Ile wody powinien pić kot?
Wydaje Ci się, że Twój kot wcale nie pije wody? Przyjmowanie zbyt małej ilości płynów to u tego gatunku dość częsty i poważny problem. Sprawdź, skąd Twój kot czerpie wodę oraz ile płynu powinno znikać każdego dnia z miski.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o żywieniu kota.
Regulacja pobierania wody u kotów
Zarówno psy, jak i koty tracą wodę podczas oddychania, wydalania moczu oraz kału. Wynika z tego, że dzieje się to praktycznie przez cały czas. Zwierzęta piją jednak tylko okresowo. Potrzebują zatem uczucia pragnienia, które skłoni je do przyjmowania wody we właściwym czasie.
Pragnienie zależy od:
- ilości wody organizmie,
- osmolalności osocza.
Ilość wypijanej wody związana jest również z rodzajem oraz ilością spożywanego pokarmu. Więcej wody piją zwykle koty spożywające karmę o wyższej zawartości białka i węglowodanów lub zawierającą dodatek chlorku sodu.
Co ciekawe, u kotów dodatkowym czynnikiem zachęcającym do picia jest forma podania płynu. Najlepiej sprawdzają się mini fontanny i wodotryski, które mogą spowodować wzrost spożywanej wody nawet o 50%. Do innych sposobów służących zachęceniu kot do picia należą:
- wymiana miski na szerszą,
- zwiększenie częstotliwości podawania posiłków,
- zmiana miski na inną (np. plastikowej na porcelanową),
- dodawanie do wody wywaru mięsnego lub innego “polepszacza” smaku.
Pamiętaj, że picie odpowiedniej ilości wody jest szczególnie ważne u kotów z chorobami dróg moczowych!
Skąd bierze się woda w organizmie kota?
Płyny w organizmie zwierząt domowych pochodzą z:
- wypijanych płynów,
- zjadanego pokarmu oraz przemian metabolicznych.
Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!
Tak, woda jest wytwarzana także w organizmie kota w czasie metabolizowania niektórych składników pokarmowych. Jest to tak zwana woda metaboliczna, która pokrywa 5-10% dziennego zapotrzebowania kota. Martwisz się, że Twój kot pije za mało? Przeanalizuj jego żywienie, jeżeli karmisz kota suchą karmą, koniecznie powinien on wypijać podawaną mu wodę! Jeżeli natomiast kot je pokarm wilgotny, to dostarcza mu on nawet do 600 ml wody, dlatego może wydawać ci się, że twój kot wcale nie pije, ale zwierzę nie ma niedoborów płynów w organizmie.
Chcesz wiedzieć, ile dokładnie wypija Twój kot? Każdego dnia notuj, ile mililitrów wody wlewasz do miski w ciągu dnia oraz ile jej zostaje.
Ile wody powinien pić kot?
Badania określiły różnice w ilości potrzebnej wody u kotów w różnym wieku. Przyjmuje się, że zwierzęta młode mogą wypijać 40-50 ml wody/kg masy ciała w ciągu dnia, a koty dorosłe około 30 ml /kg masy ciała/24h. Koci seniorzy wypiją zwykle mniej! Pamiętaj jednak, że zwierzę nigdy nie powinno pić mniej niż 20-25 ml wody/kg masy ciała w ciągu doby!
Dlaczego ilość wypijanej wody jest aż tak ważna? Ponieważ organizm zwierząt nie jest w stanie przeżyć utraty więcej niż 10-15% wody. Bierze ona bowiem udział w kluczowych procesach biochemicznych, które podtrzymują życie wszystkich organizmów żywych. Optymalny stan nawodnienia kota występuje przy tak zwanym zerowym bilansie wodnym, gdy ilość pobieranych płynów jest równa jej utracie. Zwróć uwagę, że u mało pijących kotów, które karmione są produktami o niskiej zawartości wody, w czasie wysokich temperatur otoczenia może pojawiać się różny stopień obniżenia zawartości płynów. Taka sytuacja może prowadzić do odwodnienia.
Jak określić zapotrzebowanie na wodę? Zdrowe zwierzęta powinny mieć po prostu stały dostęp do czystej i świeżej wody. Zwykle obserwuje się u nich samoregulacje jej pobierania i utrzymywanie prawidłowego bilansu wodnego. W związku z tym u przeciętnego kota nie stosuje się wyliczeń służących do dokładnego określenia dziennego zapotrzebowania. Bywa to jednak konieczne w stanach chorobowych, w okresie reprodukcji oraz laktacji. Istnieje kilka sposobów określania, ile płynów powinien przyjmować dany osobnik. Najbardziej precyzyjny jest wzór obliczający zapotrzebowanie na wodę na podstawie średniego zalecanego spożycia płynów na kilogram masy ciała kota.
Zapotrzebowanie na wodę = 50(60) x mc (masa ciała)
Można wykorzystywać jednak także wzór, gdzie zapotrzebowanie na płyny jest liczone na podstawie dziennego zapotrzebowania energetycznego kota.
Zapotrzebowanie na wodę = k (współczynnik zależny od poziomu aktywności) x RER (spoczynkowe zapotrzebowanie na energię)
Masz wątpliwości? Zawsze najlepiej skonsultować się z lekarzem weterynarii, który oceni stan nawodnienia Twojego kota podczas badania klinicznego, wykonana badania krwi oceniające m.in. pracę jego nerek oraz doradzi w kwestii żywienia i podawania wody! Sprawdź także ten artykuł z poradami, ile powinien jeść kot.