Ile żyją koty dachowce? Zobacz, jaka jest długość życia popularnego kota
Na długość życia danego kota wpływa kilka czynników. Czy dieta ma duże znaczenie? Ile żyją koty dachowce, a ile rasowe? Ile lat żyje toyger? Czy kot europejski krótkowłosy żyje dłużej? Czy domowe koty powinny jeść suchą karmę? Z tego artykułu dowiesz się, jaki jest średni wiek wolnożyjącego i domowego kota.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kotach rasowych.
Z tego artykułu dowiesz się:
Czy dachowiec żyje krócej od kota rasowego?
Długość życia kota zależy nie tylko od jego rasy. Na to, ile żyją koty dachowce, wpływa indywidualna odporność organizmu kota, a także właściwa opieka. To, jak długo żyje dany kot, zależy także od tego, czy jest niewychodzący, wychodzący czy dziki.
Koty żyjące dziko żyją średnio 4 lata. Z kolei koty wolnożyjące, ale dokarmiane przez ludzi, przeżywają ok. 8 lat, ponieważ później rozwijają się ich nieleczone choroby. Najdłużej żyją koty, które mieszkają w domu. Takie kotki zazwyczaj osiągają wiek 14-18 lat. Wychodzące domowe koty są narażone na różne niebezpieczeństwa (np. samochody, inne koty, trutki, ludzie), które mogą zakończyć żywot takiego kota przedwcześnie.
Kot europejski krótkowłosy to nie jest zwykły dachowiec, choć jest do niego łudząco podobny. Rasa nie jest popularna w naszym kraju. Najwięcej hodowli tego kota znajduje się w krajach skandynawskich. Średni wiek kota europejskiego to ok. 16 lat, choć niektóre osobniki potrafią dożyć 20 lat. Jest to rasa zdrowa, w której nie są przekazywane choroby genetyczne. Kot europejski jest odporny na niskie temperatury. Toyger to stosunkowo młoda rasa kota, dlatego jeszcze ciężko wyodrębnić typowe dla niej choroby. Średnia długość życia toygera to ok. 12-15 lat.
Bez względu na to, czy kot jest rasowy, czy dachowy, należy nie bagatelizować szczepień, ponieważ one chronią przed różnymi chorobami zakaźnymi. Kotek, który nie wychodzi z domu, również może się zarazić, ponieważ zarazki można przynieść na butach, rękach czy ubraniach. Regularnie badania warto wykonywać po to, aby mieć pewność, że kotek jest zdrowy. Wczesne wykrycie choroby może przesądzić o tym, czy kotek jeszcze trochę pożyje.
Jak długo żyje kot z pseudohodowli?
W niektórych rasach pojawiają się choroby dziedziczne. Osobniki chore powinny być wyłączone z planu hodowlanego, ale pseudohodowcy nie wykonują potrzebnych badań, aby to zweryfikować. W nielegalnych hodowla często dochodzi do kojarzeniem blisko spokrewnionych osobników, co również jest przyczyną niektórych chorób.
Pseudohodowcy wydają kocięta szybko, gdy te mają 6-8 tygodni, aby zminimalizować koszty związane z ich utrzymaniem. Tak naprawdę młode koty mogą zostać rozdzielone z matką dopiero po skończeniu 12 tygodni. Do tego czasu powinny być 2-3 razy zaszczepione i 2-3 razy odrobaczone. Każdy kotek musi mieć wszczepiony CHIP.
Koty z pseudohodowli nie są badane ani szczepione, więc kocięta prawie zawsze są chore. Mogą żyć długo, ale ich leczenie może okazać się permanentne i drogie. Niekiedy przeżywają tylko tydzień, a czasami choroba daje o sobie znać, gdy mają 2-4 lata.
Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!
Wybiegając kota, zwróć uwagę na to, do jakiego stowarzyszenia przynależy hodowla, ponieważ wiąże się to z koniecznością przestrzegania pewnych zasad przez hodowcę. W naszym kraju obowiązują trzy organizacje felinologiczne: FIFe, WCF i TICA. Bardzo ważne jest także to, aby kotek miał rodowód. Ten dokument przysługuje każdemu kociakowi z miotu po rasowych rodzicach, bez względu na liczbę kociąt oraz ich stopień wpasowania w ramy wzorca rasy. Rodowód musi być kilkupokoleniowy i opatrzony odpowiednimi pieczątkami, podpisami, wytłoczeniem i znakiem wodnym. Sprawdź także ten artykuł z porównaniem kota dachowca i rasowego.
Prawidłowe żywienie a długość życia kota
Podstawą diety kota jest mięso. Z tego powodu niektórzy opiekunowie kotów decydują się na tzw. dietę BARF. Polega ona na podawaniu kotu surowego mięsa uzupełnionego o potrzebne suplementy. Ten model żywienia wymaga zdobycia wiedzy w tym zakresie, bo nieodpowiednie proporcje mogą przyczynić się do złego stanu zdrowia kota.
Decydują się na gotowe karmy, należy zwrócić uwagę na ich skład. Warto wyeliminować z diety kota wszelkie zboża i cukry, ponieważ są całkowicie zbędne. Karma podstawowa (wysokomięsna, bytowa) powinna zabierać odpowiednio wysoki procent mięsa (mięśniowego i podrobów) oraz wszystkie niezbędne minerały, witaminy oraz taurynę. Karma uzupełniająca (filetowa) może być podawana raz na jakiś czas jako smaczny przysmak.
To, ile żyje kot, zależy także od jego diety. Dzienna porcja karmy powinna być dobrana indywidualnie pod kota. Należy wziąć pod uwagę jego wiek, stan zdrowia i aktywność. Każda karma ma inną kaloryczność, więc może okazać się tak, że jednej będzie trzeba podawać więcej, a drugiej znacznie mniej.
Na rynku dostępna jest także karma sucha, jednak niektórzy właściciele kotów jej nie polecają, ponieważ jest mało wilgotna. Kot, który je suchy pokarm, musi pić bardzo dużo wody, aby mieć odpowiednio nawodniony organizm. W przeciwnym razie może mieć problemy z układem moczowym.
To, ile żyją koty dachowce, zależy od kilku czynników. Istotne jest to, czy kotek nie jest obarczony chorobami genetycznymi. Znaczenie ma także odpowiednia dieta oraz regularne badania i szczepienia. Kot żyjący w domu nie jest narażony na różne niebezpieczeństwa, które grożą kotu wychodzącemu (m.in. samochody, trutki, inne koty, ludzie). Średnia długość życia domowego kota wynosi 14-18 lat.