Dziwne kocie zachowania

Samotny łowca

Kot domowy to gatunek, który nadal jest w procesie udomawiania. To oznacza, że zachowania naszych kotów są wciąż mocno naznaczone spuścizną po dzikich przodkach. Instynkt łowiecki, terytorializm, przystosowanie do wyłącznie mięsnej diety to tylko kilka przykładów owej spuścizny.

Mimo iż tryb życia oraz warunki bytowania kotów znacząco się zmieniły, to nadal przejawiają one zachowania charakterystyczne dla samotnych myśliwych, których przetrwanie jest uzależnione od szybkości reakcji i doskonałych umiejętności łowieckich. Dlatego tak często zachowania kota domowego trudno jest odczytać - zdają się one nieadekwatne do sytuacji, ale w dalekiej przeszłości mogły decydować o kocim być albo nie być.

Jak wychować kota?

Instynktu nie da się wykorzenić - zmiana niektórych kocich zachowań jest niemożliwa. Jako przykład może posłużyć ugniatanie łapkami: jest to odruch zakorzeniony w dzieciństwie, kojarzący się z dobrym samopoczuciem i bezpieczeństwem. Kocięta ugniatają łapkami sutek matki celem stymulacji wypływu mleka. Dorosłe osobniki przejawiają takie zachowanie wtedy, gdy czują się zrelaksowane i zadowolone.

Podobnie jest z instynktem łowieckim - każdy kot go posiada, nawet ten rasowy. Polowanie, wszystko jedno czy na prawdziwą, czy na sztuczną ofiarę, to podstawowa kocia aktywność, przynosząca mnóstwo satysfakcji. Znaczenie polowania jest więc wielowymiarowe: nie tylko pozwala przetrwać, ale wpływa na samopoczucie i pewność siebie. Zmiana tego stanu rzeczy, przynajmniej na razie, nie jest możliwa.

Co oznacza dziwne zachowanie kota?

Ogon prawdę ci powie

Ogon to barometr kociego nastroju. W przeciwieństwie do psów ruchliwość kociego ogona świadczy o natężeniu pobudzenia, które wcale nie musi być pozytywne. Innymi słowy - niespokojny koci ogon mówi nam coś w stylu “Uważaj, jestem zdenerwowany”.

Dzięki uważnej obserwacji ruchów ogona możemy zorientować się, czego w danym momencie potrzebuje nasz zwierzak, a przede wszystkim powstrzymać się od niepożądanych przez niego działań.

Dla przykładu: jeśli w trakcie głaskania kot zaczyna machać ogonem, powinniśmy natychmiast zabrać ręce. Takie zachowanie kota świadczy bowiem o tym, że zwierzę ma dość dotyku i wysyła stosowne sygnały ostrzegawcze. Jeśli się do nich nie zastosujemy - może zaatakować.

Ailurofobia to irracjonalny, paniczny strach przed kotami. W mojej ocenie przynajmniej niektórym przypadkom tej nieprzyjemnej przypadłości dałoby się zapobiec właśnie dzięki świadomości języka ciała domowego mruczka. Niestety, szybki i przeładowany obowiązkami tryb życia często bardzo utrudnia skupioną i uważną obserwację istoty, z którą dzielimy przestrzeń.

Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!

Agresja

Agresja łowiecka to chyba najmniej rozumiane zachowanie kota, które jednocześnie jest tak bardzo powszechne. Atakowanie rąk czy stóp opiekuna przez domowych pupili często jest interpretowane jako wyraz okrucieństwa lub niewdzięczności. Tymczasem takie zachowania domowych kotów oznaczają najczęściej problem na tle zdrowotnym.

Jeśli nasz kot nagle zaczyna wykazywać niezrozumiałą agresję, powinniśmy w pierwszej kolejności udać się do weterynarza, który wyeliminuje lub potwierdzi chorobowe podłoże tego zjawiska. Jeśli zwierzę jest zdrowe, a my nadal nie wiemy, jak “wychować” kota, aby nie rzucał się nam na ręce, należy zwrócić się do behawiorysty. Warto to zrobić, zanim u nas samych rozwinie się swego rodzaju ailurofobia, utrudniająca relacje z podopiecznym. Sprawdź także ten artykuł z informacjami, dlaczego kot gryzie.

Nadmierna pielęgnacja futra

Pielęgnowanie futerka to naturalne kocie zachowanie. Zwierzęta tego gatunku poświęcają dużo czasu na toaletę, która czasami może wyglądać wręcz zabawnie, na przykład wtedy, gdy kot “obgryza” pazury. W praktyce jest to zupełnie normalne i nie należy się takim widokiem przejmować.

Oblizujący się kot
Jak interpretować zachowanie kota i jakie sygnały wysyłają nam koty

Jednak nadmierne zainteresowanie pielęgnacją czy drapanie się powinno zwrócić naszą uwagę. Szczególnie wtedy, gdy kot wylizuje futro tylko w jednym miejscu, aż do powstania łysych placków czy istotnych ubytków w sierści.

Najczęściej przyczyną takiego zachowania jest choroba somatyczna i tę w pierwszej kolejności należy wykluczyć u weterynarza. Jedną z popularniejszych kocich przypadłości dermatologicznych jest tzw. koci trądzik. Schorzenie objawia się wypryskami na brodzie i w okolicy warg. Koci trądzik nie jest groźny dopóki w zakażony obszar nie wda się infekcja. Wtedy kot może odczuwać ból i świąd i intensywnie się drapać.

Komunikacja zapachowa

Jednym z mniej zrozumiałych kocich zachowań jest załatwianie się poza kuwetą. Niemal każdy kot domowy zalicza taką wpadkę przynajmniej raz w życiu. Kotom w takich przypadkach są przypisywane najpodlejsze pobudki: złośliwość, mściwość czy niewdzięczność, tymczasem takie postępowanie ma zupełnie inne przyczyny.

Jest to forma komunikacji, którą koty stosują między sobą. Przekazywanie informacji za pomocą zapachu moczu czy kału to w ich świecie coś normalnego. Odchody nie są “obrzydliwe” ani “obraźliwe”, zawierają konkretny komunikat. Zadaniem opiekuna jest ten komunikat odczytać.

Brzmi ona najczęściej: “Źle się czuję, potrzebuję pomocy”. Kiepskie samopoczucie może - znowu - wynikać z choroby ciała lub zaburzeń psychicznych. Pomogą je zidentyfikować weterynarz i behawiorysta. Zawsze należy się do nich zgłaszać w takiej kolejności.

ikona podziel się Przekaż dalej