Jak długo żyją koty? Średnia życia

Koty mieszkające w domu

Rozwój branży weterynaryjnej sprawia, że domowe koty dożywają coraz późniejszego wieku. Średnia życia pupili żyjących w rozwiniętych krajach europejskich ulega stałemu zwiększaniu. Jeszcze kilkanaście lat temu, kot żył przeciętnie 10 do 12 lat. Obecnie średnia życia została wydłużona i według danych statystycznych, domowe koty dożywają przeważnie 12 – 14 lat. Niektóre osobniki coraz częściej dożywają 20 lat, co wcale nie jest rzadkością. Ich większa żywotność jest zapewne związana z odpowiednim żywieniem, prawidłową kondycją, pielęgnacją i właściwą opieką weterynaryjną.

Kot mieszkający w domu przeważnie dożywa przynajmniej 10 lat. Kocie lata mogą zostać ograniczone przez choroby genetyczne czy typowe dla danej rasy problemy zdrowotne. Jednym z zagrożeń jest chów wsobny, prowadzący do zaburzeń o podłożu genetycznym. Dlatego koty mieszkające w domu powinny być kastrowane lub kojarzone jedynie w obrębie niespokrewnionych ze sobą osobników.

Jak długo żyją koty? Ile lat przeciętnie dożywa pupil wychodzący?

Europejski kot dachowy przeważnie nie dożywa tylu lat, co kociaki domowe. Wynika to z faktu, że koty wychodzące są narażone na wiele zagrożeń. Przyczyną śmierci nie musi być groźna choroba czy podeszły wiek, a pogryzienie przez psa czy potrącenie przez samochód. Tego typu sytuacje sprawiają, że żywotność kotów wychodzących zostaje mocno ograniczona. Żywotność zadbanych kotów wychodzących będzie większa niż żywotność pozbawionego opieki dachowca. Jednak pupile wypuszczane na zewnątrz, żyją średnio o kilka lat krócej niż koty mieszkające wyłącznie w domu.

Kot wychodzący żyje średnio 8 – 10 lat. Wiek powyżej 10 lat jest uznawany za sędziwy. Nasz europejski towarzysz może oczywiście dożyć znacznie późniejszej starości. Jednak wymaga to odpowiedniej pielęgnacji, prawidłowego żywienia i kontroli weterynaryjnej. Niestety przeciętny, europejski kot dachowy jest często pozbawiony odpowiedniej opieki, przez co średnia życia okazuje się ograniczona.

W przypadku pozbawionego opieki dachowca, ponownie występuje problem z chorobami genetycznymi. Brak kontroli nad rozrodem umożliwia chów wsobny, to z kolei zmniejsza przeciętne lata życia dachowych osobników.

Jak długo żyją koty rasowe?

Przyjmuje się, że największą długość życia osiąga niewychodzący kot europejski, zwany niekiedy dachowym. Wymaga to odpowiedniej pielęgnacji, żywienia oraz trzymania pupila w domu. Długa żywotność kotów europejskich wynika zapewne z najbogatszej puli genowej, która znacznie eliminuje ryzyko takich procesów jak chów wsobny.

Ile średnio żyją koty rasowe? Wiek jest tu uzależniony od wielu indywidualnych czynników. Żywotność może być także uzależniona od predyspozycji do różnego rodzaju chorób. Do rasowych kotów długowiecznych należą głównie pupile brytyjskie krótkowłose, które żyją średnio 13 – 16 lat. Imponujący wiek osiągają także koty syjamskie, żyjące przeciętnie 15 do nawet 20 lat. Sędziwy wiek przeważnie osiąga również kot burmański, żyjący średnio 13 – 16 lat.

Ile żyją koty innych ras długowiecznych? Dobrym przykładem jest także rosyjski kot niebieski. Przedstawiciel tej rasy dożywa średnio 15 – 20 lat. Niekwestionowanym rekordzistą wśród kotów był maine coon imieniem Rubble. Kociak dożył 31 lat i został uznany za najstarszego na świecie. A może zainteresuje cię także ten artykuł z informacjami, ile żyją jamniki?

Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!

Co wpływa na żywotność kotów?

Żywienie i opieka weterynaryjna

Prawidłowe żywienie okazuje się jednym z ważniejszych czynników, wpływających na długość życia dachowca czy kota domowego. Dotyczy to zarówno kotów rasowych, jak i tak zwanych dachowych wielorasowców.

Zadbany, odpowiednio odżywiony kot żyje średnio o kilka lat dłużej niż kociaki zaniedbane i pozbawione dobrej jakości posiłków. W ofertach sprzedaży pojawiło się bardzo wiele dobrej jakości karm gotowych, zarówno suchych jak i mokrych. Wielu właścicieli kociaków decyduje się też na samodzielne komponowanie posiłków dla pupili.

Szary kot siedzący na opraciu fotela oraz informacje, jak długo żyją koty
Średnia długość życia kotów domowych, czyli jak długo żyją koty

Prawidłowe żywienie polega nie tylko na jakości, ale i odpowiedniej ilości pożywienia. Dachowy kot wychodzący rzadko cierpi na chorobliwą otyłość. Inaczej jest w przypadku kotów mieszkających w domu. Nadmierna waga może ograniczać kondycję fizyczną pupila, a w konsekwencji wpłynie na jego żywotność. Dlatego tak ważna jest kontrola nad tym, ile kot zjada i jakie ma zapotrzebowanie.

Nieodłącznym elementem długiego i zdrowego życia kociaka, jest odpowiednia opieka weterynaryjna. Na szczęście obecnie poziom weterynarii jest już bardzo wysoki, co umożliwia leczenie wielu groźnych chorób. Dużą rolę odgrywają także działania o charakterze profilaktycznym, minimalizujące ryzyko wystąpienia groźnych dla zdrowia problemów zdrowotnych.

Jak długo żyją koty kastrowane?

Kastracja nie wpływa negatywnie na długość życia kota. Jest wręcz odwrotnie, a koty kastrowane żyją średnio dłużej niż koty bez wykonanego zabiegu. Wynika to z kilku prostych czynników.

U wykastrowanego dachowca czy kotów wychodzących nie występują tendencje do walki z innymi kotami. Z kolei kastrowane kotki nie przechodzą obciążających je rui, a brak niekontrolowanego potomstwa stanowi dla znaczne odciążenie dla ich organizmu. Korzyścią z takiego rozwiązania jest także zmniejszenie populacji zdziczałych, pozbawionych opieki kotów.

Kastracja eliminuje także takie problemy jak chów wsobny. Zwierzęta po zabiegu często stają się bardziej spokojne, a brak chęci do konfrontacji z innymi osobnikami, może pozytywnie wpłynąć na przedłużenie ich średniego wieku.

Kocie lata a wiek ludzki - porównanie

Wiemy już, jak długo żyją koty, poznaliśmy średnią długość życia dachowca i kotów mieszkających w domu. Poznaliśmy także takie zagrożenia jak chów wsobny oraz nieprawidłowe żywienie.

Wielu miłośników mruczących czworonogów zastanawia się też, jak przeliczyć kocie lata na ludzkie. Takie dane spełniają jedynie rolę ciekawostki i nie mają żadnego podłoża naukowego. Jednak przyjmuje się kilka prostych przeliczników, które porównują kocie lata do ludzkich.

I tak kot w wieku 2 lat odpowiada wiekowi ludzkiego 25 latka. Z kolei 3 kocie lata odpowiadają przeciętnie wiekowi 29 latka. Każdy kolejny rok ludzki to 3 – 4 kocie lata. Dla przykładu kot, który żyje przeciętnie 15 lat, posiada w przeliczeniu na wiek ludzki 73 lata. Najbardziej sędziwe zwierzaki mogą uzyskiwać (w przeliczeniu na wiek ludzki) ponad 100 lat. Są to koci seniorzy, którzy dożywają przeciętnie ponad 20 roku życia.

ikona podziel się Przekaż dalej