Ile śpi kot? Zobacz, jak długo potrafią spać koty w ciągu doby
Kot potrafi przespać większość dnia. Nie jest jednak leniwy. Potrzeba tak długiego snu wynika z takiej potrzeby. Ile śpi kot dorosły? Czy małe kotki śpią mniej? Czy koty jedzą myszy? A po co kotu wąsy? A może zastanawiasz się, jak ulżyć kotu podczas upału, gdy ten śpi? Czytaj dalej.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z pytaniami o koty.
Ile godzin na dobę śpią koty?
Te zwierzęta znane są z tego, że większość swojego życia po prostu przesypiają. Dorosły kot potrafi spać od 12 do 16 godzin na dobę. Kiedy się starzeje, czas ten jeszcze się wydłuża. Starsze koty mogą spać nawet przez 20 godzin, ponieważ organizmy starszych osobników regenerują się dłużej. Małe kotki również przesypiają dziennie więcej godzin.
Kot nigdy nie śpi tych wszystkich godzin jednym ciągiem. Przez większość czasu zwierzak zachowuje czujność. Jego sen jest płytki, a on jest w każdej chwili gotowy na to, aby się przebudzić. W naturze jest to bardzo ważne, ponieważ cały czas narażony jest na niebezpieczeństwo.
W ciągu doby koty kilka razy zapadają w głęboki sen. Jest to czas, kiedy mogą nawet śnić. Przeważnie śpią wtedy na plecach lub na boku. Widać, że są rozluźnione i spokojne. Faza głębokiego snu to tzw. faza REM. Czasami możesz zaobserwować, jak kot podczas snu rusza ogonem, uszami, pyszczkiem, łapami czy nawet całym ciałem. Nie należy go wtedy budzić, ponieważ głęboki sen sprzyja regeneracji organizmu. Zazwyczaj ta faza nie trwa więcej niż 5 min.
Dlaczego koty śpią aż tak długo w ciągu doby?
To, ile śpi kot, wynika nie z lenistwa, a z potrzeby organizmu. Koty żyjące na dworze, aby przeżyć, muszą polować. Choć czasami same łowy trwają krótko, to jednak wymagają od kota intensywnego wysiłku. Sen pozwala się zregenerować, ale przez to, że przeważnie jest płytki, kot potrzebuje dłuższego odpoczynku w porównaniu do zwierząt, które zazwyczaj częściej zapadają w głęboki sen.
Czy koty jedzą myszy? Tak. I to właśnie na nie najczęściej polują wolno żyjące koty. Jej mięso zawiera bardzo dużą ilość tauryny, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania kociego organizmu. A z racji tego, że koty mają małe żołądki, mysz jest dla nich idealną porcją (zjadają ją w całości lub zostawiają żołądek). Dziko żyjący kot potrafi zjeść ok. 10-12 myszek dziennie. Do tego należy dołożyć wszystkie polowania, które nie zakończyły się sukcesem. To właśnie drzemkami pomiędzy łowami odpowiednio regeneruje swój organizm i odpoczywa.
W gorące dni koty również muszą przesypiać większość dnia. W czasie upału warto porozstawiać więcej misek z wodą, aby w ten sposób zachęcić kota do jej częstszego picia. Możesz pokusić się na specjalną fontannę dla kota. Należy być ostrożnym z lodem. Nie powinieneś podawać go kotu, ponieważ lód może wywołać anginę. Lepiej namoczyć ścierkę w zimnej wodzie i przetrzeć nią futerko kota. Możesz też zostawić ją na kafelkach, aby kot się na niej położył. Jeśli twój kot nie ma nic przeciwko kąpieli, co jakiś czas warto zanurzyć jego łapy w wodzie. Z kolei włączony wiatrak przyniesie ulgę nie tylko kotom, ale także właścicielom. Jednak warto zwrócić uwagę, aby wiatrak nie wiał przez cały czas na posłanie kota, gdy ten drzemie, ponieważ zwierzak może się wyziębić. Sprawdź także ten artykuł z informacjami, jak zachowuje się kotka po sterylizacji, gdyż jej spanie w ciągu dnia może mieć z tym związek.
Czy koty to nocne stworzenia?
Wbrew powszechnemu określeniu, koty wcale nie są zwierzętami stricte nocnymi. Tak naprawdę większość nocy przesypiają. Aktywne są o zmierzchu i nad ranem. To właśnie wtedy do życia budzą się ich potencjalne zdobycze.
Koty doskonale widzą w ciemność. Jest to zasługa błony odblaskowej oraz dużej ilości pręcików znajdujących się na siatkówce. Dzięki nim kot widzi bardzo dobrze przy słabym świetle (nawet 6 razy lepiej niż człowiek!). Choć nocą widzi w odcieniach szarości, to za dnia dostrzega kolory takie jak zielony, żółty i niebieski (nieco fioletowy). Jest to zasługa czopków również znajdujących się na siatkówce.
Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!
Po co kotu wąsy? To właśnie one są uzupełnieniem kociego zmysłu wzroku. Znajdują się na policzkach, górnej i dolnej wardze, na podbródku, nad oczami, pomiędzy palcami i po wewnętrznej stronie przednich łap. Wibrysy są mocno ukrwione i silnie unerwione, dlatego potrafią wyczuć zmiany ciśnienia powietrza oraz nawet najlżejszy ruch spowodowany przez gryzonie.
Choć narząd wzroku kota jest odpowiednio przystosowany do widzenia w nocy, wibrysy pomagają kotu rozeznać się w terenie, a także informują go o nieruchomych przedmiotach znajdujących się tuż przed jego nosem. Kot najlepiej widzi obiekty oddalone 2-6 m od niego i to położone w centralnym punkcie wzroku. Jego pole widzenia jest szersze niż u człowieka, ale to, co znajduje się po bokach, ma zamazane. Jednak rozmyty obraz mu nie przeszkadza, ponieważ wystarcza mu ruch potencjalnej ofiary.
Ile śpi kot? Dziennie potrafi przespać nawet do 16 godzin. Przez większość czasu są to drzemki. W sen głęboki zapada kilka razy. Kociaki do 1. miesiąca życia nie mają płytkiego snu, bo zawsze zapadają w ten głęboki. Dorosły kot zazwyczaj jest mniej aktywny wtedy, kiedy nie ma cię w domu. Jeśli nie chcesz, aby twój kot szalał, gdy ty kładziesz się spać, warto poświęcić mu trochę czasu po powrocie z pracy. Kota można przyzwyczaić do rytmu życia panującego w domu, ale trzeba wykazać się cierpliwością i konsekwencją.