Jak działa kuweta samoczyszcząca? Wady i zalety nowoczesnej kociej toalety
Kuweta samoczyszcząca jest to nowoczesna kuweta dla kotów, która wydaje się wręcz zbawiennym rozwiązaniem dla właścicieli czworonogów. Elektroniczna, automatyczna kuweta brzmi fantastycznie zwłaszcza dla tych, którzy nie przepadają za grzebaniem w kociej toalecie. Jednak, czy kuwety samoczyszczące faktycznie są tak użyteczne dla każdego kota? Wyjaśniamy, jakie zalety i wady posiada ta elektryczna, kocia toaleta!
Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kotach.
Kuweta samoczyszcząca
W jaki sposób działa elektroniczna toaleta?
Kuweta działa w sposób inteligentny, przez co wykrywa korzystające z niej koty za pomocą czujnika termicznego. Dzięki specjalnemu licznikowi możesz łatwo dowiedzieć się, ile razy pupil odwiedził toaletę. Kiedy czworonóg z niej wyjdzie, to specjalna szczotka zagrabi nieczystości – oczywiście, bez kota! Czas, w jakim grabie się uruchomią, zależeć będzie wyłącznie od zaprogramowania maszyny dla kotów.
W jaki dokładnie sposób działa taka kuweta? Otóż, żwirek zostaje przesiany za pomocą wyżej opisanych grabi, oddzielając nieczystości pozostawione przez kota. Nieczystości te wylądują na dole kuwety, w specjalnej kieszeni wyłożonej woreczkiem jednorazowym. Dzięki takiemu rozwiązaniu oraz wyposażeniu kuwety w specjalne filtry kuweta samoczyszcząca nie będzie brzydko pachnieć. Taki woreczek należy wymienić raz na tydzień, a nawet rzadziej – przynajmniej tak zapewnia większość producentów elektrycznych kuwet. Możesz zatem uruchomić sprzątanie w kuwecie:
- ręcznie – dzięki wciśnięciu odpowiedniego przycisku na panelu sterowania kuwety,
- automatycznie – przy użyciu pilota albo aplikacji w telefonie.
Polecane drapaki dla kotów - Sprawdź je!
Automatyczna kuweta dla kota może zapobiec kurzeniu się żwirku i rozprzestrzenianiu się go na inne pomieszczenia. Dzięki temu ograniczy się problem z kamyczkami i zbyt dużym zużyciem żwirku. To bardzo dobre rozwiązanie zwłaszcza dla kotów, które przebywają większość czasu w domu zupełnie same. Należy też pamiętać o odpowiednim zaprogramowaniu urządzenia – bo co, kiedy kuweta włączy się w trakcie korzystania z niej czworonoga? Opinie posiadaczy kuwety wskazują na to, że taka sytuacja mogłaby źle odbić się na psychice stworzenia – podobnie, jak zbyt mała i ciasna kuweta. Cena za kuwetę również nie należy do najmniejszych. Za proste urządzenie trzeba zapłacić przynajmniej 200 zł, a te z górnej półki kosztują już o wiele więcej. Jeśli zastanawiasz się, co jeszcze możesz kupić swojemu pupilowi, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o akcesoriach dla kotów.
Kuwety samoczyszczące czy tradycyjne?
Zależnie od tego, jaki budżet posiadasz na kuwetę, możesz zdecydować się na bardzo tanie, ale też i bardzo drogie rozwiązania. Samoczyszcząca kuweta to dobre wyjście niekoniecznie dla zwierzaka, ale dla właściciela – takiego, który nie lubi samodzielnie czyścić kociej toalety. Urządzenie zarejestruje częstotliwość korzystania kota z kuwety, samo się wyczyści i ograniczy wydzielanie się niezbyt ładnego zapachu z kuwety. Wydaje się więc, że kuweta samoczyszcząca posiada same zalety, prawda? W rzeczywistości, opinie posiadaczy kuwety są jednak bardzo zróżnicowane i podzielone w tej kwestii.
Przede wszystkim, mimo neutralizacji woni z kuwety, bakterie w nieczystościach i tak mogą się rozwinąć w ciągu tygodnia. Gorzej jednak będzie, kiedy kuweta nie wykryje czujnikiem obecności np. małego kociaka i zacznie się czyścić. Elektryczne urządzenia mają to do siebie, że zawsze może coś się w nich uszkodzić lub zawieść. Wówczas mały czworonóg na pewno przestraszy się i nie będzie chciał więcej skorzystać z kuwety – a to skomplikuje proces wychowania kota. Cena kuwety też odstrasza – najtańsze modele to koszt przynajmniej 200 zł.
W porównaniu do tradycyjnej kuwety, która często kosztuje zaledwie kilkadziesiąt złotych, samoczyszcząca wersja kuwety jest naprawdę droga i nie na każdą kieszeń. Właśnie dlatego zdecydowana większość właścicieli czworonogów decyduje się jednak pozostać przy tradycyjnej wersji kuwety, bez dodatkowych zamknięć. Dla małych kociaków można taką tradycyjną, otwartą toaletę kupić nawet za kilkanaście złotych! Oczywiście, do tego dochodzi żwirek (jak w każdej kuwecie) i łopatka do wyrzucania odchodów.
Kuwety samoczyszczące
Główne wady automatycznych toalet dla kotów
Mimo, że elektryczna toaleta dla kota wydaje się luksusowym rozwiązaniem, to w rzeczywistości posiada całą masę wad. Okazuje się, że pozornie są to właśnie zalety samoczyszczącej kuwety! Jak już wspominaliśmy, kocią toaletę samoczyszczącą można opróżniać co tydzień. Niby wygodne rozwiązanie, prawda? Jednak trzeba sobie wyobrazić, co może dziać się z takimi odchodami, zalegającymi przez tydzień na dole kuwety. No, właśnie. Filtry potrafią zabić brzydki zapach odchodów, a w rzeczywistości odwracają uwagę od problemu – rozwijania się bakterii i zarazków na dnie kuwety, gdzie rozkładać będą się odchody.
Oczywiście, istnieją wysokiej jakości kuwety samoczyszczące. W nich nieczystości oddzielane są automatycznie od żwirku. Podłącza się je do domowego systemu kanalizacyjnego więc odprowadzane będą bezpośrednio do odpływu. Jednak, minusem wygodnego rozwiązania będzie cena – sięgająca często… kilku tysięcy złotych!
Warto czy nie warto kupić kuwetę samoczyszczącą?
Najbardziej estetyczną kuwetą będzie zamykająca się – kot będzie mógł wejść do niej specjalnym otworem. Dzięki takiemu rozwiązaniu będzie można zachować większą higienę w pomieszczeniu, ponieważ żwirek nie będzie się wszędzie rozsypywał. Kuweta samoczyszcząca to bardzo dobre rozwiązanie dla właścicieli, którzy nie mają chęci bądź czasu na sprzątanie kociej toalety. To również dobre rozwiązanie dla osób starszych i mających problem ze schylaniem się.
Nie da się ukryć, że kuweta samoczyszcząca to dziś swego rodzaju „krzyk kociej mody”. Urządzenie może bowiem zrobić wiele rzeczy zupełnie samodzielnie, bez większej ingerencji właściciela kota. To bardzo luksusowe rozwiązanie jednak pod warunkiem, że posiadasz duży budżet na kupno naprawdę porządnego gadżetu dla kota – w przeciwnym wypadku możesz spotkać się z sytuacją samo uruchomienia się kuwety i przestraszenia kociaka bądź nagminnym gromadzeniem się zarazków na dnie kuwety.
Polecam