Kocimiętka dla kota

Kocimiętka – jakie ma zastosowanie i jakie są jej rodzaje?

Kocimiętka jest to inaczej kocia trawa, będąca wabikiem na koty bądź kocim narkotykiem. Jest to roślina o bardzo długiej historii, a także legendarnym wpływie na koty. Zioło z pozoru jest niewinne, przypominając do złudzenia melisę albo miętę. To miododajna roślina, która wygląda naprawdę efektownie – zwłaszcza pokryta niebieskimi kwiatkami. Suszona kocimiętka jest świetna na dolegliwości trawienne dla człowieka, zwłaszcza napar z rośliny. Liście są również dobre na uspokojenie, a także działają moczopędnie. Warto więc wgłębić się w jej rodzaje i posadzić w ogrodzie, gdy zmagasz się z takimi problemami. Oto popularne rodzaje kocimiętki:

  • Mussina
  • Naga
  • Wielokwiatowa
  • Właściwa
  • Fassena
  • Żyłkowana

Dlaczego kocimiętka tak bardzo przyciąga koty? Otóż, podatność na jej działanie jest ponoć dziedziczne. Około 2/3 kotów będzie reagowało na substancje lotne i zapach, jaki wydziela roślina – to tzw. „koci feromon”. Feromon ten stymuluje układ nerwowy kota, a koty szaleją za tym zapachem. Jaki ma on wpływ na kota? Otóż, koty zaczynają się o kocimiętkę ocierać, tarzać po ziemi, miauczeć i skakać. Dotyczy to zarówno kota dużego, jak i małego. Właśnie dlatego kocimiętkę bardzo często dodaje się do kocich zabawek. Posadziłeś ją w ogrodzie, a nie masz kota w domu? No cóż. Spodziewaj się, że zejdą się na posesję koty z całej okolicy! Jeśli pragniesz mieć czworonoga w domu, sprawdź także ten artykuł o opiece nad kotami domowymi.

Kocimiętka i jej oddziaływanie na kota

Zapach kocimiętki jest dla kotów szalenie ciekawy. Kiedy tylko go wyczują, będą chętnie podskubywać kocimiętkę i tarzać się tuż przy niej. Zwyczajnie, koty bardzo lubią jej woń! Czując kocimiętkę, koty wpadają w dziwne stany – nagle domagają się czułości, miauczą i mruczą, a czasem biegają lub tupią w miejscu. Często też starają się wówczas doścignąć ofiarę, której w rzeczywistości w okolicy nie ma. Po co tak robią? Właśnie tak działa na nich kocimiętka! Kiedy koty zaś zjedzą kocimiętkę, wpadają w stan błogiego relaksu i są odprężone, wpatrując się w niejasno określony punkt. Roślina działa ok. 10 minut, jednak po upływie kilku godzin kot znowu będzie na nią podatny.

Czasem jednak zdarzy się, że koty będą wyjątkowo odporne na kocimiętkę. Roślina ta bowiem działa, jednak nie na każdego kota – jeżeli któryś z nich nie będzie miał receptorów odpowiedzialnych za reagowanie na kocimiętkę, to przejdzie obok niej obojętnym krokiem. Warto jednak zaznaczyć, że na małego kota kocimiętka nie ma aż tak dużego wpływu, jak na starszego osobnika. Małe kotki przechodzą obok kocimiętki raczej bez większego zainteresowania – dopiero po 6-stym miesiącu życia zaczynają się nią ciekawić. Jednak, starsze koty bywają na nią odporne do końca życia. Swoje zastosowanie „przyciągające koty” roślina wykazuje głównie na czworonogach w wieku rozrodczym. Uważaj jednak, bo samce mogą przy tym wykazywać nawet… agresję! Jeżeli zaobserwujesz u swojego pupila takie zachowanie, lepiej pozbądź się rośliny ze swojej posesji.

Czas na chwilę przyjemności z bezzbożowymi smakołykami od Brit Care!

