Jak komunikuje się kot? Wyjaśniamy, jak koty rozmawiają z właścicielem i innymi zwierzętami
Niemal każdy opiekun kota twierdzi, że jego zwierzę z nim rozmawia, a w każdym razie próbuje komunikować się głosem. Miauczenie, mruczenie, gruchanie i wszystko pomiędzy - to repertuar kocich dźwięków, z którymi stykamy się na co dzień. Każda para kot - opiekun ma swój indywidualny kod komunikacyjny, dzięki któremu potrafi doskonale się porozumieć. Koty między sobą rozmawiają zupełnie inaczej.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z pytaniami o koty.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak komunikuje się kot?
Komunikacja zapachowa to podstawa
W relacjach kota z innym kotem najważniejszą formą komunikacji jest zapach. Komunikacja zapachowa jest bardzo efektywna w przypadku zwierząt samotniczych, unikających bezpośredniego kontaktu. Zapachem można przekazać więcej informacji niż głosem czy ruchem. Komunikat zapachowy utrzymuje się w środowisku nawet wtedy, gdy jego nadawcy już dawno tam nie ma.
Specyficzne zachowanie związane z komunikacją zapachową to ocieranie się o ludzi i przedmioty. Koty rozprzestrzeniają w ten sposób zapach feromonów, pochodzących z gruczołów zlokalizowanych na twarzy. Znaczeniem może być również pewien śmieszny ruch, opisywany przez opiekunów jako “barankowanie” czy uderzanie głową o twarz człowieka. Zwierzę próbuje w ten sposób zmieszać swój zapach z naszym i stworzyć tak zwany zapach stada.
Komunikowanie głosem
Komunikacja głosem jest stosowana w kilku przypadkach. Pierwszym z nich jest relacja matki i kociąt. Mruczenie kotki pomaga kociętom znaleźć sutek; kocięta miaucząc, informują matkę o swoich potrzebach. Mruczenie może się czasem pojawić w relacji między dorosłymi kotami, kiedy to młody osobnik informuje starszego, że nie ma złych zamiarów, ale zdarza się to bardzo rzadko.
Drugi to nawoływanie kotki w rui, która zawodzącym głosem informuje o tym, że jest płodna. Trzecie zachowanie wymagające użycia głosu to bezpośrednia konfrontacja, w którym jedno zwierzę donośnym głosem i specyficznymi ruchami próbuje odstraszyć rywala. Ma to miejsce szczególnie w okresie rozrodczym, kiedy wolno żyjące samce walczą o samice.
Jak komunikuje się kot z człowiekiem?
Mój kot ze mną rozmawia
Koty umieją komunikować się z człowiekiem, choć należymy do przedstawicieli różnych gatunków. Robią to poprzez miauczenie. Miauczenie to dźwięk zarezerwowany dla człowieka. Dorosłe koty nie miauczą do siebie.
Kot jako zwierzę domowe szybko zorientował się, że człowiek jest wrażliwy na słowo miau i pod jego wpływem zazwyczaj robi to, czego kot sobie życzy. Dlatego, na przykład, kot miauczy w nocy - jeśli choć raz poświęciliśmy mu w takich okolicznościach uwagę, on zapamiętał, że jest to sposób na osiągnięcie celu. Jak oduczyć takiego zachowania? Odpowiedź na to pytanie jest trudniejsza, niż odpowiedź na pytanie, jak nauczyć psa siad. Oduczanie kota czegokolwiek wymaga przede wszystkim ogromnych pokładów cierpliwości i wytrwałego ignorowania danego zachowania.
Miauczenie miauczeniu nierówne - jeśli masz kota, to z pewnością wiesz, kiedy miauczy, bo jest głodny, bo prosi cię o zabawę czy pieszczoty. Repertuar kocich miauków różni się w zależności od wieku, rasy, poziomu socjalizacji, charakteru i temperamentu zwierzęcia.
Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!
Mowa ciała
Koty porozumiewają się również poprzez ruch, chociaż ich repertuar zachowań i mimiki jest dużo mniejszy niż u psów. Wynika to z samotniczego trybu życia kotów i faktu, że nie tworzą grup społecznych, a więc również hierarchii, wymuszającej niejako zachowania dominujące i uległe.
Mowa ciała pomaga przekazać stan emocjonalny kota innym osobnikom na odległość, bez konieczności bezpośredniej konfrontacji. Stąd specyficzny ruch ogona na przykład w momencie, gdy kot jest zdenerwowany. Gwałtowne machanie z boku na bok, uderzanie o podłogę świadczą o tym, że zwierzę jest pobudzone.
Koci nastrój manifestuje się również w wyglądzie pyska, oczu, grzbietu i ruchach uszu. Czasami dochodzi do nich jakiś dźwięk, taki jak syczenie lub wycie. Wszystko to pomaga drugiej stronie (człowiekowi lub innemu zwierzęciu) zorientować się na dystans, czy dany kot ma ochotę na interakcję, czy nie. Prawidłowe odczytanie tych sygnałów pozwala zaoszczędzić stresu i zapobiec na przykład podrapaniu przez wystraszone zwierzę. Sprawdź także ten artykuł na temat feromonów dla kota.
Komunikacja zapachowa
Nasz zmysł węchu jest dużo słabszy, niż koci, ale mruczki o tym nie wiedzą, próbują się zatem komunikować z nami zapachem. Słynne załatwianie się poza kuwetą jest właśnie takim rodzajem “rozmowy zapachowej”. Kot daje w ten sposób do zrozumienia, że dzieje się z nim coś złego. Co? Tego musimy się sami domyśleć.
Drapanie mebli jest również formą komunikacji zapachowej. Koty mają między palcami łap gruczoły feromonowe. Drapiąc różne powierzchnie, nie tylko pielęgnują pazury, znaczą terytorium w sposób wizualny, ale również oznaczają je własnym zapachem. Daje im to poczucie bezpieczeństwa.
Mruczenie
Mruczenie jest bodaj najprzyjemniejszą i najbardziej pożądaną przez człowieka formą komunikacji z kotem. Wprawia nas w przyjemny nastrój, relaksuje, wzbudza przyjemne przekonanie, że kot nas kocha i czuje się dobrze w naszym towarzystwie.
Naukowcy sugerują, że mruczeniem kot chce powiedzieć “Tak jest dobrze, nic nie zmieniaj”. Znaczenie mruczenia może się jednak zmieniać w zależności od kontekstu. Koty mruczą również w sytuacji zagrożenia, gdy odczuwają ból, a nawet w chwili śmierci. Próbują w ten sposób dodać sobie otuchy.