Jak kot okazuje miłość do człowieka? Oznaki kociej miłości

Kocia miłość krok po kroku. Czy koty pokazują swoje przywiązanie?

Oczywiście, że tak. Utartym schematem jest uznawanie kotów za bezwzględnych samotników. Uczucia kota nie są może tak wylewne jak u psa, jednak naprawdę istnieją. Koty skupiają się z reguły na swoim towarzystwie i chętnie spędzają czas z przedstawicielami swojego gatunku. Czasami przyjaźń między kotami jest bardzo głęboka i gdy jedno zostanie nagle odseparowane od drugiego, może to skutkować depresją u czworonoga. Niech więc nikomu nie wydaje się, że kot nie kocha. Mruczące zwierzaki mają w sobie mnóstwo uczuć, jednak nie zawsze lokują je w człowieku.

Kocia natura jest jaka jest. To nie wina czworonogów, że preferują własny gatunek. Trzeba przyznać jednak, że koty są bardzo wrażliwe i mądre, a także zdolne do okazywania uczuć również ludziom. Robią to jednak zupełnie inaczej niż psy. Koty mają swój indywidualny sposób na wyznawanie przywiązania do człowieka. Szukają z nim kontaktu, ale swoimi metodami. Postaramy się wyjaśnić jak rozpoznać, że kot kocha opiekuna. Albo przynajmniej go lubi i szanuje.

Jak kot okazuje miłość? Sprawdź co oznaczają kocie gesty

Niektórym kocim właścicielom ciężko jest rozszyfrować zachowania czworonogów. Jeżeli kot spędza czas blisko człowieka oznacza to, że szuka jego towarzystwa. Nie odchodząc od właściciela i stąpając za nim krok w krok pokazuje, że chce być blisko i że darzy go sympatią. Kot wyraża swoje uczucia również poprzez nawiązywanie kontaktu fizycznego, a więc przytula się i wskakuje na kolana, niekiedy rozciągając się na nich bez skrępowania. Oznacza to, że kot ufa człowiekowi. Gdy mruczący przyjaciel zaczyna się ocierać o nogi właściciela pokazuje, że chce zacieśnić z nim więzi. Przy okazji wymienia się zapachem, który zostaje na ciele opiekuna.

Bardzo często koty trącają ludzi głową, gdy chcą im okazać sympatię. Niektóre wskakują opiekunom do łóżka – zwłaszcza te najbardziej przywiązane do ludzi. Kot okazuje miłość również poprzez lizanie właściciela po włosach, twarzy lub rękach. Jest to oznaka ogromnego zaufania i szacunku do człowieka. Często kot ugniata też opiekuna łapkami, co jest wyrazem poczucia szczęścia i bezpieczeństwa. Wbrew pozorom koty przejawiają miłość również poprzez lekkie podgryzanie.

Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!

Na blogu Fajny Zwierzak wyczytać możesz więcej informacji na temat okazywania uczuć przez koty. Dowiesz się również o sposobach socjalizowania kota, żywieniu czy polecanych akcesoriach pielęgnacyjnych (jak np. krople do oczu dla kota).

Kocia miłość – po czym poznać, że kot okazuje miłość?

W jaki sposób rozpoznać, że kot chce pokazać miłość?

Oznaką kociej miłości jest również podążanie wzrokiem za swoim opiekunem. Kiedy kot patrzy właścicielowi w oczy to także może oznaczać silne przywiązanie do człowieka. Szczególną uwagę należy zwrócić również na mruczenie u kotów. To interpretacja przyjaźni, a także pragnienie bycia blisko swojego opiekuna. Podobnie gdy kot kładzie się przed nim na plecach, wyraża do niego w ten sposób zaufanie. Nie jest to jednak bezpośrednie zaproszenie do głaskania po brzuszku – koty z reguły za tym nie przepadają. Pamiętaj, że brzuch jest wrażliwym miejscem u czworonogów.

Kot przytulający się do właściciela, który pracuje na laptopie, a także jak kot okazuje miłość właścicielowi
Jak kot okazuje miłość, czyli zachowania kota, które oznaczają miłość czworonoga do właściciela

Koty potrafią wyraźnie dać do zrozumienia, kiedy potrzebują bliskości z człowiekiem. Mogą zacząć wdrapywać się na kolana w najmniej spodziewanym momencie, ucinać sobie drzemkę na laptopie w trakcie pracy czy miauczeć donośnie domagając się pieszczot. Często koty ocierają się również ogonem i policzkiem o nogi, by okazać swoją sympatię do właściciela. Kot znaczy w ten sposób ludzi, którzy najbardziej się dla niego liczą – pozostawiając na nich swój naturalny zapach. Niektóre koty mają w zwyczaju również polowanie na zdobycze dla swojego ukochanego człowieka w celu zaimponowania mu i pokazania, jak bardzo się dla niego liczy. Warto pogłaskać kota za przyniesioną niespodziankę albo dać mu coś pysznego. Mruczek szybko zrozumie, że doceniłeś jego podarunek. Nawet gdy będzie to martwa mysz. A może zainteresuje cię także ten artykuł z ciekawostkami, czy koty widzą kolory?

Jak możesz odwzajemnić miłość do kota?

Sympatię do kota można okazać poprzez głaskanie go i drapanie. Nie ma ściśle określonych miejsc, po których kot lubi być miziany. Wszystko jest kwestią osobistych preferencji zwierząt i czasami trzeba czasu, by to wyczuć. Możesz okazać czworonogowi swoją miłość poprzez naśladowanie kociej mowy ciała, czyli szturchaniem jego głowy swoją. To pozwoli na zacieśnienie relacji kot-człowiek. Warto oczywiście rozmawiać z pupilem i bawić się z nim, kiedy ma na to ochotę.

Kocia miłość różni się od psiej czy ludzkiej. Koty posiadają swoje sposoby na jej okazywanie. Kocie emocje znacznie różnią się od naszych, przez co często można mylnie ocenić zachowanie swojego czworonoga. Staraj się jednak za każdym razem doceniać drobne gesty, które kot wykonuje w celu nawiązania relacji. Obserwuj jego zachowania – tylko to pozwoli trafnie zweryfikować, jak kot okazuje miłość.

ikona podziel się Przekaż dalej