Krótkowłosy kot brytyjski

Koty brytyjskie - opis wyglądu

Dorosły kot ma muskularną budowę ciała i waży średnio od 5 do 9 kilogramów. Opis rasy obejmuje dużą i okrągłą głowę, okrągłe oczy i krótkie, silne łapy.

Cechy charakterystyczne to pełne policzki i małe, szeroko rozstawione uszy.

Najpopularniejsze umaszczenie to kolor niebieski, ale sporym zainteresowaniem cieszy się też liliowy kot brytyjski. Inne umaszczenia, których jest aż kilkadziesiąt to m.in. białe, czarne, czekoladowe, kremowe, szylkretowe, dymne, złociste oraz szynszylowe.

Charakter kota brytyjskiego

Cechy wyróżniające koty brytyjskie to spokój, wierność i ogromne przywiązanie do człowieka. To inteligentni i serdeczni towarzysze rodzin i osób samotnych. Zwykle dobrze tolerują dzieci i inne zwierzęta w swoim otoczeniu.

Lubią się bawić, ale nie wymagają dużej ilości czasu. Zabawa jest im jednak potrzebna do utrzymania prawidłowej kondycji ciała, gdyż brytyjczyki wykazują tendencję do nadwagi.

Koty tej rasy uwielbiają przebywać z ludźmi, ale niekoniecznie chcą być noszone i często głaskane.

Poszukujesz smakowitej karmy dla swojego wybrednego kota?

Poznaj wyróżniającą się linię suchych karm Carnilove True Fresh, która oparta jest wyłącznie na świeżym mięsie! Świeże mięso = lepszy aromat, smakowitość każdego posiłku i jego przyswajalność! Postaw na wysoką jakość kociego menu!

Sprawdź!

Ile żyje kot brytyjski?

Jak długo rośnie kot brytyjski?

Krótkowłosy kot brytyjski rodzi się, ważąc około 120 gramów, a w wieku 3 miesięcy osiąga masę 1-1,8 kilograma. Roczny kociak waży już natomiast około 4 kilogramów.

Rasa ta dojrzewa jednak powoli i w niektórych przypadkach potrzebuje aż 5 lat, aby osiągnąć swój maksymalny wzrost i wagę. Jeśli szukasz innych inspiracji na koty rasowe, sprawdź także ten artykuł o kocie abisyńskim.

Długość życia kota brytyjskiego

Na pytanie, ile żyje kot brytyjski, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Długość życia brytyjczyka zależy od wielu czynników, ale średnio waha się od 7 do 12 lat.  Pojawiają się także dane o kotach dożywających nawet 20 lat.

To, ile lat będzie żył kot, zależy w dużej mierze od środowiska, w jakim żyje. Koty trzymane w domu są w ten sposób chronione przed wypadkami komunikacyjnymi, chorobami przenoszonymi przez inne koty oraz atakami innych osobników. Tym samym mają szansę na dłuższe życie.

Szary kot brytyjski na podłodze oraz koty brytyjskie, ich charakter i informacje, ile żyje kot brytyjski
Kot brytyjski oraz informacje, ile żyje kot brytyjski i jak można zapewnić mu długie życie

Waga kota także nie pozostaje bez wpływu na jego zdrowie. Dorosły kot powinien trzymać stałą, optymalną dla niego masę ciała. Koty brytyjskie mają tendencję do nadwagi, która może prowadzić do cukrzycy, chorób serca i zwiększonego ryzyka podczas znieczulenia. Nadmierna waga wiąże się także z ograniczoną możliwością przeprowadzania niektórych badań. Lekarz weterynarii może mieć problemy podczas omacywania jamy brzusznej, osłuchiwania klatki piersiowej oraz podczas badania USG.

Sterylizacja zwykle przedłuża życie zwierzęcia. Eliminuje bowiem ryzyko chorób narządów rozrodczych, czyli prostaty i jąder u samca oraz nowotworom gruczołu mlekowego i ropomaciczu u kotki.

Koty brytyjskie - choroby

Koty brytyjskie narażone są na takie choroby jak kardiomiopatia przerostowa (HCM). Jest to jedna z najczęstszych chorób serca u kotów i powoduje pogrubienie mięśnia sercowego. Czy kot ma HCM sprawdzić można wykorzystując echokardiogram.

Drugą poważną przypadłością jest policystowatość nerek. Choroba uwarunkowana jest genetycznie i może zostać zdiagnozowana przypadkowo podczas kontrolnych badań USG. Niestety, często jest wykrywana, dopiero kiedy kot wykazuje objawy niewydolności nerek. Jest to choroba nieuleczalna, a pomoc kotu obejmuje płynoterapię i preparaty wspomagające.

Hemofilia to natomiast choroba związana ze skłonnością do krwawień i problemów z krzepnięciem krwi.

Choroby dziąseł to kolejna częsta przypadłość tych kotów. Główny objaw zauważany przez właścicieli to nieświeży oddech, ale po zerknięciu do pyska zwierzęcia często zobaczyć można czerwone dziąsła oraz kamień nazębny.

Charakterystyczna szeroka głowa bywa problematyczna podczas porodów, a kocięta mogą mieć poważne trudności w przejściu przez kanał rodny. W skrajnych przypadkach potrzebne jest cesarskie cięcie. Budowa głowy wpływa także na podwyższone ryzyko występowania wrodzonego wodogłowia, które objawia się u kotów do 6 miesiąca życia.

Kot domowy to obecnie najpopularniejsze zwierzę domowe. Wybierać można spośród wielu ras, a brytyjczyki to doskonały wybór. Osoby, które zastanawiały się, jak długo żyje kot tej rasy mogą być spokojne! Brytyjczyki są długowieczne, jeśli tylko dba się o ich zdrowie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95.3% czytelników artykuł okazał się być pomocny