Jak bezpiecznie przewieźć kota w samochodzie? O tym musicie pamiętać
Przewożenie kota w aucie może okazać się wyzwaniem. Czy kot w samochodzie jest bezpieczny? Czy długa podróż autem oznacza, że należy podać zwierzęciu tabletki uspokajające dla kota? Czy przepisy ruchu drogowego określają, jak należy przewozić kota? Co należy przygotować na podróż z kotem? Jak bezpiecznie przewozić kota w aucie, gdy jego transport jest konieczny? Czytaj dalej.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z pytaniami o koty.
Czy podróżowanie z kotem jest możliwe?
Niektóre koty lubią spacery na szelkach, ale gdy przychodzi do podróży samochodem, za wszelką cenę próbują się z niego wydostać. Można wtedy nie zabierać kota na wycieczki autem, a jedynie z nim spacerować po okolicy, ale niekiedy transport kota samochodem jest konieczny.
Kot jest zwierzęciem terytorialnym. Nie lubi zmian, a zwłaszcza nie lubi przeprowadzek czy remontów. Opuszczenie bezpiecznego domu, w którym ma zapewnione pożywienie i ciepłe schronienie (dzięki czemu może przetrwać), wyzwala w nim strach, ponieważ podczas jego nieobecności ktoś może wtargnąć na jego teren i go dla siebie zagarnąć. Dlatego kot w samochodzie może zachowywać się niespokojnie. Nie wie, gdzie jest zabierany, czy będzie tam bezpieczny i czy znajdzie tam pożywienie.
Kota można jednak przyzwyczaić do podróży. Warto zabierać go na przejażdżki, gdy jest mały. To samo tyczy się np. oswojenia z wodą czy z zabiegami pielęgnacyjnymi (sprawdzanie zębów, przycinanie pazurków, czyszczenie uszu i oczu, szczotkowanie). Mały kotek jest bardziej otwarty na nowe doświadczenia i lepiej znosi zmiany. Warto też przyzwyczaić koty do noszenia szelek i smyczy, od czasu do czasu zakładając je, aby pochodził w nich po domu.
Krótka i długa podróż z kotem – co warto przygotować?
Dorosłe koty lepiej zniosą podróż, jeśli wcześniej będą miały możliwość oswojenia się z transporterem. Można pozostawić otwarty transporter w miejscu, w którym lubi spać kotek, ale nie za blisko miejsca, w którym zazwyczaj się załatwia. Jeśli zwierzak nauczony jest załatwiania się do zamykanej kuwety, może spróbować załatwić swoją potrzebę w transporterze, nawet gdy nie będzie tam żwirku.
Podróżowanie z kotem wiąże się z zabraniem niezbędnych rzeczy dla mruczka. Pamiętaj o tym, aby zawsze w takich sytuacjach mieć ze sobą:
- porcję karmy,
- chłodną wodę,
- podkłady higieniczne,
- mokre chusteczki,
- ręczniki papierowe,
- miski na wodę i karmę,
- małą kuwetę i nieco żwirku,
- worek na śmieci,
- kocyk.
Polecane drapaki dla kotów - Sprawdź je!
Jeśli koty nie lubią podróżować samochodem, ale trzeba zabrać je do weterynarza lub przetransportować do nowego domu, warto zastanowić się nad preparatami na uspokojenie. Tabletki uspokajające dla kota nie mogą być podane bezpośrednio przed wyjściem. Niektóre działają po 90 minutach, ale inne potrzebują całej doby, żeby mogły odpowiednio zadziałać i uspokoić kotka. Możesz zdecydować się też na popryskanie transportera sprejem z kocimi feromonami lub na podanie kotu kropli na uspokojenie. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak wybrać transporter dla kota.
Kocie szelki a transporter – jak prawidłowo przetransportować kota?
Kot w samochodzie nie powinien chodzić luzem. Choć niektóre tabletki mogą tak uspokoić kota, że będzie grzecznie leżał na tylnym siedzeniu, to w każdej chwili kot może zmienić zdanie i skoczyć na kierowcę lub wślizgnąć się pod nogi, co może doprowadzić do wypadku. Może zdarzyć się też tak, że kot spróbuje uciec przez uchylone okno. Warto pamiętać także o tym, że przy gwałtownym hamowaniu kot może doznać poważnego urazu.
Kota można przewieźć bezpiecznie. Istnieją specjalne szelki do samochodu dla kota, które wpina się miejsce pasów bezpieczeństwa. Można je kupić w wielu miejscach, ponieważ stają się coraz bardziej popularne. Dają kotu nieco swobody, a jednocześnie uniemożliwiają mu latanie po samochodzie w czasie jazdy. W czasie hamowania nie szarpią mocno kota, ponieważ wzdłuż mostka znajduje się szeroki pas, który to amortyzuje.
Na rynku istnieje kilka modeli transporterów. Jedne są drewniane, a inne materiałowe, ale najpowszechniejsze są te wykonane z tworzywa sztucznego. Plastikowy transporter jest łatwy w czyszczeniu. Zapewnia także większą wygodę i ochronę, ponieważ nic nie może kota przygnieść, jak w przypadku niektórych transporterów materiałowych. Musi być jednak dopasowany wielkością do kota. Kot nie powinien mieć zbyt dużo przestrzeni nad głową, ale też nie powinien być ciasno upakowany w zbyt mały transporter. Należy pamiętać o tym, aby transporter przypiąć pasami bezpieczeństwa, aby uchronić go przed przemieszczaniem się w czasie jazdy.
Aby bezpiecznie przewieźć kota w samochodzie, musisz założyć mu specjalne szelki lub włożyć do transportera. Koty mogą cierpieć na chorobę lokomocyjną, dlatego warto mieć ze sobą mokre ściereczki, a jeśli podróż jest długa, to także drugi, zapasowy transporter. Jeśli planujesz zabierać kota na wycieczki, musisz zadbać o to, aby miał zrobione wszystkie szczepienia, także te na wściekliznę. Przepisy o ruchu drogowym nie wyjaśniając wprost, jak powinno wyglądać przewożenie kota czy psa w samochodzie.