Jak działa miska spowalniająca jedzenie? Zobacz czy to dobry gadżet dla kota
Miska spowalniająca jedzenie to gadżet znany do tej pory głównie opiekunom psów i stosowany po to, by wymusić wolniejsze spożywanie pokarmu. Powolne jedzenie działa bowiem profilaktycznie na problemy zdrowotne (np. wymiotowanie) lub behawioralne (nuda). Od dłuższego już czasu również behawioryści koci zalecają stosowanie misek czy mat powodujących wolniejsze jedzenie. Jest to świetne rozwiązanie w przypadku kota, który nie potrafi spokojnie zjeść posiłku.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z pytaniami o koty.
Miska spowalniająca jedzenie dla kota
Rodzaje misek spowalniających
Są różne rodzaje misek czy naczyń, które można określić jako “spowalniacz jedzenia”. Niektóre z nich nie muszą nawet wyglądać jak klasyczne miski. Ogólnie rzecz biorąc, naczynia wymuszające powolne przyjmowanie jedzenia możemy podzielić na miski codziennego użytku oraz różnego rodzaju zabawki, takie jak mata do lizania czy “układanki logiczne” (z angielskiego puzzle toy).
Cena najprostszej miski utrudniającej szybkie jedzenie wynosi około piętnastu złotych. Miska taka jest mała i wykonana z plastiku. Nie musi być przeznaczona konkretnie dla kota, ale tak naprawdę nie ma to większego znaczenia. Co ma znaczenie to fakt, że niektóre koty źle tolerują plastikowe naczynia, nie chcą z nich jeść, a także mogą się od nich nabawić kociego trądziku.
Miska spowalniająca jedzenie posiada różnego rodzaju wypukłe elementy tworzące labirynt, co sprawia, że pobieranie pokarmu staje się trudniejsze, a przez to wolniejsze. Kot musi się bowiem dobrze postarać, by wygarnąć pokarm z każdego zakamarka. Czasem musi sobie pomóc łapką i nie ma w tym niczego złego.
Mata do lizania
Niektórzy opiekunowie wyrażają opinie, że miski spowalniające są bezsensownym gadżetem, już choćby dlatego, że wywołują koci trądzik. Wtedy warto rozważyć inne rodzaje “spowalniaczy” jedzenia, na przykład matę do lizania (z ang. licki mat). Są to płaskie, sylikonowe maty z wieloma wypustkami i zakamarkami, na których należy rozsmarować porcję pokarmu. Kot będzie ją zlizywał, a ciekawa faktura maty dostarczy mu dodatkowych bodźców sensorycznych.
Mata do lizania dla kota jest przeważnie mniejsza niż mata do lizania dla psa, ale w mojej opinii oba rodzaje mat można stosować zamiennie. Czasem większa mata dla psa jest wręcz lepsza, gdyż ma lepsze mocowanie do podłoża, jest wygodniejsza w obsłudze, łatwiej się ją czyści. Opinie wśród opiekunów bywają podzielone, warto w takiej sytuacji wyrobić sobie własną, kupując dwa gadżety do porównania.
Czy mata do lizania w ogóle działa? I jaki jest sens podawania w niej pokarmu? Jest ona przede wszystkim rodzajem ćwiczenia, który stymuluje kocie zmysły, a tym samym koci mózg. Taka stymulacja jest na wagę złota, szczególnie w otoczeniu ubogim w inne bodźce oraz w przypadku kotów starszych lub mniej aktywnych z powodu choroby. Cena kilkunastu czy kilkudziesięciu złotych naprawdę jest warta korzyści, którą się za nią otrzymuje.
Miska spowalniająca jedzenie - działanie
Wolniejsze jedzenie
Powolne przyjmowanie pokarmu jest ogólnie zdrowsze i to nie tylko w przypadku zwierząt, ale również w przypadku ludzi. Jedzenie w spokoju i skupieniu sprzyja lepszemu trawieniu i zapobiega problemom gastrycznym. W przypadku kotów w szczególności zapobiega wymiotom wynikającym ze zbyt łapczywego spożywania posiłków. Może też przyczynić się do zmniejszenia ilości gazów. Zastanawiałeś się kiedyś, czy koty pierdzą? Oczywiście, że tak, a jedną z przyczyn tego zjawiska jest łykanie powietrza w trakcie szybkiego jedzenia.
“Spowalniacz” pobierania pokarmu w postaci miski czy maty do lizania jest więc zalecany w przypadku kociego głodomora, ale nie tylko. Jest to również świetne narzędzie do walki z nudą. Koty żyjące wyłącznie w mieszkaniach mają najczęściej bardzo mało stymulacji. Ich otoczenie właściwie się nie zmienia i często nie dostarcza bodźców do eksploracji.
Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!
Zapobieganie nudzie
Niewielka miska powodująca wolniejsze i wymagające większego “kombinowania” jedzenie będzie bardzo dobrym urozmaiceniem nudnego środowiska, a dodatkowo będzie do pewnego stopnia imitowała pobieranie pokarmu w warunkach naturalnych. W naturze bowiem kot też musi “zapracować” na swój posiłek angażując w proces polowania i konsumpcji nie tylko ciało, ale i umysł.