Smaczne zakończenie wspólnej zabawy? Postaw na Brit Care Cat Snack Superfruits! Te wyśmienite, chrupiące smakołyki w sześciu smakach są zamknięte w grzechoczącej tubce, będącej wabikiem dla ciekawskich kotów!

Sprawdź!

Kocimiętka – jaki ma wpływ na kota?

Czy kocimiętka dla kota jest bezpieczna? Którą wybrać?

Kocimiętka jak najbardziej jest bezpieczna dla kota pod warunkiem, że nie będzie on wykazywał niepokojącego zachowania. Jeżeli weterynarz nie stwierdzi żadnych przeciwwskazań co do tego, by podawać kotu roślinę, to śmiało możesz kupować mu np. zabawki z kocimiętką. Czworonogi są zachwycone rośliną i możesz bezpiecznie im ją podawać. Nie przesadzaj jednak z ilością kocimiętki, by kot nie nabawił się problemów żołądkowych – choć to reakcja bardzo rzadka.

Kot na tle kocimiętki, a także informacje jak działa kocimiętka dla kota
Jak działa kocimiętka dla kota i wszystko, co warto o niej wiedzieć

Kocimiętka będzie świetną opcją jako np. nagroda dla kota za dobre sprawowanie (gdy nauczy się korzystać z kuwety bądź drapaka). Możesz zakupić roślinę w kilku wersjach:

  • do ogródka (o ile posiadasz dom jednorodzinny),
  • w formie suszonej,
  • w sprayu,
  • w zabawce.

Kocimiętkę dostaniesz w sklepie zoologicznym (np. w sprayu), a sadzonkę w sklepie ogrodniczym. Możesz też zaopatrzyć się w nasiona, które następnie samodzielnie wyhodujesz w swoim ogródku. Roślina nie jest wymagająca w uprawie, więc nie będzie to spore wyzwanie, by ją posadzić i pielęgnować kocimiętkę. Kocimiętka łatwo będzie rosła nawet w nasłonecznionym oknie. Kot na pewno ucieszy się z obecności takiego zapachu – choć posadzenie jej w domu może być dokuczliwe, ponieważ kot może przeszkadzać domownikom w codziennych obowiązkach.

Kocimiętkę możesz zaaplikować na drapak, legowisko czy na zabawkę, np. w formie sprayu. Nie psikaj nią jednak kuwety kota, ponieważ właśnie w tym miejscu pupil może zechcieć sobie odpoczywać, wylegiwać się i tarzać! Jeśli zdecydujesz się na wersję suszoną, rozetrzyj ją najpierw w dłoniach – kot szybko wyczuje jej zapach, który w ten sposób zostanie uwolniony.

Zanim posadzisz kocimiętkę…

Tak naprawdę badania co do jej szerszego oddziaływania na koty nie są do końca kompletne. Trzeba więc mieć pod kontrolą kota, który wącha roślinę, ale też który skosztował jej kawałek. Reakcje kotów na działanie kocimiętki są naprawdę bardzo różne – dlatego nie zawsze można im ją podawać. Jak już wspominaliśmy, niektóre koty po kocimiętce robią się wręcz agresywne – a już, zwłaszcza gdy w domu przebywa jeszcze jakiś inny kot lub nawet pies.

Nie zapominaj również o tym, że kocimiętka może kota nie tylko rozluźnić, ale też podrażnić. Właśnie dlatego powinieneś mieć kota „na oku”, gdy będzie wybierał się na degustację rośliny bądź tarzanie się w jej otoczeniu. Jeżeli kot nie robi się agresywny, to spokojnie możesz podawać mu kocimiętkę. Uważaj jednak, by nie przesadzać z jej ilością – bowiem kot może nabawić się problemów z trawieniem. Właśnie dlatego, ważny będzie umiar i podawanie kotu liście kocimiętki „z głową”!

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 99.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny