat Turkey & Valerian, w której znajduje się waleriana dla kota.

Zobacz, jak liczyć wiek kota oraz w jaki sposób można go sprawdzić

Po czym najszybciej poznać wiek kota?

Niektórzy zastanawiają się, czy wiek kota można określić po jego wyglądzie. Otóż, jest to jak najbardziej możliwe. Najprościej jest odróżnić rzecz jasna dorosłego kota od młodego. Ciężej jednak jest określić wiek dorosłego kota, zwłaszcza że jego stan zdrowia kota bywa mylny. Niekiedy kot może być dość młody, ale jego stan zdrowia wskazywać będzie na znacznie poważniejszy wiek. Aby spróbować określić wiek kota, wystarczy jednak obejrzeć jego uzębienie. U małych kotów, zęby wyrzynają się ok. 3 tygodnia życia. Kiedy kot ma już 2 miesiące, powinien mieć wszystkie mleczaki.

W wieku ok. 4 miesiąca życia, kocie uzębienie powoli zaczyna się wymieniać na stałe. Mleczaki zastępowane są przez siekacze (12 sztuk), kły (4 sztuki), zęby trzonowe (4 sztuki) i zęby przedtrzonowe (10 sztuk). Im starszy będzie kot, tym zęby zwierzęcia będą bardziej zużyte – tak samo bywa u ludzi. Zęby młodego kota będą białe, czyste i zdrowe. Sprawdź także ten artykuł z informacjami, ile żyją koty.

Jak jeszcze można rozpoznać wiek kota? Ważne informacje

Ciało zdrowego i młodego kota będzie umięśnione, jędrne oraz sprężyste. Gdy kot zaczyna wchodzić w wiek seniora (10 lat), spada masa jego ciała. Tak samo, wraz z wiekiem zmienia się futro kota – im starszy kot, tym futro będzie bardziej ubogie, zmatowione i przerzedzone. Kot wraz z wiekiem przestaje być również ciekawski, żywiołowy i ruchliwy, a większość część dnia spędza w legowisku.

Trzeba jeszcze pamiętać o tym, że zły stan uzębienia, spadek masy czy apatia mogą wskazywać u kota nie tylko na starzenie się jego organizmu, ale np. na poważną chorobę. Warto więc, w razie wątpliwości, skonsultować się z weterynarzem.

Na starzenie się pupila nie pomoże ani waleriana dla kota, ani najlepsza karma czy witaminy. Proces starzenia się jest częścią życia każdego kota. Można jednak wydłużyć im czas na ziemi, dbając o zdrowie i dobre samopoczucie czworonogów. Świadomość, jak umyć kota, czym go karmić i co mu zapewnić, pozwoli przeżyć zwierzęciu wiele szczęśliwych lat u boku właściciela.

ikona podziel się Przekaż dalej