Opinie behawiorystów są w tej dziedzinie zgodne - urozmaicanie otoczenia, stawianie kotu wyzwań i zapobieganie nudzie to jeden z najważniejszych sposobów profilaktyki zaburzeń behawioralnych. Kot znudzony to kot, który albo będzie szukał rozrywki na własną rękę (i demolował mieszkanie), albo osunie się w apatię, skąd już prosta droga do depresji, którą bardzo trudno się potem leczy. Sprawdź także ten artykuł z poradami, ile powinien jeść kot.
Miska spowalniająca jedzenie a inne gadżety
Zabawki węchowe
Czasem widzi się opinie, że nie warto kupować misek spowalniających jedzenie, ale warto inwestować w zabawki intelektualne czy węchowe, które mają podobne działanie. Te opinie są zrozumiałe, gdyż tak naprawdę oba te przedmioty pełnią podobną funkcję - utrudniają pobieranie pokarmu po to, by kot bardziej się zmęczył, jedząc oraz aby robił to wolniej.
Oczywiście, zamiast miski spowalniającej jedzenie można kupić plastikową zabawkę węchową, w której będziemy podawali porcję pokarmu. Jednakże trzeba taką zabawkę wybrać uważnie. Nie powinna być ona za duża i zbyt skomplikowana na początek, aby nie zniechęcić kota do korzystania z niej. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że cena takiej zabawki będzie większa niż cena podstawowej miski spowalniającej jedzenie.
Mata węchowa
Z kolei mata węchowa raczej nie może być alternatywą dla miski spowalniającej jedzenie, dlatego że jest wykonana z materiałów tekstylnych. Trudno sobie wyobrazić, by ktokolwiek prał taką matę po każdym użyciu. Mata węchowa może być stosowana doraźnie jako zabawka podawana kotu na przykład przed naszym wyjściem z domu. Da ona zwierzęciu zajęcie pod naszą nieobecność
Opiekun karmiący kota wyłącznie suchą karmą mógłby w tym miejscu wywołać mnie do tablicy i stwierdzić, że w takim układzie można podawać porcje jedzenia wyłącznie w macie węchowej. Ja jednak nie popieram karmienia kota wyłącznie suchą karmą. Zasugerowałabym takiemu opiekunowi aktualizację wiedzy dotyczącej żywienia kotów u zoodietetyka. On, przy okazji, z pewnością odpowie na inne nurtujące czasem opiekunów pytania, na przykład czy koty pierdzą i co ewentualnie z tym zrobić.
Miska spowalniająca jedzenie DIY
Coś w rodzaju miski spowalniającej jedzenie możemy zrobić we własnym zakresie, na przykład poprzez włożenie do zwykłej miski wygotowanego, gładkiego kamienia lub innego, dużego i czystego przedmiotu tego rodzaju. Chodzi jedynie o to, by pobieranie pokarmu z takiej miski było mniej oczywiste i wymagało choćby minimalnego wysiłku intelektualnego.
Również wykonanie zabawek spowalniających jedzenie DIY jest możliwe, a nawet dosyć proste. Można do tego wykorzystać pudełko po jajkach, po czekoladkach albo po pizzy. Jeśli wrzucimy do takiego pudełka kilka przysmaków lub kulek suchej karmy, nasz pupil będzie musiał nieco pokombinować, by dostać się do zdobyczy, a nasz portfel na tym nie ucierpi. Jest to więc sytuacja typu win - win.
Instrukcje jak wykonać zabawki spowalniające jedzenie dla kotów można znaleźć na licznych stronach internetowych dla majsterkowiczów, na kocich grupach w mediach społecznościowych oraz, rzecz jasna, u weterynarzy czy behawiorystów. Największą zaletą tych zabawek jest ich niska cena, a niewątpliwą wadą - nietrwałość oraz przeważnie brak możliwości mycia czy dezynfekcji.
Miska spowalniająca jedzenie - czy każdy kot powinien ją mieć?
Moim zdaniem każdy kot powinien posiadać miskę spowalniającą jedzenie lub inny gadżet, który działa na podobnej zasadzie. Podawanie choćby jednego posiłku z takiej miski na pewno sprawi frajdę zwierzęciu, a może mu wręcz pomóc przy wielu problemach behawioralnych, nie ma się więc nad czym zastanawiać.
Jedyne, co należy rozważyć, to rozmiar miski oraz jej rodzaj. Nie warto kierować się ceną, ale jakością, wielkością i poziomem trudności danego gadżetu. Tania miska z plastiku najniższej jakości może wywołać reakcję skóry w postaci kociego trądziku, warto więc zwracać uwagę na tworzywo naczyń, z których będzie jeść nasze zwierzę. Można również śmiało kupować miski czy maty przeznaczone dla psów.